Bakıda təşkil olunan bədii gimnastika üzrə 27-ci Azərbaycan çempionatını izləyən gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva martın 16-da jurnalistlərə müsahibə verib.
Fevralda Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası üzrə dünya kuboku yarışının keçirildiyini və təmsilçimiz Selcan Mahsudovanın uğurla çıxış etdiyini vurğulayan nazir müavini bildirib: “Azərbaycanda doğulub-böyüyən Selcan mötəbər yarışın gümüş medalına sahib oldu. Bu, ölkəmizdə batut gimnastikasının inkişafından xəbər verir. Daha sonra akrobatlarımız uğurlu çıxışları ilə diqqət çəkdilər və xalqımızı sevindirdilər. Akrobatlarımız dünya çempionatını 1 gümüş və 2 bürünc medalla başa vurdular. Dünya yaş qrupları yarışlarındakı təmsilçilərimiz isə Azərbaycan himnini səsləndirdilər. Bu münasibətlə bütün Azərbaycan xalqını və Gimnastika Federasiyasını təbrik edirəm”.
Aprelin 22-24-də Bakıda bədii gimnastika üzrə dünya kuboku yarışının təşkil olunacağını deyən M.Vasileva bildirib ki, turnirdə çox sayda ölkənin iştirakı nəzərdə tutulub: “Dünya kuboku yarışında 35-dək ölkədən gimnastların iştirakı planlaşdırılır. Etiraf edim ki, digər ölkələrin gimnastları, məşqçiləri və rəsmiləri Azərbaycanda keçirilən yarışlara böyük istək və həvəslə gəlirlər. Onlar buradakı şəraitdən həmişə razılıqlarını bildirirlər. Çünki Milli Gimnastika Arenası beynəlxalq standartlara tam cavab verir. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası həmişə yüksək təşkilatçılığı ilə fərqlənir. Bütün əldə olunan uğurlar və nailiyyətlər ölkə başçısı İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın idmana göstərdikləri yüksək diqqət və qayğının nəticəsidir”.
“Olimpiya Oyunlarından sonra Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) bədii gimnastikada yeni qaydalar tətbiq edib. Ölkə çempionatı da həmin qaydalara uyğun keçirilir. Uzun müddətdir yerli və əcnəbi gimnastlar beynəlxalq turnirlərdə iştirak etmirdilər. Hazırkı çempionat təcrübə və peşəkarlıq baxımından onların xeyrinə olacaq.
Ümid edirəm ki, bədii gimnastlarımız beynəlxalq mövsümə Bolqarıstanda start verəcəklər. Milli komandamızın dünya kubokunun mərhələ yarışında iştirakı nəzərdə tutulub. Turnirlərin mütəmadi təşkili həm idmançılar, həm də azarkeşlər üçün çox vacibdir. İdmançılar turnirlərdə iştirak etdikcə təcrübələrini artırırlar. Azarkeşlər isə yarışlardan zövq alırlar”, - deyə Mariana xanım əlavə edib.

On March 16, Deputy Minister of Youth and Sports Mariana Vasileva watched the 27th Azerbaijan Championship in Rhythmic Gymnastics in Baku and gave an interview to journalists.
The Deputy Minister, emphasizing the successful organization of the FIG Trampoline Gymnastics World Cup at “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena) in February and successful performance of our representative Seljan Mahsudova stated: “Seljan was born and grown up in Azerbaijan. She won the Silver medal at the major competition. This proves the development of Trampoline Gymnastics in our country. Then our Acrobatic gymnasts were in the spotlight and made happy our people with their successful performances. Our gymnasts completed the World Championships with 1 Silver and 2 Bronze medals. The Azerbaijani National anthem was sounded in their honor at the World Age Group Competitions. On this occasion, I congratulate Azerbaijani people and AGF”.
M.Vasileva mentioned that the FIG Rhythmic Gymnastics World Cup will be held in Baku on April 22-24. She also pointed out that many countries were expected to take part in the competition: “Gymnasts from about 35 countries are planned to perform in the World Cup. I must admit that gymnasts, coaches and officials from other countries come to the competitions in Azerbaijan with a great pleasure and enthusiasm. They are always content with the conditions here, as “Milli Gimnastika Arenasi” fully meets all international standards. AGF always distinguishes itself with high-level organization. All the success and achievements are the results of the high attention and care shown to the sport by country’s President Mr. Ilham Aliyev and First Vice-president, AGF President Mrs. Mehriban Aliyeva”.
“Following the Olympic Games, the International Gymnastics Federation (FIG) has introduced new Code of Points in Rhythmic Gymnastics. The National Championships is held in accordance with these rules. National and foreign gymnasts have not participated in international competitions for a long time. At this championship, they will gain experience and skills. I hope that our Rhythmic Gymnasts will start the international competition season in Bulgaria. Our National Team is expected to take part in the World Cup competitions. Regular organization of tournaments is very important for both gymnasts and fans. Athletes gain experience as they participate in competitions and the fans enjoy the competition” – said M.Vasileva.