Oleq Stepko: “FIG Dünya “Challenge” Kubokunun Bakıda keçirilməsi idman gimnastikasının daha da populyarlaşmasına səbəb olacaq”
“Bakıda idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kubokunun keçirilməsi ölkədə bu idman növünün daha da populyarlaşmasına səbəb olacaq”, bunu “Trend” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində Azərbaycan gimnastı Oleq Stepko bildirib.
Onun sözlərinə görə, mövsümün tez başlaması səbəbindən turnirə hazırlıq kifayət qədər ağır keçir.
"Adətən, mövsüm martın ortalarında başlayırdı, hazırda isə erkən başladığına görə hazırlıq sürətli templə və məşq yükünün artması ilə həyata keçir. Fikrimcə, turnir vaxtı ən yaxşı formada olmasam da, yaxşı formaya yaxınlaşmış vəziyyətdə olacağam. Prinsipcə, bütün proqram hazırda tam işlənilib, hansısa elementlər mürəkkəbləşdirilib, lakin onu mükəmməl formaya çatdırmaq üçün kifayət qədər vaxtımız olmayıb", - deyə, Stepko bildirib.
O, həmçinin qeyd edib ki, turnirin Bakıda keçirilməsi gimnastlar üçün əlavə stimul olacaq.
"Dünya Kubokunun keçirilməsi müsbət haldır və bu gimnastikanın daha da populyarlaşmasına xeyli dərəcədə səbəb olacaq. Yarışlar çox maraqlı keçəcək, çünki buraya Asiya, Amerika və Braziliyadan idmançılar gələcəklər. Bizi maraqlı yarışlar gözləyir", - deyə, Stepko bildirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycandan olan iştirakçıların Avropa Çempionatına iki heyətlə - əsas, yəni böyüklərdən və həmçinin gənclərdən ibarət komanda ilə getməsi planlaşdırılır:
"Biz iki komanda yığaraq layiqli çıxış etməyə çalışırıq. Avropa görə biləcək ki, artıq Azərbaycanın iki komandası var, biz işləyirik, inkişaf edirik və perspektivli gənc idmançılarımız var. Tədricən, inamla yaxşı nəticələr əldə olunacaq. Sadəcə, irəliyə doğru hərəkət etməli, dayanmamalı və bunu nə üçün etdiyini bilməlisən”.
Stepkonun sözləinə görə, Bakıdakı Mili Gimnastika Arenası yarışlara hazırdır.
"Arena yenidir və bütün lazımi avadanlqılarla təchiz olunub. Burada Dünya Çempionatı və digər istənilən yarışı keçirmək mümkündür. Bunun üçün hər cür şərait var",- deyə, Stepko bildirib.
Xatırladaq ki, idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kuboku mərhələsi, 2016-cı ilin 19-21 fevral tarixlərində Bakıda – ötən ilin yayında Avropa Oyunları zamanı gimnastikanın 6 növü üzrə yarışların təşkil olunduğu Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq. Kubokda ayrı-ayrı alətlər üzrə finallarda medallar uğrunda 19 ölkəni təmsil edən 46 kişi və 22 qadın mübarizə aparacaq. Ümumilikdə isə nümayəndə heyətlərinin tərkibində Bakıya 146 nəfər təşrif buyuracaq. Ayrı-ayrı alətlər üzrə final həyəcanı isə yarışın son günü olacaq. Fasilələr zamanı tamaşaçılar üçün maraqlı müsabiqələr və əyləncəli fləş-moblar təşkil olunacaq.

Oleg Stepko: “The organization of the FIG World Challenge Cup in Baku facilitates the further popularization of Artistic Gymnastics
“The organization of the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics in Baku facilitates the further popularization of this sports discipline in the country,” said Azerbaijani gymnast Oleg Stepko in his interview with the Trend News Agency.
According to him, the preparation for the tournament goes hard enough due to early start of the season.
“Normally, the season begins in mid-March. But, now, the preparations are going in an intensive way and with big training loads as the competitions’ season starts early. I think I will be ready for the tournament, if not in my best, but in the close to it form. Actually, the entire program has already been worked-out, some elements became more complicated, however, there was not enough time to get it into the desired shape,” Stepko said.
He noted that the fact of the event being held in Baku is going to be an additional incentive for the gymnasts.
“Hosting of the World Cup is a big advantage which significantly contributes to further promotion of gymnastics. It will be very interesting as the athletes from Asia, America and Brazil will come to take part in the tournament. It will be exciting to watch their performances,” the athlete said.
According to Stepko, it is planned that Azerbaijan will be represented at the European Championships with two teams: the main consisting of seniors, as well as juniors.
“We are making efforts to gather two teams and to represent the country with dignity. We would like to show Europe that Azerbaijan has two teams, we work, develop and that we have promising young athletes. We will confidently come to a good result gradually. You just have to go ahead without interruption and to know why you are doing it,” the athlete said.
Stepko noted that Mili Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) is ready for the competitions.
“The arena is new, it has equipped with everything necessary and it is possible to hold the World Championships and any other event there. All conditions have been created here for it,” the gymnast said.