Öz miqyasına görə nəhəng hadisə olan bədii gimnastika üzrə 30-cu Avropa çempionatı iyunun 10-16-da Bakıda keçiriləcək. Tədbirdə 30-dan artıq ölkənin iştirak edəcəyi gözlənilir.
Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə milli komandasının baş məşqçisi Mariana Vasilyeva "AzerNews" qəzetinə müsahibəsində öz fikirlərini sevinclə bölüşür və qarşıdakı hadisəyə hazırlıq haqqında danışır.
- Ötən il gimnastlarımız üçün çox uğurlu olub. Belə ki, onlar beynəlxalq turnirlərdə 85 medal qazanıblar. Bu yay keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı ilə bağlı sizin hansı proqnozlarınız var?
- Mənim proqnozlar vermək vərdişim yoxdur, çünki biz insanıq - biz yalnız istəyirik, verən Allahdır. Bizim vəzifəmiz idmançılarımızı hazırlamaq və yüksək səviyyədə nümayiş etdirmək, Azərbaycanda bədii gimnastikanın inkişaf etdiyini, bizim məktəbimizin artıq dünyanın ən məşhur məktəbləri ilə rəqabət apara bilməsini göstərməkdir.
Gimnastlarımız var qüvvələri ilə çalışırlar. Deməliyəm ki, hər bir çıxışa məsuliyyətlə yanaşırıq, çünki insan həmişə və hər yerdə özünü göstərməlidir.
- Yığma hansı tərkibdə çıxış edəcək?
- Çempionatın formatı ötən il Vyanada Avropa çempionatında təsnifləşən 20 ən güclü yuxarı yaş qrupundan olan gimnastın fərdi çıxışını nəzərdə tutur. Xoşbəxtlikdən, iki gimnastımız - Marina Durunda və Lalə Yusifova seçiliblər. Bundan əlavə, turnirdə yuxarı yaş qrupu komandası da iştirak edir, yeniyetmələr isə komanda hesabında və fərdi hesabda (13 yaşından 15 yaşınadək qızlar) yarışacaqlar.
- Tamaşaçılar üçün yeni nə hazırlamısınız, hansısa yeni proqram olacaqmı?
- Bizdə proqram tamamilə yenidir. Mən ötən ildəki bütün kompozisiyaları tamamilə dəyişmişəm. Estoniyadakı ilk çıxışdan sonra mütəxəssislərdən aldığım ilk rəy müsbət oldu - çıxış hamının xoşuna gəlmişdi. Hesab edirəm ki, Müslüm Maqomayevin musiqisi altında "Üç top və iki lentlə" ifa yeni proqramın məğzi olacaq.
2009-cu il mənim işimin Azərbaycan yığması ilə başlanğıcı oldu. Hesab edirəm ki, bu müddət ərzində biz çox işlər görə bilmişik və hazırda bədii gimnastikaya maraq daha çoxdur. Bu zaman kəsiyində 22 gimnastımız Avropa çempionatlarının mükafatçısı olub. 30-cu yubiley çempionatından sonra isə düşünürəm ki, bədii gimnastika ilə məşğul olmaq istəyənlərin axını olacaq.
2015-ci ildə Bakıda Birinci Avropa Oyunları keçiriləcək. Artıq məlumdur ki, bədii gimnastika Oyunların siyahısına salınıb.
Yarışa təkcə bədii gimnastikanın deyil, Olimpiya idman növü olmayan akrobatika da daxil olmaqla, gimnastikanın digər beş növünün də daxil ediləcəyi faktı bizi sevindirir. Bütün bunlara Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən kuratorluq edilir. Ümid edirəm ki, biz hamımız gələcəkdə özümüzü tanıda biləcəyik. Çünki 2016-cı ildə Olimpiya Oyunları keçiriləcək. Odur ki, bu, Olimpiya oyunları ərəfəsində yaxşı başlanğıc olacaq.

МАРИАНА ВАСИЛЕВА: "НАША ГИМНАСТИЧЕСКАЯ ШКОЛА УЖЕ МОЖЕТ КОНКУРИРОВАТЬ С САМЫМИ ИЗВЕСТНЫМИ ШКОЛАМИ МИРА"
21 Февраль 2014
МАРИАНА ВАСИЛЕВА:
Грандиозное по своим масштабам событие, 30-й Чемпионат Европы по художественной гимнастике, пройдет в Баку 10-16 июня. Ожидается, что в мероприятии примет участие более 30 стран.
Газета AzerNews взяла интервью у главного тренера сборной Азербайджана по художественной гимнастике Марианы Василевой, которая с радостью поделилась своим мнением, и рассказала о подготовке к предстоящему событию.
- Прошлый год стал очень успешным для наших гимнастов, - они выиграли 85 медалей на международных турнирах. Каковы ваши прогнозы на предстоящий грандиозный чемпионат по гимнастике, который пройдет этим летом?
- У меня нет привычки давать прогнозы, потому что мы люди: мы предполагаем - Бог располагает. Наша задача - подготовить и показать наших спортсменов на самом высоком уровне, показать, что художественная гимнастика в Азербайджане развивается, и что наша школа уже может конкурировать с самыми известными школами мира.
Наши гимнастки работают в полную силу. Я должна сказать, что к каждому старту мы готовимся ответственно, потому что человек должен зарекомендовать себя всегда и везде.
- В каком составе будет выступать сборная?
- Формат чемпионата предусматривает участие 20 сильнейших сениорок в индивидуальном зачете, которые квалифицировались на чемпионате Европы в Вене в прошлом году. К нашему счастью, две наши гимнастки - Марина Дурунда и Лала Юсифова - были квалифицированы. Кроме того, участвуют и сениорские групповые команды, а юниоры будут соревноваться в командном зачете и индивидуальном зачете (девочки в возрасте от 13 до 15 лет).
- Что нового вы подготовили для зрителей, будет ли какая-то новая программа?
- У нас абсолютно новая программа. Я поменяла абсолютно все композиции с прошлого года. Первое мнение, которое я получила от специалистов после первого старта в Эстонии – вроде, всем понравилось. Я думаю, что изюминкой новой программы будет исполнение "три мяча и две ленты" под музыку Муслима Магомаева.
2009 год был началом моей работы со сборной Азербайджана, и я думаю, что мы много чего успели сделать на протяжении этого времени, и сейчас интерес к художественной гимнастике намного больше. За этот промежуток времени 22 наших гимнастки стали призерами Чемпионата Европы. А после 30-го юбилейного чемпионата, думаю, что у нас будет наплыв желающих, которые будут заниматься.
- В 2015 году в Баку пройдут Первые Европейские игры. Уже известно, что художественная гимнастика включена в список игр.
- Нас радует тот факт, что туда включена не только художественная гимнастика, но и остальные пять видов гимнастики, включая акробатику, которая не является олимпийским видом спорта. Все это курируется Федерацией гимнастики Азербайджана. Надеюсь, что мы все зарекомендуем себя на будущее, потому что в 2016 году будут Олимпийские игры. Так что, это будет хорошим началом перед Олимпийскими играми.