Oleq Stepko: “FIG Dünya “Challenge” Kubokunun Bakıda keçirilməsi idman gimnastikasının daha da populyarlaşmasına səbəb olacaq”
“Bakıda idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kubokunun keçirilməsi ölkədə bu idman növünün daha da populyarlaşmasına səbəb olacaq”, bunu “Trend” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində Azərbaycan gimnastı Oleq Stepko bildirib.
Onun sözlərinə görə, mövsümün tez başlaması səbəbindən turnirə hazırlıq kifayət qədər ağır keçir.
"Adətən, mövsüm martın ortalarında başlayırdı, hazırda isə erkən başladığına görə hazırlıq sürətli templə və məşq yükünün artması ilə həyata keçir. Fikrimcə, turnir vaxtı ən yaxşı formada olmasam da, yaxşı formaya yaxınlaşmış vəziyyətdə olacağam. Prinsipcə, bütün proqram hazırda tam işlənilib, hansısa elementlər mürəkkəbləşdirilib, lakin onu mükəmməl formaya çatdırmaq üçün kifayət qədər vaxtımız olmayıb", - deyə, Stepko bildirib.
O, həmçinin qeyd edib ki, turnirin Bakıda keçirilməsi gimnastlar üçün əlavə stimul olacaq.
"Dünya Kubokunun keçirilməsi müsbət haldır və bu gimnastikanın daha da populyarlaşmasına xeyli dərəcədə səbəb olacaq. Yarışlar çox maraqlı keçəcək, çünki buraya Asiya, Amerika və Braziliyadan idmançılar gələcəklər. Bizi maraqlı yarışlar gözləyir", - deyə, Stepko bildirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycandan olan iştirakçıların Avropa Çempionatına iki heyətlə - əsas, yəni böyüklərdən və həmçinin gənclərdən ibarət komanda ilə getməsi planlaşdırılır:
"Biz iki komanda yığaraq layiqli çıxış etməyə çalışırıq. Avropa görə biləcək ki, artıq Azərbaycanın iki komandası var, biz işləyirik, inkişaf edirik və perspektivli gənc idmançılarımız var. Tədricən, inamla yaxşı nəticələr əldə olunacaq. Sadəcə, irəliyə doğru hərəkət etməli, dayanmamalı və bunu nə üçün etdiyini bilməlisən”.
Stepkonun sözləinə görə, Bakıdakı Mili Gimnastika Arenası yarışlara hazırdır.
"Arena yenidir və bütün lazımi avadanlqılarla təchiz olunub. Burada Dünya Çempionatı və digər istənilən yarışı keçirmək mümkündür. Bunun üçün hər cür şərait var",- deyə, Stepko bildirib.
Xatırladaq ki, idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kuboku mərhələsi, 2016-cı ilin 19-21 fevral tarixlərində Bakıda – ötən ilin yayında Avropa Oyunları zamanı gimnastikanın 6 növü üzrə yarışların təşkil olunduğu Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq. Kubokda ayrı-ayrı alətlər üzrə finallarda medallar uğrunda 19 ölkəni təmsil edən 46 kişi və 22 qadın mübarizə aparacaq. Ümumilikdə isə nümayəndə heyətlərinin tərkibində Bakıya 146 nəfər təşrif buyuracaq. Ayrı-ayrı alətlər üzrə final həyəcanı isə yarışın son günü olacaq. Fasilələr zamanı tamaşaçılar üçün maraqlı müsabiqələr və əyləncəli fləş-moblar təşkil olunacaq.

Олег Степко: Проведение Кубка мира в Баку способствует еще большей популяризации спортивной гимнастики
14 Февраль 2016
“Проведение в Баку этапа Кубка мира по спортивной гимнастике способствует еще большей популяризации этого вида спорта в стране”, сказал в интервью Информационному Агентству “Trend” азербайджанский гимнаст Олег Степко.
По его словам, подготовка к турниру проходит достаточно тяжело из-за того, что сезон начинается рано.
"Обычно сезон начинался в середине марта, а сейчас из-за раннего старта подготовка проходит в быстром темпе и при больших нагрузках. Думаю, к турниру я подойду, если не в лучшей, то в приближенной к ней форме. В принципе, вся программа сейчас отработана, какие-то элементы усложнились, но немного не хватило времени на то, чтобы довести ее "до ума", - сказал Степко.
То, что турнир пройдет в Баку, станет для гимнастов дополнительным стимулом, отметил он.
“Проведение Кубка мира - это большой плюс, который будет в значительной степени способствовать еще большей популяризации гимнастики. Будет очень интересно, потому что на турнир прилетают спортсмены из Азии, Америки, Бразилии. Посмотреть на это будет интересно”, - сказал спортсмен.
По его словам, планируется, что на Чемпионат Европы участники из Азербайджана поедут двумя составами: основным и молодежным.
“Мы прилагаем усилия для того, чтобы собрать две команды и достойно выступить. Чтобы Европа смогла увидеть, что у Азербайджана уже две команды, что мы работаем, развиваемся, что у нас есть перспективные юные спортсмены. Постепенно, уверенно мы придем к хорошему результату. Просто надо двигаться вперед, а не останавливаться, знать, для чего ты это делаешь”, - сказал Степко.
По его словам, Mili Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики) в Баку готова к соревнованиям.
“Арена новая, в ней все есть, можно провести Чемпионат мира и любой другой турнир. Для этого есть все условия”, - отметил гимнаст.
Напомним, что Кубок мира по спортивной гимнастике серии FIG "Challenge" пройдет с 19 по 21 февраля в Mili Gimnastika Arenası в Баку, где летом прошлого года состоялись соревнования по шести видам гимнастики во время I Европейских Игр. На Кубке медали в финалах по отдельным снарядам разыграют 46 мужчин и 22 женщины из 19 стран, а в общей сложности в составе делегаций в Баку приедут 146 человек. В первый и второй день соревнований состоится квалификация. Финалы по отдельным снарядам пройдут в заключительный день Кубка. Во время состязаний для зрителей будут устроены различные конкурсы, развлекательные флэш-мобы.