Oleq Stepko: “ Bu il çox əhəmiyyətli olacaq”
Tarixdə ilk dəfə olaraq bir neçə idman növünü özündə birləşdirən Avropa Oyunları 2015-ci ilin iyun ayında Bakıda keçiriləcək. Oyunlarda təqdim olunacaq idman növlərindən biri də kişi idman gimnastikasıdır.
Azərbaycanda idman gimnastikası ötən əsrin 30-cu illərindən etibarən inkişaf etməyə başlayıb. İlk respublika çempionatı 1939-cu ildə Bakıda keçirildi,  Valeriy Belenkiy isə ölkənin ən tanınmış gimnastı adını qazanmışdır.
Hazırda, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bu idman növünün inkişafını davam etdirir və ən balaca idmançılar arasında müxtəlif yarışların keçirilməsi, həmçinin ölkə daxilində yeni idman bölmələrinin açılması gələcəkdə ölkədə yetəri qədər güclü gimnastların olacağına ümid etməyə əsas verir.
Avropa Oyunları ərəfəsində federasiyanın mətbuat xidməti Dünya Kubokunun bürünc mükafatçısı və Azərbaycanın hazırki çempionu Oleq Stepko ilə həmsöhbət oldu. Məhz o, bu irimiqyaslı idman tədbirində ölkəmizi təmsil edəcək namizədlərdən biridir.
Əslində əvvəllər mən eyni vaxtda iki idman növü ilə məşğul olurdum - gimnastika və üzgüçülüklə. Daha sonra seçim etmək məcburiyyətində qaldım və gimnastikanı seçdim. Bəlkə də, bu idman növü üçün xüsüsi keyfiyyətlərim vardı, əlavə olaraq məşqçilərim müəyyən nəticələr əldə edə biləcəyimi bildirmişdilər.
Fikirləşirəm ki, yox. Təəsüf ki, cəhd etməyə də boş vaxtım yoxdur.
Hər yarışda müxtəlif hisslər keçirirəm və onların hər biri fərqli qəbul olunur. Müxtəlif yarışlarda eyni emosiyaları yaşamaq mümkün deyil. Bəzən elə olur ki, emosiyalar olmur. Sadəcə öz proqramımı yerinə yetirib, meydançanı tərk edirəm.
Fikrincə gimnastikada vacib olan nədir?
Mənə elə gəlir ki, gimnastikada ən vacib şey istəkdir. Hətta ən istedadsız insandan idmançı etmək mümkündür, sadəcə istək olsun. Fiziki bacarıq isə digər məsələdir.
Hər idman növünün özünəməxsus riski var, lakin mən yenə də hesab edirəm ki, gimnastika ən travmatik növdür. Bizə uşaqlıqdan kiçik zədələrdən necə qaçmağı öyrədirlər və hətta kənardan gələn adamlara da məşqçi verdiyi nəsihətləri öyrədirik.
Kumir – bir az geniş anlamdır, sadəcə öz nailiyyətləri ilə dünyada tanınmış və böyük uğurlar qazanmış insanlar var. Məhz həmin insanlar mənə nəticələr əldə etməyə stimul verir. Misal üçün, boksçu Vasiliy Lomaçenko və digər bir neçə idmançı. Onlar artıq peşəkardırlar və tədricən yaxşı nəticələr göstərməyə başlayıblar.
Öncədən nəsə düşünüb, danışmaq istəmirəm. Bu il əhəmiyyətlidir, bir çox əsas yarışlar, həmçinin mart ayında Açıq Birgə Azərbaycan Çempionatı, daha sonra Avropa Çempionatı, Avropa Oyunları, Dünya Çempionatı və Dünya Kubokları keçiriləcək. Belə ki, bu il çətin olacaq. Ona görə də hər hansı bir nəticə planlaşdırmaq istəmirəm. Belə olmasın ki, bir nəticə dedim, amma başqa nəticə əldə etdim.
Avropa Oyunları mənim üçün Avropa Çempionatı kimi bir yarışdır, sadəcə olaraq, özündə bir neçə idman növünü birləşdirdiyinə görə, daha irimiqyaslı və möhtəşəmdir. Oyunlara hazırlaşmağa daha sonra başlayacağam, beləki qarşıda 4 ay və bununla yanaşı digər yarışlar da var.
Heç bilmirəm, idmandan başqa tək  istəyim sadəcə doyunca yatmaqdır. Məşqlər bütün vaxtımı və gücümü aldığına görə başqa bir işlə məşğul olmaq arzum yoxdur. Gələcək planlara gəldikdə isə.. hələlik düşünməmişəm, çünki mənim üçün idman birinci yerdədir.
Çətindir, amma bəzən bu mümkündür.
Şəxsi həyat üçün vaxtım yoxdur və hesab edirəm ki, peşəkar karyera ilə məşğul olduğun zaman, şəxsi həyatı başqa vaxta keçirmək lazımdır. Daima məşq edən və yanında olmayan birinə  hər kəs dözə bilməz. Yəqin ki, elə həmin sahədən olan insanı axtarmaq lazımdır.
Hələ ki, azarkeşlərim yoxdur. Mən hesab edirəm ki, azarkeşlər idmançıya yox, ölkəyə azarkeşlik edirlər.

Первые в истории Европейские Игры, объединившие в себя различные виды спорта, пройдут в Баку летом 2015 года. Одной из дисциплин, которая будет представлена на Играх, стала мужская спортивная гимнастика.
В Азербайджане спортивная гимнастика начала свое развитие в 30-х гг. прошлого века. Первый чемпионат республики был проведен в Баку в 1939 году, а титул самого известного спортивного гимнаста Азербайджана прошлого века завоевал Валерий Беленький.
В наше время, федерация гимнастики Азербайджана продолжает развивать этот вид спорта, а проведение различных соревнований среди самых маленьких и открытие новых гимнастических секций по всей стране дает основание надеяться на то, что в будущем у страны будет немало сильных гимнастов.
В преддверии Игр пресс-служба федерации гимнастики сделала интервью с бронзовым призером Кубка Мира и действующим чемпионом Азербайджана Олегом Степко. Именно он - один из претендентов на то, чтобы представить нашу страну на этом масштабном спортивном событии.
Вообще-то вначале я занимался двумя видами одновременно – гимнастикой и плаванием. Чуть позже пришлось сделать выбор – и я выбрал гимнастику. Возможно, у меня были какие-то особенные данные для этого вида спорта; более того тренеры сказали, что я могу добиться определенных результатов в гимнастике.
Я думаю, что нет. Ну а для того, чтобы попробовать у меня, к сожалению, нет свободного времени.
На каждом соревновании у меня бывают разные состояния, каждое из них воспринимается по-своему. Невозможно переживать одни и те же эмоции на разных соревнованиях. Бывает и так, что эмоций не бывает. Я просто выполняю свою программу и ухожу.
Что по-твоему самое важное в гимнастике?
Мне кажется, что желание. Можно даже из неталантливого человека сделать спортсмена, лишь бы было желание. Физические возможности — это другой фактор.
Каждый вид спорта по-своему травмоопасен, но я все равно считаю, что гимнастика – самый травмоопасный вид. Нас с детства приучают как избегать малейших травм, и даже когда приходят посторонние люди, им тоже даешь те же наставления, которые давал тебе тренер.
Кумир — это громко сказано, скорее есть просто люди, достигшие больших успехов и известные в мире своими достижениями. Вот они дают мне стимул добиваться результатов. Например, боксер Василий Ломаченко и несколько других спортсменов. Они уже стали профессионалами и постепенно начинают показывать хорошие результаты.
Не буду ничего загадывать и говорить заранее. Год важный, впереди очень много основных стартов, и ближайший будет в марте - это открытый чемпионат Азербайджана, далее будет чемпионат Европы, Европейские Игры и чемпионат мира, а также кубки мира. Так что год будет тяжелым. Поэтому не хочу планировать какой-то определенный результат. Чтоб не получилось так, что сказал одно, а сделал другое.
Европейские Игры для меня то же, что и чемпионат Европы, просто это более масштабное и грандиозное событие, так как там объединены много видов спорта. Готовиться конкретно к Играм я начну позже, так как впереди еще 4 месяца и помимо них есть и другие соревнования.
Даже не знаю, помимо спорта есть просто желание отоспаться. Нет еще желания чем-либо заниматься, так как тренировки занимают всё время и все силы. А насчет планов на будущее… я пока не думал, потому что спорт пока на первом месте.
Тяжело, но иногда удается совмещать.
У меня нет времени для личной жизни и я считаю, что пока ты занимаешься профессиональной карьерой, личную жизнь лучше отложить. Не каждый будет терпеть такого человека, который постоянно занят тренировками и которого нет рядом. Скорее всего надо искать человека из этой же сферы.