Bakıda keçirilən batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku mərhələsini izləməyə təşrif buyuran xarici dövlətlərin ölkəmizdəki rəsmi nümayəndələri yarışların yüksək səviyyədə təşkilindən çox məmnun olublar.
“Gözəl Bakının ab-havası Belarus gimnastlarının yüksək nəticələr qazanmasına kömək etdi”, bunu Trend İnformasiya Agentliyinə Belarusun Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Gennadiy Axramoviç Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunda ölkəsinin nümayəndə heyətinin üzvləri ilə görüşərkən deyib.
O qeyd edib ki, Azərbaycana bu yaxınlarda səfir təyin edilib.
"Cəmi yarım ildir ki, Bakıdayam və bu idman qurğusuna ilk gəlişimdir və bu yarışları ilk dəfə izləyirəm. Ən yüksək səviyyəli tədbirlərin keçirilməsi üçün möhtəşəm idman zalını, əla təşkilatçılığı və bu zalın işçi heyətininn mükəmməl işini xüsusi vurğulamaq istərdim", deyə, Axramoviç bildirib.
Səfirin sözlərinə görə, Belarus komandası xüsusilə onu sevindirib.
"Komanda beş medal qazandı və bunun dəyəri çox böyükdür. Bakı həmişə Belarusa qarşı bütün münasibətlərdə çox dostcasına yanaşıb. Hesab edirəm ki, Bakının ab-havası Belarus gimnastlarının yüksək nəticələr qazanmasına kömək etdi", deyə səfir qeyd edib.
Portuqaliyanın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Mariya Lopes Kardoso isə deyib ki, Bakıda olduğu müddətdə gimnastikanın böyük azarkeşinə çevrilib.
Onun sözlərinə görə, ötən il İlk Avropa Oyunları çərçivəsində gimnastika yarışlarını izləyib.
"O zaman gimnastlarımızı dəstəkləməyə gəlmişdim. İndi onlar yenə də burada çıxış edirlər. Məhz burada – Bakıda mən bu idman növünün azarkeşi oldum və onu sevdim”, deyə, Kardoso qeyd etdi.
Müvəqqəti işlər vəkili, həmçinin bildirib ki, yarışlar ən yüksək səviyyədə təşkil edilib.
"Bakıda çox gözəl Milli Gimnastika Arenası var. Yarışların səviyyəsi Avropa Oyunları zamanı olduğu kimi yüksəkdir. Hər şey çox yaxşı təşkil edilib, yüksək təhlükəsizlik səviyyəsini hiss edirik", deyə, o diqqətə çatdırıb.
Ukraynanın Azərbaycandakı səfirliyinin iqtisadi məsələləri üzrə birinci katibi Vadim Sidyaçenko isə Dünya Kubokunun təşkilatından və yarışların keçirilmə səviyyəsindən çox təsirləndiyini qeyd edib.
O, Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku zamanı Ukrayna nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Görüş zamanı konsul idmançılarla və məşqçilərlə söhbət edib, medalların qazanılması münasibətilə təbrik edib və sonrakı yarışlarda uğurlar arzu edib.

Официальные представители иностранных государств в Азербайджане, участвовавшие на Кубке мира по прыжкам на батуте в Баку, были весьма удовлетворены высочайшей организацией соревнований.
"Атмосфера великолепного города Баку поспособствовала белорусским спортсменам показать высокие достижения", - сказал Информационному Агентству Trend чрезвычайный и полномочный посол Беларуси в Азербайджане Геннадий Ахрамович, встретившийся с членами белорусской делегации на Кубке мира по прыжкам на батуте в Баку.
Он отметил, что недавно был назначен послом в Азербайджане.
"Я всего полгода в Баку, и в данном спортивном сооружении и на этих соревнованиях присутствую впервые. Хотелось бы отметить великолепный спортивный зал для проведения мероприятий самого высокого уровня, великолепную организацию и работу персонала данного зала", - сказал Ахрамович.
Он отметил, что белорусская команда особо его порадовала.
"Команда выиграла пять медалей, это очень большого стоит. Но Баку всегда был очень дружелюбно настроен к Беларуси во всех отношениях, и я думаю, что сама атмосфера вашего великолепного города поспособствовала тому, что наши спортсмены показали высокие достижения", - сказал Ахрамович.
Временный поверенный в делах Португалии в Азербайджане Мария Лопес Кардосо отметила, что, находясь в Баку, она стала большим фанатом гимнастики.
По ее словам, она уже посещала соревнования по гимнастике в рамках первых Европейских игр в прошлом году.
"Тогда я приходила поддержать наших португальских гимнастов. И сегодня они снова выступают здесь. Именно здесь в Баку я стала большой фанаткой этого вида спорта и полюбила его", - сказала Кардосо.
Она отметила, что соревнования организованы на высочайшем уровне.
"В Баку очень хорошая Национальная арена гимнастики. Уровень соревнований высок так же, как во время Европейских игр. Все организовано очень хорошо, чувствуется высокий уровень безопасности", - сказала Кардосо.
Первый секретарь по экономическим вопросам посольства Украины в Азербайджане Вадим Сидяченко отметил, что очень впечатлен организацией Кубка мира и уровнем проведения соревнований.
Он в воскресенье встретился с украинской делегацией, прибывшей в Баку на Кубок мира по прыжкам на батуте.
В ходе встречи, консул пообщался со спортсменами и тренерами, поздравил с завоеванными медалями и пожелал удачи на дальнейших соревнованиях.