- Rauf müəllim, yeni Olimpiya dövrü başlayıb. Sizin ümumilikdə Azərbaycanda idmanın, habelə gimnastikanın hazırkı vəziyyəti barədə fikriniz necədir?
- Şübhəsiz ki, əsas hadisə 2015-ci ildə Bakıda I Avropa Oyunlarının keçirilməsi haqqında qərardır. Mən bunu böyük tarixi hadisə kimi qiymətləndirirəm. Bu oyunların keçirilməsinin məhz Azərbaycana həvalə olunması, Prezident İlham Əliyev başda olmaqla Milli Olimpiya Komitəsinin uğurlarının tanınması beynəlxalq və Avropa Olimpiya hərəkatının ölkəmizdə görülən bütün işlərə, habelə idman sahəsində qazanılan nailiyyətlərə verdiyi yüksək qiymətdir. Mən tamamilə əminəm ki, Təşkilat Komitəsinə birinci xanım Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi həmin oyunlar həm idman, həm də təşkilati planda uğurlu olacaq.
Gimnastikaya gəldikdə, mən bu günlərdə ölkə yığmasının yoxlama məşqində oldum. Bilirsinizmi, mən nəyi xatırladım? 10 il əvvəl bizim praktiki olaraq hər şeyi sıfırdan başlamağımız lazım gəlmişdi. İlk vaxtlar təlim-məşq toplanışları, yarışlar haqqında adi təsəvvürlər belə yox idi. Azərbaycanı cəmi bir (!) gimnast təmsil edirdi.
Bu gün isə mən zalı gördüm, orada sözün həqiqi mənasında iynə atsaydın, yerə düşməzdi. Bölgülər aparılmağa başlanıb, istedadlı gənclər aşkara çıxarılır. Baş məşqçi Mariana Vasileva yuxarı yaşlı və gənc gimnastlarla birlikdə tam gücləri ilə çalışan 8-12 yaşlı gimnastlardan ibarət milli komandanı da nəzarətdə saxlayır. Seçim aparılır və təkcə bu il deyil, növbəti illər üçün yarışlara da hazırlıq gedir. Yəni yığmanın bütün məşqçilərinin kollektiv işi göz önündədir.
Və mən tezliklə idman üfüqlərində parlaq ulduzları görsəm, qətiyyən təəccüb etmərəm, ustalıq və əminlik gündən-günə artır. Azərbaycanın istedadlı zərifləri dünya gimnastika aləmində çox məşhur olacaqlar.
- Buna Milli Gimnastika Arenası da yardım edəcək...
- Haqlısınız. Hazırda Azərbaycanda müasir idman infrastrukturu yaradılıb və bu sahədə müvafiq proseslər davam edir. Gimnastika sarayının tikintisi gücləndirilmiş sürətlə, əgər belə ifadə etmək mümkünsə, gecə və gündüz gedir. İnşaatçılar kompleksin bu yayın sonlarınadək hazır olacağına əmindirlər. Və bu arena üçün birinci böyük sınaq 2014-cü il bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı olacaq. Əlbəttə, çox istərdim ki, tamaşaçılarımız valehedici 2015-ci il bədii və idman gimnastikası, batut üzrə Avropa oyunları yarışlarını da bu arenada izləsinlər.
- Bəs Siz cari ilin turnirlərindən nə gözləyirsiniz?
- Hər şeydən əvvəl, uğurlar və qələbələr, habelə heç bir zədənin olmaması. Yarış ili Estoniyada gimnastlarımızın ənənəvi olaraq inamla çıxış etdikləri Dünya kuboku mərhələsi ilə başlayır. Və əlbəttə ki, ölkənin bütün idman ictimaiyyəti mayda Vyanadakı Avropa birinciliyindən və avqustda Kiyevdə keçiriləcək dünya çempionatından xoş xəbərlər gözləyir.

РАУФ АЛИЕВ: ВИДНА СЛАЖЕННАЯ И КОЛЛЕКТИВНАЯ РАБОТА ВСЕХ ТРЕНЕРОВ СБОРНОЙ ПО ХУДОЖЕСТВЕННОЙ ГИМНАСТИКЕ
25 Январь 2013
- Рауф муаллим, новый олимпийский цикл начался. Ваше мнение о нынешнем состоянии спорта в целом и гимнастики в частности в Азербайджане?
- Вне всякого сомнения, топ-событие – это решение о проведении в 2015 году в Баку I Европейских игр. Я расцениваю это как большое историческое событие. Поручение именно Азербайджану этих игр, признание побед Национального олимпийского комитета во главе с президентом страны Ильхамом Алиевым, является высокой оценкой, данной Международным и Европейским Олимпийским движением всей проводимой в нашей стране работе, в том числе достижениям в области спорта. Я более чем уверен, что эти Игры, Оргкомитет которых воглавила Первая леди Мехрибан ханым Алиева, будут успешны как в спортивном плане, так и организационном.
Что касается гимнастики, то на днях я побывал на контрольной тренировке сборной страны. И знаете, что я вспомнил? Что 10 лет назад нам приходилось практически начинать все с нуля. На первых порах не хватало элементарных представлений о проведении и методике тренировочных сборов, соревнований. Азербайджан представляла всего одна (!) гимнастка.
А сегодня я увидел зал, где, в прямом смысле, яблоку негде было упасть. Стала проводиться селекция, выявляться талантливая молодежь. Главный тренер Мариана Василева наряду со взрослыми и юными спортсменками, держит на просмотре в национальной команде гимнасток 8-12 лет, которые также работают с полной отдачей. Идет отбор и ведется подготовка к соревнованиям не только этого года, но и следующего и последующего. То есть, налицо слаженная и коллективная работа всех тренеров сборной.
И я нисколько не удивлюсь, если вскоре на спортивном небосклоне вспыхнут яркие звездочки, день ото дня прибавляющие мастерства и уверенности. И талантливые грации Азербайджана будут широко известны в мировых гимнастических кругах.
- Этому будет способствовать и Национальная гимнастическая арена…
- Вы правы. В настоящее время в Азербайджане создана современная спортивная инфраструктура и соответствующие процессы в данной области продолжаются. Строительство Дворца гимнастики идет усиленными темпами, если можно так выразиться, денно и нощно. Как уверяют строители, комплекс будет готов к концу нынешнего лета. И первой крупной проверкой для него станет чемпионат Европы 2014 года по художественной гимнастике. Конечно, очень хотелось бы, чтобы наш зритель увидел на этой же арене захватывающие соревнования Европейских игр-2015 по художественной и спортивной гимнастике, батуту.
- А что Вы ожидаете от турниров этого года?
- Прежде всего, успехов и побед, а также отсутствия каких-либо травм. Соревновательный год начнется этапом Кубка мира в Эстонии, где наши гимнастки традиционно выступают уверенно. И, конечно же, вся спортивная общественность страны ждет добрых новостей с майского европейского первенства в Вене и мирочемпионата в Киеве в августе.