Oleq Stepko: “ Bu il çox əhəmiyyətli olacaq”
Tarixdə ilk dəfə olaraq bir neçə idman növünü özündə birləşdirən Avropa Oyunları 2015-ci ilin iyun ayında Bakıda keçiriləcək. Oyunlarda təqdim olunacaq idman növlərindən biri də kişi idman gimnastikasıdır.
Azərbaycanda idman gimnastikası ötən əsrin 30-cu illərindən etibarən inkişaf etməyə başlayıb. İlk respublika çempionatı 1939-cu ildə Bakıda keçirildi,  Valeriy Belenkiy isə ölkənin ən tanınmış gimnastı adını qazanmışdır.
Hazırda, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bu idman növünün inkişafını davam etdirir və ən balaca idmançılar arasında müxtəlif yarışların keçirilməsi, həmçinin ölkə daxilində yeni idman bölmələrinin açılması gələcəkdə ölkədə yetəri qədər güclü gimnastların olacağına ümid etməyə əsas verir.
Avropa Oyunları ərəfəsində federasiyanın mətbuat xidməti Dünya Kubokunun bürünc mükafatçısı və Azərbaycanın hazırki çempionu Oleq Stepko ilə həmsöhbət oldu. Məhz o, bu irimiqyaslı idman tədbirində ölkəmizi təmsil edəcək namizədlərdən biridir.
Əslində əvvəllər mən eyni vaxtda iki idman növü ilə məşğul olurdum - gimnastika və üzgüçülüklə. Daha sonra seçim etmək məcburiyyətində qaldım və gimnastikanı seçdim. Bəlkə də, bu idman növü üçün xüsüsi keyfiyyətlərim vardı, əlavə olaraq məşqçilərim müəyyən nəticələr əldə edə biləcəyimi bildirmişdilər.
Fikirləşirəm ki, yox. Təəsüf ki, cəhd etməyə də boş vaxtım yoxdur.
Hər yarışda müxtəlif hisslər keçirirəm və onların hər biri fərqli qəbul olunur. Müxtəlif yarışlarda eyni emosiyaları yaşamaq mümkün deyil. Bəzən elə olur ki, emosiyalar olmur. Sadəcə öz proqramımı yerinə yetirib, meydançanı tərk edirəm.
Fikrincə gimnastikada vacib olan nədir?
Mənə elə gəlir ki, gimnastikada ən vacib şey istəkdir. Hətta ən istedadsız insandan idmançı etmək mümkündür, sadəcə istək olsun. Fiziki bacarıq isə digər məsələdir.
Hər idman növünün özünəməxsus riski var, lakin mən yenə də hesab edirəm ki, gimnastika ən travmatik növdür. Bizə uşaqlıqdan kiçik zədələrdən necə qaçmağı öyrədirlər və hətta kənardan gələn adamlara da məşqçi verdiyi nəsihətləri öyrədirik.
Kumir – bir az geniş anlamdır, sadəcə öz nailiyyətləri ilə dünyada tanınmış və böyük uğurlar qazanmış insanlar var. Məhz həmin insanlar mənə nəticələr əldə etməyə stimul verir. Misal üçün, boksçu Vasiliy Lomaçenko və digər bir neçə idmançı. Onlar artıq peşəkardırlar və tədricən yaxşı nəticələr göstərməyə başlayıblar.
Öncədən nəsə düşünüb, danışmaq istəmirəm. Bu il əhəmiyyətlidir, bir çox əsas yarışlar, həmçinin mart ayında Açıq Birgə Azərbaycan Çempionatı, daha sonra Avropa Çempionatı, Avropa Oyunları, Dünya Çempionatı və Dünya Kubokları keçiriləcək. Belə ki, bu il çətin olacaq. Ona görə də hər hansı bir nəticə planlaşdırmaq istəmirəm. Belə olmasın ki, bir nəticə dedim, amma başqa nəticə əldə etdim.
Avropa Oyunları mənim üçün Avropa Çempionatı kimi bir yarışdır, sadəcə olaraq, özündə bir neçə idman növünü birləşdirdiyinə görə, daha irimiqyaslı və möhtəşəmdir. Oyunlara hazırlaşmağa daha sonra başlayacağam, beləki qarşıda 4 ay və bununla yanaşı digər yarışlar da var.
Heç bilmirəm, idmandan başqa tək  istəyim sadəcə doyunca yatmaqdır. Məşqlər bütün vaxtımı və gücümü aldığına görə başqa bir işlə məşğul olmaq arzum yoxdur. Gələcək planlara gəldikdə isə.. hələlik düşünməmişəm, çünki mənim üçün idman birinci yerdədir.
Çətindir, amma bəzən bu mümkündür.
Şəxsi həyat üçün vaxtım yoxdur və hesab edirəm ki, peşəkar karyera ilə məşğul olduğun zaman, şəxsi həyatı başqa vaxta keçirmək lazımdır. Daima məşq edən və yanında olmayan birinə  hər kəs dözə bilməz. Yəqin ki, elə həmin sahədən olan insanı axtarmaq lazımdır.
Hələ ki, azarkeşlərim yoxdur. Mən hesab edirəm ki, azarkeşlər idmançıya yox, ölkəyə azarkeşlik edirlər.

Oleg Stepko: This year to be very important
Bringing together a variety of sports, the first-ever European Games will be held in Baku in summer 2015. Men's artistic gymnastics is one of many disciplines that will be presented at the Games.
In Azerbaijan, men’s artistic gymnastics began its development in the 30s of the last century. The first country’s championship was held in Baku in 1939, and Valery Belenky won the title of the most famous Azerbaijani gymnast of the last century.
Nowadays, Azerbaijan Gymnastics Federation continues to develop this sport and holds various competitions among the smallest gymnasts, and the opening of new gymnastics sections throughout the country gives reason to hope that in the future the country will have many strong gymnasts.
On the eve of the Games, the press service of the Federation has done an interview with the World Cup bronze winner and Azerbaijan’s reigning champion Oleg Stepko. He is one of the contenders to represent our country in this large-scale sporting event.
Tell us how did you started to do gymnastics. Why did you choose this sport?
In fact, at first I did two disciplines at the same time - gymnastics and swimming. A little later, I had to make a choice - and I chose gymnastics. Maybe I had some special data for this sport; moreover coach said I can achieve certain results in gymnastics.
I think I could not. Well, unfortunately, I have no free time even to try.
At each competition, I feel different, each of them is perceived differently. It is impossible to experience the same emotions at various competitions. It also happens that there are no emotions at all. I am just doing my program and then leave.
What do you think is the most important in gymnastics?
I think that desire is the most important thing in gymnastics. You can even make an athlete of untalented man, if only there is a will. Physical abilities is another factor.
Each sport is traumatic, but I still think that gymnastics is the most traumatic discipline. From childhood, we are taught how to avoid the slightest injury, and even when strangers come, they are given the same instructions that the coach taught us.
An idol is an exaggeration, rather there are just people who have attained great success and are well-known in the world for their achievements. They give me an incentive to achieve results. For example, boxer Vasyl Lomachenko and several other athletes. They are professionals now and begin to show good results.
I am not going to think nothing and to talk in advance. An important year is ahead, many major events to be held; the next to be held in March is an Azerbaijan’s Open Championships and then - the European Championships, the European Games and World Championships, as well as the World Cup. Therefore, it will be a hard year and I do not want to plan any particular result. I do not want that situation to take place - I said one thing and did another.
The European Games for me is the same event as the European Championships; it is just large scale and grand event, as there are a lot of sports combined. Later I will begin to prepare specifically for the Games, as there is still four months and in addition to them there are other competitions.
I do not know… in addition to sports there are simply a desire to sleep. I have no more desire to be engaged in something, as trainings take all the time and all the power. Regarding the plans for the future - I do not think about this, because the sport is at the first place for me.
It is hard, but sometimes it is possible to combine them.
I have no time for a personal life and I believe that as long as one does a professional career, personal life is better to postpone. Not everyone will tolerate a man who is constantly engaged in trainings and is not near. Most likely it is necessary to look for those from the same sphere.