- Rauf müəllim, yeni Olimpiya dövrü başlayıb. Sizin ümumilikdə Azərbaycanda idmanın, habelə gimnastikanın hazırkı vəziyyəti barədə fikriniz necədir?
- Şübhəsiz ki, əsas hadisə 2015-ci ildə Bakıda I Avropa Oyunlarının keçirilməsi haqqında qərardır. Mən bunu böyük tarixi hadisə kimi qiymətləndirirəm. Bu oyunların keçirilməsinin məhz Azərbaycana həvalə olunması, Prezident İlham Əliyev başda olmaqla Milli Olimpiya Komitəsinin uğurlarının tanınması beynəlxalq və Avropa Olimpiya hərəkatının ölkəmizdə görülən bütün işlərə, habelə idman sahəsində qazanılan nailiyyətlərə verdiyi yüksək qiymətdir. Mən tamamilə əminəm ki, Təşkilat Komitəsinə birinci xanım Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi həmin oyunlar həm idman, həm də təşkilati planda uğurlu olacaq.
Gimnastikaya gəldikdə, mən bu günlərdə ölkə yığmasının yoxlama məşqində oldum. Bilirsinizmi, mən nəyi xatırladım? 10 il əvvəl bizim praktiki olaraq hər şeyi sıfırdan başlamağımız lazım gəlmişdi. İlk vaxtlar təlim-məşq toplanışları, yarışlar haqqında adi təsəvvürlər belə yox idi. Azərbaycanı cəmi bir (!) gimnast təmsil edirdi.
Bu gün isə mən zalı gördüm, orada sözün həqiqi mənasında iynə atsaydın, yerə düşməzdi. Bölgülər aparılmağa başlanıb, istedadlı gənclər aşkara çıxarılır. Baş məşqçi Mariana Vasileva yuxarı yaşlı və gənc gimnastlarla birlikdə tam gücləri ilə çalışan 8-12 yaşlı gimnastlardan ibarət milli komandanı da nəzarətdə saxlayır. Seçim aparılır və təkcə bu il deyil, növbəti illər üçün yarışlara da hazırlıq gedir. Yəni yığmanın bütün məşqçilərinin kollektiv işi göz önündədir.
Və mən tezliklə idman üfüqlərində parlaq ulduzları görsəm, qətiyyən təəccüb etmərəm, ustalıq və əminlik gündən-günə artır. Azərbaycanın istedadlı zərifləri dünya gimnastika aləmində çox məşhur olacaqlar.
- Buna Milli Gimnastika Arenası da yardım edəcək...
- Haqlısınız. Hazırda Azərbaycanda müasir idman infrastrukturu yaradılıb və bu sahədə müvafiq proseslər davam edir. Gimnastika sarayının tikintisi gücləndirilmiş sürətlə, əgər belə ifadə etmək mümkünsə, gecə və gündüz gedir. İnşaatçılar kompleksin bu yayın sonlarınadək hazır olacağına əmindirlər. Və bu arena üçün birinci böyük sınaq 2014-cü il bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı olacaq. Əlbəttə, çox istərdim ki, tamaşaçılarımız valehedici 2015-ci il bədii və idman gimnastikası, batut üzrə Avropa oyunları yarışlarını da bu arenada izləsinlər.
- Bəs Siz cari ilin turnirlərindən nə gözləyirsiniz?
- Hər şeydən əvvəl, uğurlar və qələbələr, habelə heç bir zədənin olmaması. Yarış ili Estoniyada gimnastlarımızın ənənəvi olaraq inamla çıxış etdikləri Dünya kuboku mərhələsi ilə başlayır. Və əlbəttə ki, ölkənin bütün idman ictimaiyyəti mayda Vyanadakı Avropa birinciliyindən və avqustda Kiyevdə keçiriləcək dünya çempionatından xoş xəbərlər gözləyir.

“Mr. Aliyev, new Olympic cycle has started. We would like to know your opinion regarding current sports state in whole and in gymnastics particularly in Azerbaijan.”
“Top-event is undoubtedly a decision made to hold the 1st European Games in Baku in 2015. I consider it as the great historical event. Entrusting of these Games namely to Azerbaijan, acknowledgement of victories of the National Olympic Committee headed by the country’s President Ilham Aliyev, is a high appreciation given by International and European Olympic movement to the work carried out in our country including the achievements in sports field. I am more than confident that these Games, the Organizing Committee of which is led by First Lady, Mrs Mehriban Aliyeva, will be successful both in sports and organizational aspects.”
“As to gymnastics, I have been at test training of the country’s national team recently. And do you know what I remembered? I remembered how we virtually had to start everything from point zero 10 years ago. At first, there was lack of elementary idea about holding and methodology of training camps, competitions. Azerbaijan was represented only by one (!) gymnast.”
“But, today, I saw the hall where was no room to move in the literal sense of the word. They began to select, discover gifted youth. Along with senior and junior sportswomen, the head coach Mariana Vasileva keeps an eye on 8-12-year-old gymnasts in the national team who work hard as well. The selection and preparation not only for this year’s competitions but next and following years’ events are in progress, i.e. well co-coordinated and collective work of all the coaches of the national team is apparent.”
“And I would not be surprised at all if bright stars improving their skills and gaining self-confidence day by day will flash in the sports sky soon. And talented Azerbaijani gymnasts will be well-known in the world gymnastics circles.”
“And National Gymnastics Arena will also favor it…”
“Yes, you are right. At present, up-to-date sports infrastructure has been created in Azerbaijan and corresponding processes are going on in this field. Construction of Gymnastics Palace is in progress with intensified speed, if one can put it that way, day and night. As the constructors assure, the complex will be ready by the end of next summer. And the European Rhythmic Gymnastics Championships-2014 will become its first large-scale test. Of course, we would like our spectator to see breathtaking competitions in rhythmic gymnastics, artistic gymnastics and trampoline on this arena at European Games-2015 as well.”
“And what do you expect from this year’s tournaments?”
“First of all, we expect successes and victories, as well as absence of any injuries. The competitive year will start with the World Cup in Estonia where our gymnasts traditionally perform with confidence. And, of course, the whole sports society of the country is expecting good news from the European Championships in Vienna in May and the World Championships in Kiev in August.”