Bakıda keçirilən batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku mərhələsini izləməyə təşrif buyuran xarici dövlətlərin ölkəmizdəki rəsmi nümayəndələri yarışların yüksək səviyyədə təşkilindən çox məmnun olublar.
“Gözəl Bakının ab-havası Belarus gimnastlarının yüksək nəticələr qazanmasına kömək etdi”, bunu Trend İnformasiya Agentliyinə Belarusun Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Gennadiy Axramoviç Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunda ölkəsinin nümayəndə heyətinin üzvləri ilə görüşərkən deyib.
O qeyd edib ki, Azərbaycana bu yaxınlarda səfir təyin edilib.
"Cəmi yarım ildir ki, Bakıdayam və bu idman qurğusuna ilk gəlişimdir və bu yarışları ilk dəfə izləyirəm. Ən yüksək səviyyəli tədbirlərin keçirilməsi üçün möhtəşəm idman zalını, əla təşkilatçılığı və bu zalın işçi heyətininn mükəmməl işini xüsusi vurğulamaq istərdim", deyə, Axramoviç bildirib.
Səfirin sözlərinə görə, Belarus komandası xüsusilə onu sevindirib.
"Komanda beş medal qazandı və bunun dəyəri çox böyükdür. Bakı həmişə Belarusa qarşı bütün münasibətlərdə çox dostcasına yanaşıb. Hesab edirəm ki, Bakının ab-havası Belarus gimnastlarının yüksək nəticələr qazanmasına kömək etdi", deyə səfir qeyd edib.
Portuqaliyanın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Mariya Lopes Kardoso isə deyib ki, Bakıda olduğu müddətdə gimnastikanın böyük azarkeşinə çevrilib.
Onun sözlərinə görə, ötən il İlk Avropa Oyunları çərçivəsində gimnastika yarışlarını izləyib.
"O zaman gimnastlarımızı dəstəkləməyə gəlmişdim. İndi onlar yenə də burada çıxış edirlər. Məhz burada – Bakıda mən bu idman növünün azarkeşi oldum və onu sevdim”, deyə, Kardoso qeyd etdi.
Müvəqqəti işlər vəkili, həmçinin bildirib ki, yarışlar ən yüksək səviyyədə təşkil edilib.
"Bakıda çox gözəl Milli Gimnastika Arenası var. Yarışların səviyyəsi Avropa Oyunları zamanı olduğu kimi yüksəkdir. Hər şey çox yaxşı təşkil edilib, yüksək təhlükəsizlik səviyyəsini hiss edirik", deyə, o diqqətə çatdırıb.
Ukraynanın Azərbaycandakı səfirliyinin iqtisadi məsələləri üzrə birinci katibi Vadim Sidyaçenko isə Dünya Kubokunun təşkilatından və yarışların keçirilmə səviyyəsindən çox təsirləndiyini qeyd edib.
O, Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku zamanı Ukrayna nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Görüş zamanı konsul idmançılarla və məşqçilərlə söhbət edib, medalların qazanılması münasibətilə təbrik edib və sonrakı yarışlarda uğurlar arzu edib.

Official representatives of foreign countries in Azerbaijan taking part in the FIG World Cup in Trampoline Gymnastics in Baku are pleased with the high-level organization of the competitions.
“The atmosphere of the wonderful Baku city favoured the Belarusian athletes to achieve high results at the FIG World Cup in Trampoline Gymnastics,” Gennady Ahramovich, Belarusian extraordinary and plenipotentiary ambassador in Azerbaijan stated in his interview with Trend News Agency.
He noted that he has recently been appointed as Belarusian ambassador in Azerbaijan.
“I have been in Baku for half a year and I watch these competitions for the first time. I’d like to note a wonderful hall for holding high-level events, excellent organization of the events and excellent work of the staff of this facility,” he said.
Further, Ahramovich said the Belarusian team especially made him happy.
“The team won five medals, this worth a lot. Baku has always been friendly to Belarus in all respects and I think that the atmosphere of your wonderful city favoured our athletes to achieve high results,” he added.
Maria João Lopes Cardoso, chargé d’affairs of the Portuguese Embassy in Azerbaijan, noted that she had become a big gymnastics fan since she is in Baku.
The diplomat said she had already attended gymnastics competitions during the 2015 Baku First European Games.
“At that time I came to support our Portuguese gymnasts. Today, they perform here again. Namely, here in Baku, I has become a fan of this sports discipline and loved it,” Cardoso said.
She noted that competitions at the FIG World Cup in Trampoline Gymnastics had been organized at the highest level.
“The level of the competitions is as high as during the European Games. Everything is organized very well, high level of security is being felt,” Cardoso said.
First Secretary for Economic Affairs of the Embassy of Ukraine in Azerbaijan Vadim Sidyachenko said he was very impressed with the organization of the World Cup and the level of competition.
He met with the Ukrainian delegation arrived in Baku for the World Cup in Trampoline Gymnastics.
During the meeting, Consul talked with the athletes and coaches, congratulated them on winning of medals and wished good luck in future competitions.