Azərbaycan gimnastları ötən mövsüm özlərini çox yaxşı tərəfdən göstərdilər. Təkcə Aliyə Qarayevanın dünya çempionatında çoxnövçülükdə qazandığı bürünc medalı xatırlamağa dəyər. Komandamızın lideri artıq Olimpiadaya hazırlaşmağa başlayıb, digər gimnastlar da Yeni ildəki yarışlara hazırlaşırlar. Ötən mövsümün yaddaqalan məqamları, milli komanda və istedadlı gənclər haqqında fikirlərini yığmanın baş məşqçisi Mariana Vasileva müsahibəsində bölüşəcək.
- Ötən ili necə qiymətləndirərdiniz?
- Biz bir çox şeylərə nail ola bildik. Azərbaycanın bədii gimnastika tarixində ilk dəfə dünya çempionatında çoxnövçülükdə mükafat qazanıldı. Buna görə bizi çox sevindirən Aliyə Qarayevaya təşəkkürümü bildirirəm. Lakin, əlbəttə, təkcə bir qələbə bizim ötən ildən məmnunluğumuzu tamamlaya bilməz. Axı tarixdə ilk dəfə yeniyetmələrdən ibarət qrup komandamız da Minskdə Avropa çempionatının yekunları üzrə ən güclülərdən ibarət üçlüyə daxil olaraq üçüncü yerə çıxdılar. Bir çox böyük yarışlarda qızlarımıza mükafatçılar sırasına daxil olmaq nəsib oldu və bu bizi sevindirir.
- Olimpiadanı gözləyən Qarayevanın hazırlığı digər gimnastlarımızın proqramlarından nə iləsə fərqlənəcək?
- Əlbəttə, proqramlar mütləq fərqlənməlidir. Çünki Aliyə Olimpiya Oyunlarının keçiriləcəyi avqust ayında öz formasının zirvəsinə çatmalıdır. Digər zəriflərimiz də özlərini hər bir startda göstərməlidirlər, çünki onlar mütləq böyük idmanda ad çıxarmalıdırlar.
- Yeri gəlmişkən, mundialda Qarayevanın çoxnövçülükdə medalı yəqin ki, xüsusi sətiraltı mənaya malikdir, axı Olimpiadada mükafatlar yalnız proqramın bu növü üzrə qazanılıb?
- Təbii ki. Aliyə öz nəticələri ilə göstərir ki, o, dünya bədii gimnastikasının liderləri sırasındadır. Lakin unutmaq olmaz ki, Olimpiada xüsusi yarışdır və hətta ən parlaq liderlərin də qalib gəlmək zəmanəti yоxdur. Məsələn, biz hamımız xatırlayırıq ki, Sidneydəki Oyunlarda Alina Kabayeva ən məsuliyyətli anda aləti yerə saldı və nəticədə "qızıl"ı uda bilmədi. Biz isə ümid edirik ki, bizdə hər şey alınacaq və Qarayeva Olimpiya mükafatçıları arasında olacaq.
- Ötən il bəzi tamamilə gənc gimnastlar da müxtəlif turnirlərdə çıxış edərək özlərini göstərdilər. Nəsillərin varisliyindən danışmaq olarmı?
- Son üç ildə biz tam bunun üzərində çalışırıq. Və bizim gənc, potensiallı, güclü gimnastlarımız var. Məsələn, Lalə Yusifova son iki il ərzində Avropa çempionatında yeniyetmələrin yarışlarında medallar qazanıb. Ötən il yeniyetmələrdən ibarət qrup komandası özünü çox gözəl göstərdi, eləcə də perspektivli Ləman Hacızadə, Gülsüm Şəfizadə, Yekaterina Prokopenko, Mənsurə Baqiyeva var. Fasilədən sonra qayıdan və ötən il yaxşı çıxış edən Zeynəb Cavadlını da unutmaq olmaz.

Азербайджанские гимнастки здорово проявили себя в прошедшем сезоне. Чего стоит хотя бы бронзовая медаль на чемпионате мира в зачете по многоборью, выигранная Алией Гараевой. Лидер нашей команды уже начала подготовку к Олимпиаде, другие грации также готовятся к стартам Нового года. О ярких моментах минувшего сезона, ближайшем резерве первой команды и талантливой молодежи в интервью azerisport.com поделилась главный тренер сборной Мариана Василева.
- Как бы вы оценили уходящий год?
- Нам многое чего удалось достичь. Впервые в истории художественной гимнастики Азербайджан выиграл награду в зачете в многоборье на чемпионате мира. Спасибо за это Алие Гараевой, которая нас очень обрадовала. Но конечно одним этим результатом наше удовлетворение от минувшего года было бы неполным. Ведь впервые в истории и наша юниорская команда по групповым упражнениям вошла в тройку сильнейших по итогам чемпионата Европы в Минске, заняв третье место. На многих крупных стартах нашим девушкам удавалось войти в число призеров и это радует.
- Будет ли как-то отличаться подготовка Гараевой, которую ждет Олимпиада, от программы остальных наших гимнасток?
- Конечно, программы непременно должны отличаться. Потому что Алия должна выйти на пик своей формы в августе, когда будут проходить Игры. Остальные же грации должны показывать себя на каждом старте, потому что им необходимо делать себе имя в большом спорте.
- Кстати, медаль Гараевой на мундиале в многоборье, наверное, имеет особый подтекст, ведь на Олимпиаде награды разыгрываются только в этом виде программы?
- Само собой. Своими результатами Алия показывает, что она находится в числе лидеров мировой художественной гимнастики. Но не стоит забывать, что Олимпиада – особое соревнование и даже ярковыраженные лидеры не имеют гарантии победы. Например, все мы помним, как на Играх в Сиднее Алина Кабаева уронила предмет в самый ответственный момент и в итоге не смогла выиграть «золота». Мы же надеемся, что у нас все получится и Гараева будет среди олимпийских призеров.
- В этом году заявили о себе и ряд совсем еще юных граций, успешно выступивших на различных турнирах. То есть, можно говорить о преемственности поколений?
- В последние три года мы как раз над этим и работали. И у нас есть юные потенциально сильные гимнастки. Например, Лала Юсифова, выигравшая на протяжении последних двух лет медали на чемпионате Европы в юниорских соревнованиях. В этом году здорово показала себя юниорская групповая команда, также есть перспективные Ляман Гаджизаде, Гюльсюм Шафизаде, Екатерина Прокопенко, Мансура Багиeва. Нельзя забывать и о Зейнаб Джавадлы, которая вернулась после перерыва и в этом году неплохо выступала.