Azərbaycanın kişi idman gimnastikası üzrə yığma komandası, oktyabrın 23-ü Qlazqoda start götürəcək, Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli Dünya Çempionatına hazırlığın son mərhələsinə qədəm qoydu. Mövsümün ən önəmli yarışı öncəsi çıxış proqramının bir daha sınanması, Oleq Stepkonun qalib gəldiyi Bakı Çempionatında baş tutdu. Turnirin necə keçməsi və qarşıdakı Dünya Birinciliyinə olan məqsədlər haqda yığma komandanın Baş məşqçisi Pavlo Netreba azerisport.com idman agentliyi ilə müsahibəsində danışdı.
Qlazqodakı yarış öncəsi Bakı Çempionatının keçirilməsi nə dərəcədə əhəmiyyətli idi?
Əsas etibarilə, beynəlxalq qaydalara uyğun bir yarış oldu. Təşkilatçılıq baxımından, faktiki olaraq bu yarış beynəlxalq səviyyədə keçirildi. Bu isə bizə heç yerə getmədən, tam məşq prosesi keçirməyə imkan yaratdı. Bakı Çempionatının modeli isə Dünya Birinciliyinə maksimal dərəcədə yaxın oldu.
Bu Dünya Birinciliyinə yola düşməmişdən əvvəl son sınaq idi?
Faktiki olaraq, əvvəlcədən hər şeyi planlaşdırmışdıq. Yarışdan iki həftə öncə biz İsraildə yarışda olduq, sonrakı 2 həftə ərzində isə iş yükünü artırdıq. Bakı Çempionatından sonra da elə təxminən həmin müddətdə intensiv surətdə məşq edəcəyik. Daha sonra isə Qlazqoya yollanacağıq. Gimnastlarımız yetərincə təcrübəlidir və proqramlarının sınaqdan keçirilməsi üçün bir neçə yarışlarda iştirakları onlara kifayət edir. Əsas odur ki, lazımi həcmdə olan işi yerinə yetirsinlər. Təbii ki, bütün bunları Bakıda etmək daha yaxşı və asandır, çünki burada bizim ixtiyarımızda yüksək səviyyəli idman zalı, bərpa edici vasitələr və tibbi heyət var. Hər şey kompakt və rahat şəkildə təşkil olunmuşdu və doğrudan da yarış yaxşı alındı. Komandamız bu il çoxlu fiziki və psixoloji güc sərf etdiyi Avropa Oyunlarını geridə qoydu. Bundan əlavə, idmançılarımız təcrübəlidirlər, ona görə də axırıncı bir neçə yarış hazırlıq baxımından yetərlidir. Düşünürəm ki, hər şey nəzərə alınıb və Dünya Çempionatına yaxşı formada yaxınlaşırıq.
Bakı Çempionatının gedişatında, elə görünürdü ki, Oleq Stepko öz çıxış səviyyəsindən, o qədərdə razı deyil. Bu normal iş prosesidirmi?
Məşqlərdə Oleq kombinasiyaları daha keyfiyyətli yerinə yetirdiyindən, bunu yarışda da təkrarlamaq arzusunda idi. Lakin burada kiçik narahatçılığa səbəb olan isinmə üçün qısaldılmış vaxt, diqqət mərkəzində olma, fərqli işıqlandırma kimi məqamlar var idi. Buna görə də, bəzi qeyri-dəqiqliklər meydana gəldi. Qarşıda bunlar üzərində işləməyə 2 həftəmiz var. Düşünürəm mənimlə razılaşarsınız ki, Oleqin öz çıxışından tam razı qalıb, rahatlaşması daha pis olardı. Lakin indiki vəziyyətdə üzərində işləməli olduğu məqamlar var və özü bütün bunları çox gözəl anlayır. O, Dünya Çempionatında rəqiblərinin kim olacağını da bilir. Bakıda Avropa Oyunlarında çıxış etmiş ən güclü idmançıların sırasına, Asiya və Amerika qitəsinin təmsilçiləri də əlavə olunacaq. İdman gimnastikasının coğrafiyası olduqca genişdir və Stepko kimlərlə rəqabət aparacağını bilir. Təbii ki, biz hamımız hərəkətlərin icrasının mükəmməl olmasını arzu edirik. Təəssüf ki, həmişə alınmır, lakin bunun üçün çalışacağıq.
Dünya Çempionatında iştirak edəcək heyət dedikdə, Qlazqoda Stepko və Paxnyuk çıxış edəcəklər?
Təəssüf ki, keçən ilin Dünya Çempionatının nəticələrinə əsasən, biz komanda birinciliyində iştirak etməyəcəyik. Buna görə də idmançılarımız yalnız fərdi proqramda mübarizə aparacaqlar. İlk olaraq, Qlazqoda üç idmançı ilə təmsil olunacağımızı düşünürdük, lakin Eldar Səfərov zədələndi və çiyin zədəsindən sonra müəyyən bərpaedici proseduralar həyata keçirilir. Və buna görə də, Qlazqoda Stepko və Paxnyuk çıxış edəcəklər.
Bəs Dünya Çempionatının nəticələrinə görə Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanma qaydaları nədən ibarətdir?
Hər hansı bir alətdə və ya çoxnövçülükdə qazanılmış medal Olimpiya Oyunlarında iştirakı təmin edir. Həm Stepko, həm də Paxnyuk parallel qollarda çox yaxşı çıxış edirlər. Misal üçün, Bakı Çempionatında onların sözügedən alətdə xalı yeddi oldu. Bu isə ən yüksək çətinlik dərəcələrindən biridir. Bəli, ola bilər ki, kimsə hərəkətlərin icrasından sonra 7.1 xal alsın. Onların hərəkətləri icra etməsi də pis deyil. Belə ki, mübarizə aparacağımıza ümid edirəm. Yenə də, bu idmandır. Bizə isə yalnız çalışmaq qalır və görək axırda nə alınacaq. Hamı mükafat qazanmaq istəyir, fəxri kürsüdə isə cəmi 3 yer var. Lakin şansımız var. Təbii ki, yarışa perspektivlərimizin olduğunu bilərək yollanmaq ikiqat xoşdur. Əgər Qlazqoda alınmasa, lisenziyanı Test turnirində qazanmaq imkanımız var.

Павло Нетреба: У Степко и Пахнюка есть шансы побороться за медаль чемпионата мира
Мужская сборная Азербайджана по спортивной гимнастике приступила к заключительному этапу подготовки к лицензионному чемпионату мира, который стартует 23 октября в Глазго. Одним из проверочных перед важнейшим стартом сезона стал чемпионат Баку, победу в котором отпраздновал Олег Степко. О том, как прошел турнир в интервью azerisport.com рассказал главный тренер сборной Павло Нетреба, поведавший также о целях и задачах на мировом первенстве.
Насколько важно было проведение чемпионата Баку перед стартом в Глазго?
Получились полноценные соревнования, которые провели по всем международным канонам. Фактически, по своей организации это было состязание международного уровня. Что нам дало возможность, никуда не выезжая, провести полноценные тренировки, а модель чемпионата Баку оказалась максимально приближенной к мировому первенству.
То есть, эта была последняя проверка перед отъездом на чемпионат планеты?
Фактически мы все рассчитали заранее. Две недели назад у нас был старт в Израиле, после этого сделали двухнедельную загрузку. После чемпионата Баку опять сделаем загрузку на аналогичный период. И затем отправимся в Глазго. Ребята у нас достаточно опытные и много контрольных стартов им было не нужно, главное – выполнить достаточно большой объем работы. И в Баку сделать все необходимое легче и лучше, потому что здесь в нашем распоряжении и первоклассный зал, и средства восстановления, и медицинской персонал. Все компактно, комфортно и получилось действительно хорошо. Команда прошла Евроигры, которые отняли много физических и моральных сил. К тому же ребята опытные, поэтому последних стартов нам вполне оказалось достаточно. Вроде бы все рассчитали и подходим в неплохой форме к чемпионату мира.
По ходу чемпионата Баку, похоже, Олег Степко оказался не совсем доволен качеством своего выступления. Это нормальный рабочий процесс?
На тренировках Олег выполнил комбинации более качественно, поэтому ему хотелось повторить их на соревновании. Но здесь был некоторый момент некомфортности – укороченная разминка, повышенное внимание, другой свет. Поэтому имели место некоторые неточности. И как раз у нас есть две недели, чтобы над ними поработать. Согласитесь, было бы куда хуже, если бы Олег оказался всем доволен и расслабился. А так, есть над чем работать, и он сам все прекрасно понимает. И осознает, с кем ему придется столкнуться на чемпионате мира. К сильнейшим гимнастам, выступившим в Баку на Евроиграх, на чемпионате мира добавятся представители Азии, Америки. В спортивной гимнастике география обширнейшая и Степко знает, с кем придется конкурировать. Конечно же, все мы хотим, чтобы исполнение упражнений оказалось идеальным. Не всегда получается, но будем стремиться к этому.
Говоря о составе на чемпионат мира, в Глазго выступят Олег Степко и Петро Пахнюк?
К сожалению, в командном первенстве мы представлены не будем, так как не смогли отобраться по итогам мундиаля прошлого года. Поэтому выступим исключительно в личном зачете. Изначально предполагали, что в Глазго выступят три гимнаста, но Эльдар Сафаров травмирован и восстанавливается после травмы плеча. Поэтому на чемпионате выступят Степко и Пахнюк.
А каков регламент отбора на Олимпиаду по итогам чемпионата мира?
Медаль на любом снаряде или в многоборье гарантирует участие на Олимпиаде. И Степко и Пахнюк прекрасно выступают на брусьях. Например, на чемпионате Баку их оценка за данный элемент была равна семи балам. Это одна из самых больших баз. Ну может кто-то сделает упражнение, получив 7,1. Да и исполнение неплохое. Так что надеемся побороться. Опять-таки, это спорт, нам остается только стараться, и посмотрим, что в итоге получится. Все хотят выиграть награды, а на пьедестале всего три места. Но шансы есть. И вдвойне приятно отправляться на соревнования, когда знаешь, что есть неплохие перспективы. Ну а если не сложится в Глазго, то остается возможность заработать лицензии посредством тестового старта.