Bunu Trend-ə Avropa Gimnastika İttifaqının İcraiyyə Komitəsinin üzvü Erik Mogensen deyib.
"Olimpiadadan sonra bu idman növündəki bir sıra liderlər karyerasını başa vurdu. Ona görə də, fikrimcə, bu Dünya Kuboku 2020-ci il Tokio Olimpiya Oyunlarına gedən yolda ilk addımlarını atacaq yeni ulduzları bəxş edəcək".
Avropa Gimnastika İttifaqının İcraiyyə Komitəsinin üzvü qeyd edib ki, bu onun Azərbaycana ilk gəlişi deyil: “Mən Azərbaycanda 2015-ci ildə Avropa oyunları və ötən il Dünya Kuboku zamanı olmuşam. Hesab edirəm ki, Azərbaycanda yarışların təşkili sahəsində yüksək səviyyəli peşəkarlar komandası var. Bu il proqrama tamblinq də daxil edilib ki, bu da Kuboku daha maraqlı edir. Fikrimcə, ötən il olduğu kimi, bu il də yüksək səviyyəli təşkilatçılğın şahidi olacağıq”.
Onun sözlərinə görə, tamblinqin Dünya Kuboku proqramına daxil edilməsi bu idman növünün inkişafını göstərir: "İlk dəfə biz azərbaycanlı tamblinqçiləri ötən il Avropa çempionatında gördük, bu, gimnastikanın bu növünün ölkədə inkişafını göstərir. Bundan başqa, biz tamblinqi gələn il də Bakıda Avropa çempionatında görəcəyik. Bu, bir növ ona hazırlıqdır”.
İdman zalının tərtibatına toxunan E.Mogensen qeyd edib ki, bu il zalda dörd yox, iki batut quraşdırılıb:
“Prinsipcə, yarışlarda dörd batutun quraşdırılması vacib deyil. Batutların sayı hakimlərin sayından asılıdır. Bu il isə hakimlərin sayı azdır. Məsələ ondadır ki, batut gimnastikası üzrə hakimlik kursları hələ də davam edir və Dünya Kubokunun başlamasına az qalmış bitəcək. O zamanadək lazımi kateqoriyalı hakimlərin sayı kifayət qədər olmayacaq. Hesab edirəm ki, bu, yarışların gedişinə təsir etməyəcək”.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının yeni Olimpiya dövründə batut gimnastikası və tamblinq üzrə ilk Dünya Kuboku 18 və 19 fevral tarixlərində Bakıda Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq.
15 ölkədən paytaxtımıza təşrif buyuracaq 85 nəfər batutçu və tamblinqçi iki yarış günü ərzində 2017-ci ildə qüvvəyə minən yeni qaydalar əsasında gərgin mübarizə apararaq öz qüvvələrini sınayacaq. Yarışların ilk günü təsnifat mərhələləri, ikinci günü isə final mərhələləri baş tutacaq.
Azərbaycanı batut üzərində fərdi və sinxron proqramda İlya Qrişunin, Oleq Piunov, Ruslan Ağamirov, Svetlana Makştarova, Veronika Zemlyanaya və tamblinq cığırında Mixail Malkin təmsil edəcək.
Azərbaycanda 2013-cü ilin sonundan inkişaf etməyə başlayan batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku Bakıda artıq ikinci dəfədir təşkil olunur. Bu il isə tamblinq üzrə bu qəbildən olan yarışların ölkəmizdə debütüdür. Yüksək səviyyəli təşkilatçılığı ilə hər zaman fərqlənən gimnastika yarışları bu dəfə də bir çox yenilikləri ilə yadda qalacağını vəd edir.
Tamaşaçılar havada pərvazlanan ulduz batutçu və tamblinqçilərin təqdimatında maraqlı mübarizənin şahidi olmaqla yanaşı, əyləncəli müsabiqələr və fleşmoblarda da iştirak edə biləcəklər.
Məşhur kişi batutçular arasında Olimpiya Oyunlarının qızıl medalçısı Vladislav Qonçarov (Belarus), gümüş medalçısı Dmitri Uşakov (Rusiya), dünya çempionatlarının mükafatçıları Sebastyan Martini (Fransa), Andrey Yudin (Rusiya), Mixail Melnik (Rusiya), qadın batutçular arasında Tatyana Petrenya (Belarus) və Anna Kornetskaya (Rusiya) yer alacaq.
Tamblinq cığırında isə kişilər arasında dünya çempionatının gümüş medalçısı Qriqori Noskov (Rusiya), qadınlar arasında Avropa çempionatının qızıl medalçısı Anna Korobeynikova (Rusiya), o cümlədən dünya və Avropa çempionatının gümüş medalçısı Lusi Kolbek (Böyük Britaniya) və digər gimnastlar öz məharətlərini nümayiş etdirəcəklər.

Кубок мира по прыжкам на батуте и тамблингу в Баку может подарить гимнастике новых звезд, сказал Trend в пятницу член исполнительного комитета Европейского союза гимнастики Эрик Могенсен.
"Это первые крупные соревнования по данному виду спорта после завершения Олимпийских игр в Рио. Некоторые лидеры в этой дисциплине завершили спортивную карьеру после Олимпиады, поэтому я думаю, что Кубок мира подарит нам новые лица, новых звезд, которые будут совершать свои первые шаги на пути к Олимпийским играм в Токио в 2020 году", - сказал Могенсен.
По словам члена исполкома Европейского союза гимнастики, он не в первый раз посещает Азербайджан.
"Я был в Азербайджане в июне 2015 года на Евроиграх и в прошлом году во время проведения Кубка мира. Это был грандиозный опыт. Считаю, что Азербайджан обладает командой высококласных профессионалов по организации соревнований. В этом году в программе также присутствует тамблинг, что делает Кубок еще более интересным. Считаю, что мы вновь станем свидетелями великолепной организации соревнований, как и в прошлом году", - сказал Могенсен.
По его словам, включение тамблинга в программу Кубка мира в этом году, показывает развитие данной дисциплины. "Впервые мы увидели взрослых азербайджанских тамблингистов в прошлом году на Чемпионате Европы, это показывает развитие данного вида гимнастики в стране. Кроме того, мы увидим тамблинг и в следующем году на Чемпионате Европы в Баку, так что это своего рода подготовка", - сказал Могенсен.
Коснувшись, оформления зала, Могенсен отметил, что в этом году в зале установлены два батута, а не четыре. "В принципе необязательно, чтобы на соревнованиях устанавливались четыре батута. Их количество зависит от числа судей, которых в этот раз будет меньше. Дело в том, что судейские курсы по прыжкам на батуте еще продолжаются и завершатся только к началу Кубка, но у нас еще не будет достаточного количества судей нужной категории. Хотя полагаю, что это не повлияет на ход соревнований", - сказал Могенсен.
Первый Кубок мира по прыжкам на батуте и тамблингу нового Олимпийского цикла состоится 18-19 февраля в Национальной арене гимнастики в Баку. Всего 85 батутистов и тамблингистов, которые приедут в Баку из 15 стран, соревнуясь в напряженной борьбе на основании новых правил, вступивших в силу в 2017 году, испытают свои силы в течение двухдневных соревнований. После первого дня квалификации, соревнования завершатся финалами, которые состоятся на следующий день. На этих соревнованиях Илья Гришунин, Олег Пиунов, Руслан Агамиров, Светлана Макштарева, Вероника Земляная представят Азербайджан в индивидуальной и синхронной программах прыжков на батуте, а Михаил Малкин на акробатической дорожке.
Из известных батутистов на соревнованиях примут участие золотой призер Олимпийских игр Владислав Гончаров (Беларусь), серебряный медалист Игр Дмитрий Ушаков (Россия), призеры Чемпионата мира Себастьян Мартини (Франция), Андрей Юдин (Россия), Михаил Мельник (Россия), а среди женщин за медали поведут борьбу Татьяна Петреня (Беларусь) и Анна Корнетская (Россия).
На акробатической дорожке среди мужчин продемонстрируют свои силы серебряный призер Чемпионата мира Григорий Носков (Россия), а среди женщин золотая медалистка Чемпионата Европы Анна Коробейникова (Россия), также серебряная призерка Чемпионата мира и Европы Люси Колбек (Великобритания).