Avropa çempionatına hazırlığı yekunlaşdırır. Milli komandamızın baş məşqçisi Mariana Vasileva Azerisport.com-a müsahibəsində yarışdan gözləntiləri paylaşıb, minimum tapşırıqlardan danışıb, o cümlədən indiki heyətin xüsusiyyətlərini xarakterizə edib.
- AÇ-2013-dən əvvəl ənənəvi olaraq beynəlxalq təqvim kifayət qədər dolğun oldu. Gimnastların mübarizə apardığı xeyli yarışlar var idi. Buna görə də əvvəlcə soruşmaq istərdik ki, komanda Vyanadakı yarışa hansı formada yollanır?
- Bu il biz gimnastların yorğunluğu ilə əlaqədar yalnız Fransada keçirilən turniri buraxmışıq. Evdə də bir az məşq etmək lazım idi, lakin Dünya Kubokunun və Qran-Pri mərhələlərinin hamısında iştirak etmişik, dünya reytinqində yüksək pillələrdə qərarlaşmışıq. Ümumilikdə komandamız çox gənc olduğundan idmançıların belə turnirlərdə iştirakından razıyam. Məsələn, fərdi yarışlarda Marina Durunda və Lalə Yusifovanın öz rəqiblərinin əksəriyyətindən daha gənc olmasına baxmayaraq, bu onlara yüksək nailiyyətlərini saxlamağa və nəticələri ilə sevindirməyə mane olmur. Praktiki olaraq bütün yarışlardan medallarla qayıdan Nilufər Niftəliyeva, Gülsüm Şəfizadə, Səbinə Hümmətova, Aleksandra Platonova, Emiliya Bağıyeva və ehtiyat gimnast Aynur Mustafayevadan ibarət yunior qrup komandası da öz nəticələri ilə sevindirir.
- Adətən, olimpiadalardan sonra ilk böyük yarışlar yoxlama xarakterli olur. Burada məşqçilər heyətinin diqqəti yalnız nəticəyə deyil, həm də gələcəyə istiqamətlənmiş perspektivli idmançılara yönəlir. Buradan çıxış edərək, Vyanada hansı tapşırıqları həll edəcəyik?
- Əlbəttə, həmişə yüksək nəticələri saxlamaq istəyirik və mən dəyişməz olaraq, öz gimnastlarım qarşısında bu hədəfi qoyuram. Təbii ki, hakimlərin qiymətləndirməsinin çox şeyi həll etdiyi idmanın belə növlərində subyektiv amil olur. Bəzən olur ki, məşqlərdə səhvlər edirsən, lakin birinci yeri tutursan və ya əksinə, səhvsiz çıxış edirsən, ancaq mükafat qazanmaq üçün nəsə çatmır. Ona görə də nəticə vacibdir, lakin layiqli çıxış etmək də lazımdır. Məsələn Durunda və Yusifova yaşlarına baxmayaraq, daha təcrübəli rəqiblərindən geri qalmırlar. Təbii ki, cavanlığın özünəməxsus üstünlükləri də var; sənin öz üzərində işləməyə daha çox imkanın olur. Belə olan halda isə daha sabit nəticələr gələcək.
- Son illər milli yığmamızın priması komandanı öz arxasınca aparmağı bacaran Aliyə Qarayeva idi, indi isə kollektivdə parlaq, nəzərəçarpan lider yoxdur. Necə fikirləşirsiniz, bu, müsbət, yoxsa mənfi haldır? Axı yaranmış vəziyyətdə arzu olunan nəticəyə çatmaq üçün bütün komanda vahid şəkildə çıxış etməlidir.
- Hələ 2007-ci ildə Aliyə komandanın lideri kimi formalaşdı, onun digər rəfiqələri isə dəstəkləyici rolunu oynayırdı. Bunun öz üstünlükləri var idi, çünki Qarayeva dünyanın aparıcı idmançılarından biri idi. Etiraf edirəm ki, gənc idmançılar üçün daha rahat olsun deyə, Aliyə daha bir il də qalacaq. Lakin biz onun qərarına hörmət edirik. Digər tərəfdən, yaranmış vəziyyətin özünəməxsus üstünlükləri də var. Hələlik komandada parlaq, nəzərəçarpan lider yoxdur, lakin istənilən gimnast bu yeri tuta bilər. Hər şey onların beynəlxalq arenada çıxışlarından, onların sabitliyindən asılıdır. Qarşıda xeyli iş var və kim əsəblərinə hakim olsa, o da lider olacaq. Komandada bərabər səviyyəli gimnastların olması əsasən də rəqabət üçün yaxşıdır.
- Yeri gəlmişkən, bir çox mütəxəssislər yunior qrup komandasının Avro-2013-də medallar qazanmaq şansını yüksək dəyərləndirir...
- Həqiqətən də həm kollektiv, həm də onların hazırladığı proqram yaxşı təsir bağışlayır. Təbii ki, onların müsbət rəyləri sevindirməyə bilməz və onlar məni sonrakı işə daha da həvəsləndirirlər. Lakin unutmaq lazım deyil ki, yunior komandanın gimnastları hələ uşaqdırlar və əsas məsələ onların psixoloji cəhətdən nə qədər hazırlıqlı olması ilə bağlıdır. Axı Avropa çempionatı böyük məsuliyyətdir. Bu günlərdə bizdə yoxlama məşqi keçirildi və bütün gimnastlar özlərini yaxşı göstərdilər. İdmançıların belə hazırlığı məni çox sevindirir.
- Cari Olimpiya dövründə 2014-cü il Avropa çempionatı və 2019-cu il lisenziya xarakterli Dünya çempionatının Bakıda keçiriləcəyini nəzərə alsaq, yığmanın əsas diqqəti evdə keçirəcəyi yarışlara ayıracağını demək olarmı?
- Biz buna can atırıq. Belə ki, bu dövr ərzində gimnastlar lazımi təcrübə qazanırlar və onlar daha rahat çıxış edəcəklər. Tamaşaçı və hakimlərə daha maraqlı olması üçün proqramı mürəkkəbləşdirmək mümkün olacaq. Yaxşı nəticələr qazanmağa çalışacağıq.
- ...Və yəqin ki, dünya gimnastikasının yeni ulduzunu, ola bilsin, bir neçə ulduzunu qazanacağıq...
- Bir neçə ulduz daha çox xoşuma gəlir (Gülür). Mən rəqabətin tərəfdarıyam, rəqabət olan yerdə isə nəticə də var.

The Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team is completing its preparation for the European Championships which starts on May 31 in Vienna. Less than a week prior to the beginning of the continental championship, the head coach of our team Mariana Vasileva shared her expectations from the event, talked about a minimum-goal as well as described characteristic features of the current composition in her interview to azerisport.com.
“The international calendar before the European Championships-2013 traditionally turned out to be quite saturated. There was a great number of competitions where gymnasts gave a run to their exercises. Therefore, first of all, my question is that in which form they are drawing near to the event in Vienna?”
“This year, we have not taken part only in one tournament in France and that was due to gymnasts’ tiredness. It was necessary to work a little bit at home. However, we participated almost in all World Cup and Grand Prix’s series, settled down on high places in the world rating. So, in whole, I am content with the performance of athletes at these tournaments, especially, if to take into account that the whole team is quite young. For example, in individual competition, being younger than many of their rivals does not prevent Marina Durunda and Lala Yusifova from sustaining a high level and making us happy with their results. The junior group team consisting of Nilufar Niftaliyeva, Gulsum Shafizada, Sabina Hummatova, Aliaksandra Platonova, Emilya Bagiyeva and a reserve gymnast Aynur Mustafayeva, who practically came back with the medals from all the competitions, also makes us glad.”
“Usually, after the Olympic Games, the first large-scale competitions are considered to be testing where the coaching staff focuses not only on results but also on inspection of perspective gymnasts with a sight on future. Based on this, what goals have been set for the tournament in Vienna?”
“Certainly, there is always a wish to sustain the high level and I constantly set such goals for my gymnasts. However, there is a human factor in such disciplines where a great deal is determined by the judges’ scores. Sometimes, you make a mistake in an exercise but you take a prize-winning place, or, vice versa, you act without any mistakes but something is lacking to win an award. So, the result is important, but, at the same time, it is necessary to present yourself with dignity. For example, despite the age, Durunda and Yusifova do not yield to more skilled competitors. When you are young you certainly have advantages as you have more time to improve yourself. Then, stable results will follow.”
“Aliya Garayeva was the national team’s leader for the last years. But there is no pronounced leader in the team now. In your opinion, is it a negative or positive fact? In the current situation, is the team supposed to enlist its efforts to achieve a desired result?”
“Aliya developed as the national team’s leader in 2007 while her other teammates had a supporting role. There were some advantages as Garayeva was one of the leading gymnasts of the world. To be honest I had thought that Aliya would stay for one more year in order to make it easier for her younger athletes. But we treat her decision with respect. On the other hand, there are also positive moments in this situation. Unless the team has a pronounced leader, any gymnast can take this place. All depends on how they present themselves on the international arena and how stable they are. There is a lot of work to do and the leader will be the one whose nerve would not fail her. It is also good when you have equal gymnasts in the team from the point of view of rivalry as well.”
“By the way, according to many experts, the junior group team's chances for the medals Euro-2013 are high...”
“Actually, both the team and the program impress them. Their positive reviews certainly make us glad, they give us energy for the further work. But we should not forget that the junior team’s gymnasts are still children, and, although, they are prepared, the question is how they would sustain psychologically as the European Championships - are a great responsibility. We had a test training recently and all the gymnasts approved themselves well. Such a competitive spirit of sportswomen made us very happy.”
“Taking into account that Baku will host the European Championships-2014 in the current Olympic cycle as well as the World Championships qualifying for the Olympic Games, is it possible to say that the team will focus precisely on domestic events?”
“This is what we tend to. Within this period of time, the girls will gain the necessary experience and will perform more relaxed. It will be possible to complicate the program to make it more interesting both to the audience and judges. Let's strive for good results …”
“And, perhaps, will get a new star of the world gymnastics and maybe a few…”
“I would rather prefer a few (smiles). I'm for the competitiveness. There is always a result when it exists.”