“Milli Gimnastika Arenası bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunun keçirilməsinə tam hazırdır”, - deyə, Trend-ə arenanın direktoru Maqsud Fərzullayev deyib.
Onun sözlərinə görə, zal həmişəki kimi yarışlara tam hazırdır: “Yarışların başlamasına üç həftə qalmış bütün sistemləri yoxlayır və sınaqdan keçiririk. İsti günləri nəzərə alaraq, soyutma sistemini dəqiqliklə sınaqdan keçiririk və zaldakı temperaturu ölçürük. Əminəm ki, tamaşaçılara yarışları izləmək rahat olacaq”.
Direktor qeyd edib ki, Dünya Kubokuna hazırlıq çərçivəsində arena idmançılar və azarkeşlər üçün bir sıra yeniliklər etmək qərarına gəlib: “Həmişəki kimi, Milli Gimnastika Arenası Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ilə birlikdə yenilik etməyə çalışır. Bu dəfə bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokuna milli kolorit vermək qərarına gəldik və zalı gimnastların çıxış edəcəyi əsas xalça ətrafında yerləşən doğma Qarabağ xalçalarının “çələbi” naxışları ilə tərtib etdik. Bu milli naxış, həmçinin mükafatlandırma mərasimi və rəsmi şəxslərin çıxışı zamanı fon qismində olacaq. Bundan başqa, tamaşaçılar üçün yeni "heşteq"lər əlavə etmək qərarına gəldik. Azarkeşlərimiz şəkil çəkdirməyi və fotolarını sosial şəbəkələrdə yerləşdirməyi çox sevirlər. Azarkeşlər həmin "heşteq"lərdən istifadə edə biləcəklər”.
M.Fərzullayev əlavə edib ki, bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunda batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunda olduğu kimi, əsas zalın yarısından istifadə olunacaq: “Bütün zalın istifadəsi tələb olunmayan yarışlar üçün adətən zalın yarısını bağlayırıq. Bu təcrübə özünü doğruldub. Çünki bu, ilk növbədə, idmançıların özü və yarışlar üçün rahatdır. Bu o deməkdir ki, zalın digər yarısını istifadə etməyəcəyik. Həmin hissə gimnastların yarışlara hazılığı üçün istifadə olunur”.
Direktor paytaxt sakinləri və qonaqlarını yarışlara gəlməyə və Azərbaycan idmançılarının dəstəkləməyə çağırıb: “Bu isti günlərdə Bakı sakinləri və qonaqlarını Dünya Kuboku yarışlarına gəlməyə, Azərbaycan idmançılarını dəstəkləməyə, gimnastikanı dərk etməyə və Olimpiya Oyunları ərəfəsində dünya ulduzlarının çıxışlarını öz gözləri ilə görməyə çağırıram”.
Qeyd edək ki, bu il bədii gimnastika üzrə FIG Dünya Kubokunun finalı 22-24 iyul tarixlərində Azərbaycanın paytaxtında keçiriləcək. Beləliklə, Bakı tamaşaçısı ilin əsas hadisəsi - Rio Olimpiya Oyunlarından iki həftə öncə dünyanın 17 ölkəsindən məşhur gimnastların çıxışlarını izləmək üçün unikal imkan əldə edəcəklər.
Yarışların ilk iki günü 26 gimnast və 9 qrup hərəkətləri komandası medallar uğrunda çoxnövçülükdə mübarizə aparacaq. Kubokun son günü ayrı-ayrı alətlər üzrə final mərhələləri baş tutacaq.
Bu dəfə də bədii gimnastika həvəskarlarını quruluşu milli yığma komandanın Baş məşqçisi Mariana Vasilevaya məxsus möhtəşəm açılış (22 iyul) mərasimi, həmçinin məşhur idmançılarla yanaşı, Azərbaycan gimnastikasının gələcəyi olan gənc gimnastların çıxışlarının da nümayiş olunacağı ənənəvi Qala-konsert (24 iyul) gözləyir.

Национальная арена гимнастики в Баку полностью готова к Кубку мира по художественной гимнастике – директор
Национальная арена гимнастики полностью готова к проведению Кубка мира по художественной гимнастике, сказал в интервью Trend директор арены Максуд Фарзуллаев.
"Зал, как всегда, полностью готов к соревнованиям - за три недели до начала соревнований мы начинаем проводить проверку и тесты всех систем. Учитывая жаркие дни, мы тщательно тестируем систему кондиционирования и измеряем температуру в зале. Уверен, что зрителям будет комфортно здесь", - сказал Фарзуллаев.
По его словам, в рамках подготовки к Кубку мира арена решила преподнести ряд новшеств как для спортсменов, так и для болельщиков.
"Как всегда, Национальная гимнастическая арена вместе с Федерацией гимнастики Азербайджана пытается сделать что-то новое. В этот раз мы решили придать Кубку мира по художественной гимнастике национальный колорит и оформили зал родным карабахским ковровым узором "челеби", который будет расположен вокруг основного ковра, на котором будут выступать гимнастки. Этот национальный узор также будет служить фоном при церемонии награждения и выступлении официальных лиц. Кроме того, мы решили добавить новые хеш-теги для зрителей. Наши болельщики очень любят фотографироваться и выставлять свои фотографии в социальных сетях. При этом болельщики смогут воспользоваться этими хеш-тегами", - сказал Фарзуллаев.
На Кубке мира по художественной гимнастике, сказал директор, так же как и на Кубке мира по прыжкам на батуте, будет использоваться половина основного зала.
"Для соревнований, которые не требуют использования всего зала, мы обычно закрываем половину зала. Данная практика оправдала себя, так как это в первую очередь удобно для самих спортсменов и для соревнования. Это не означает, что мы не будем использовать другую половину зала - она используется для подготовки гимнасток к выступлениям", - сказал директор арены.
Фарзуллаев призвал жителей, а также гостей столицы посетить соревнования и поддержать азербайджанских спортсменок.
"В эти жаркие дни я приглашаю жителей и гостей Баку посетить соревнования Кубка мира, поддержать азербайджанских спортсменов, познать гимнастику и воочию увидеть выступления мировых звёзды в преддверии Олимпийских игр", - сказал Фарзуллаев.
Финал Кубка мира по художественной гимнастике пройдёт в Баку с 22 по 24 июля. В первые два дня соревнований за медали в многоборье будут бороться 26 гимнастка и 9 команд в групповых упражнениях. В последний день Кубка мира состоятся финалы по отдельным видам.