Azərbaycanın kişi idman gimnastikası üzrə yığma komandası, oktyabrın 23-ü Qlazqoda start götürəcək, Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli Dünya Çempionatına hazırlığın son mərhələsinə qədəm qoydu. Mövsümün ən önəmli yarışı öncəsi çıxış proqramının bir daha sınanması, Oleq Stepkonun qalib gəldiyi Bakı Çempionatında baş tutdu. Turnirin necə keçməsi və qarşıdakı Dünya Birinciliyinə olan məqsədlər haqda yığma komandanın Baş məşqçisi Pavlo Netreba azerisport.com idman agentliyi ilə müsahibəsində danışdı.
Qlazqodakı yarış öncəsi Bakı Çempionatının keçirilməsi nə dərəcədə əhəmiyyətli idi?
Əsas etibarilə, beynəlxalq qaydalara uyğun bir yarış oldu. Təşkilatçılıq baxımından, faktiki olaraq bu yarış beynəlxalq səviyyədə keçirildi. Bu isə bizə heç yerə getmədən, tam məşq prosesi keçirməyə imkan yaratdı. Bakı Çempionatının modeli isə Dünya Birinciliyinə maksimal dərəcədə yaxın oldu.
Bu Dünya Birinciliyinə yola düşməmişdən əvvəl son sınaq idi?
Faktiki olaraq, əvvəlcədən hər şeyi planlaşdırmışdıq. Yarışdan iki həftə öncə biz İsraildə yarışda olduq, sonrakı 2 həftə ərzində isə iş yükünü artırdıq. Bakı Çempionatından sonra da elə təxminən həmin müddətdə intensiv surətdə məşq edəcəyik. Daha sonra isə Qlazqoya yollanacağıq. Gimnastlarımız yetərincə təcrübəlidir və proqramlarının sınaqdan keçirilməsi üçün bir neçə yarışlarda iştirakları onlara kifayət edir. Əsas odur ki, lazımi həcmdə olan işi yerinə yetirsinlər. Təbii ki, bütün bunları Bakıda etmək daha yaxşı və asandır, çünki burada bizim ixtiyarımızda yüksək səviyyəli idman zalı, bərpa edici vasitələr və tibbi heyət var. Hər şey kompakt və rahat şəkildə təşkil olunmuşdu və doğrudan da yarış yaxşı alındı. Komandamız bu il çoxlu fiziki və psixoloji güc sərf etdiyi Avropa Oyunlarını geridə qoydu. Bundan əlavə, idmançılarımız təcrübəlidirlər, ona görə də axırıncı bir neçə yarış hazırlıq baxımından yetərlidir. Düşünürəm ki, hər şey nəzərə alınıb və Dünya Çempionatına yaxşı formada yaxınlaşırıq.
Bakı Çempionatının gedişatında, elə görünürdü ki, Oleq Stepko öz çıxış səviyyəsindən, o qədərdə razı deyil. Bu normal iş prosesidirmi?
Məşqlərdə Oleq kombinasiyaları daha keyfiyyətli yerinə yetirdiyindən, bunu yarışda da təkrarlamaq arzusunda idi. Lakin burada kiçik narahatçılığa səbəb olan isinmə üçün qısaldılmış vaxt, diqqət mərkəzində olma, fərqli işıqlandırma kimi məqamlar var idi. Buna görə də, bəzi qeyri-dəqiqliklər meydana gəldi. Qarşıda bunlar üzərində işləməyə 2 həftəmiz var. Düşünürəm mənimlə razılaşarsınız ki, Oleqin öz çıxışından tam razı qalıb, rahatlaşması daha pis olardı. Lakin indiki vəziyyətdə üzərində işləməli olduğu məqamlar var və özü bütün bunları çox gözəl anlayır. O, Dünya Çempionatında rəqiblərinin kim olacağını da bilir. Bakıda Avropa Oyunlarında çıxış etmiş ən güclü idmançıların sırasına, Asiya və Amerika qitəsinin təmsilçiləri də əlavə olunacaq. İdman gimnastikasının coğrafiyası olduqca genişdir və Stepko kimlərlə rəqabət aparacağını bilir. Təbii ki, biz hamımız hərəkətlərin icrasının mükəmməl olmasını arzu edirik. Təəssüf ki, həmişə alınmır, lakin bunun üçün çalışacağıq.
Dünya Çempionatında iştirak edəcək heyət dedikdə, Qlazqoda Stepko və Paxnyuk çıxış edəcəklər?
Təəssüf ki, keçən ilin Dünya Çempionatının nəticələrinə əsasən, biz komanda birinciliyində iştirak etməyəcəyik. Buna görə də idmançılarımız yalnız fərdi proqramda mübarizə aparacaqlar. İlk olaraq, Qlazqoda üç idmançı ilə təmsil olunacağımızı düşünürdük, lakin Eldar Səfərov zədələndi və çiyin zədəsindən sonra müəyyən bərpaedici proseduralar həyata keçirilir. Və buna görə də, Qlazqoda Stepko və Paxnyuk çıxış edəcəklər.
Bəs Dünya Çempionatının nəticələrinə görə Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanma qaydaları nədən ibarətdir?
Hər hansı bir alətdə və ya çoxnövçülükdə qazanılmış medal Olimpiya Oyunlarında iştirakı təmin edir. Həm Stepko, həm də Paxnyuk parallel qollarda çox yaxşı çıxış edirlər. Misal üçün, Bakı Çempionatında onların sözügedən alətdə xalı yeddi oldu. Bu isə ən yüksək çətinlik dərəcələrindən biridir. Bəli, ola bilər ki, kimsə hərəkətlərin icrasından sonra 7.1 xal alsın. Onların hərəkətləri icra etməsi də pis deyil. Belə ki, mübarizə aparacağımıza ümid edirəm. Yenə də, bu idmandır. Bizə isə yalnız çalışmaq qalır və görək axırda nə alınacaq. Hamı mükafat qazanmaq istəyir, fəxri kürsüdə isə cəmi 3 yer var. Lakin şansımız var. Təbii ki, yarışa perspektivlərimizin olduğunu bilərək yollanmaq ikiqat xoşdur. Əgər Qlazqoda alınmasa, lisenziyanı Test turnirində qazanmaq imkanımız var.

Pavlo Netreba: Stepko and Paknyuk have chances to compete for the World Championships’ medals
The Azerbaijani National Team in Men’s Artistic Gymnastics has proceeded to the final stage of preparation for the World Championships to commence in Glasgow on October 23 qualifying for the Olympic Games. Baku Championship, where Stepko won a victory, was one of the try-outs for the athletes to test their program before the season’s most major event. Pavlo Netreba, the National Team’s head coach, talked about the tournament, as well as the aims and goals for the Worlds in his interview with azerisport.com.
How important was a holding of Baku Championship before the World Championships in Glasgow?
The local Championship turned out to be full value competitions held in accordance with all international standards. In fact, the organization level of the competition was equal to that of the international one. It gave us an opportunity to hold full value trainings without travelling anywhere. And, a model of Baku Championship was close to the World Championships’ one to the maximum.
So, it was the last control trial before setting out for the planet’s Championships, wasn’t it?
In fact, we planned everything in advance. Two weeks ago, we took part in the tournament in Israel. The following two weeks, we held intensive trainings with a maximum load. After Baku Championship, we will do the same for the similar period of time, and, then, we will set out for Glasgow. We have quite experienced athletes and there was no need for them to have many control trials. The main thing is to carry out a considerable amount of work. In Baku, it is easier and more convenient to do everything that we need, as we have here at our disposal first-class hall, recovery remedies and medical staff. It is very compact and we really had good competitions. This year, the team competed in the European Games after which they were both physically and morally exhausted. As I said, the guys are experienced, so recent events were quite enough for us. Everything went according to the plan and we are heading to the World Championships in a good form.
In the course of Baku Championship, it seemed that Oleg Stepko was not so content with a level of his performances. Was it a normal working process?
During the trainings, Oleg had executed his routines with better quality, so he wanted to repeat it at the competitions. But, there was some uncomfortable point - a shortened warm-up, increased attention, not a usual lighting. Therefore, there were some inaccuracies. But, we have two weeks to work on them. I think you will agree that it would be much worse if Oleg was happy with his performances and became relaxed as a result. Now, we have things to work on, he realizes everything well himself. He also knows well enough with whom he will compete at the World Championships. In addition to the strongest gymnasts performed during the European Games, the representatives of Asia, America will take part at the Worlds. Geography in gymnastics is very spacious and Stepko knows with whom he will compete. Of course, we all wish his performances to be perfect. Unfortunately, it does not always work this way, but we will try our best.
Speaking about team members, will Oleg Stepko and Petro Pahnyuk compete at the World Championships?
Unfortunately, we will not be represented in a team competition, as we did not qualify according to the last year's World Championships’ results. Therefore, we will participate only in individual competitions. Initially, we supposed to perform with three gymnasts in Glasgow. But, Eldar Safarov was injured and was recovering after a shoulder injury. So, in this Worlds only Oleg Stepko and Petro Pakhnyuk will perform.
And what are the rules concerning qualification for the Olympic Games based on the results of the World Championships?
Medal, won on any apparatus or in the all-around, guarantees participation at the Olympics. Both Stepko and Pakhnyuk perform well on uneven bars and they received seven points for this apparatus at Baku Championship. This is one of the biggest difficulty bases. Maybe someone will receive 7.1 for this exercise. And their execution is also quite good. So, we will compete. Again, it is sport. We will try and see what happens in the end. Everyone wants to win the award but there are only three places on the podium. However, we have a chance. It is more pleasant to go to the competition when you know that there are good chances for you. And, if it does not work in Glasgow, there is an opportunity to qualify at the Test Event.