İspaniya gimnastları FIG Dünya “Challenge” Kubokunda iki medal qazanmağa niyyətindədirlər
İspaniyalı gimnastlar Bakıda fevralın 19-21-də keçiriləcək idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge”Kubokunda medallar qazanmaq niyyətindədirlər.
“Yarışların dörd növü üzrə finala çıxa biləcəcəyimizə və iki medal qazanacağımıza ümid edirik”, bunu “Trend” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində İspaniayanın kişi idman gimnastikası üzrə yığma komandasının Baş məşqçisi Fernando Siskar deyib.
Baş məşqçi xatırladıb ki, daha əvvəl İlk Avropa Oyunlarında iştirak etmək üçün Bakıya səfər ediblər: “Rayderley Migel Sapata Santananın həmin vaxt sərbəst hərəkətlərdə qızıl medal qazanıb. Buna görə də Milli Gimnastika Arenası bizə tanışdır. Arenanın yarışlar üçün ideal olduğunu hesab edirik və əvvəlki uğurlarımızı təkrarlamaq istərdik".
Siskar ispaniyalı idmançıların bu günün ikinci yarısında məşqlərə başlayacağını deyib: "Biz səhər saatlarında gəlmişik, bütün gecəni yolda keçirmişik, buna görə də gimnastlara istirahət verdik. Günün ikinci yarısında məşqlərə başlayacağıq ki, idmançıları formaya salaq".
Dünya Kuboku – ümumdünya gimnastika təqvimində mühüm hadisələrdən biridir, buna görə də Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) öz nümayəndəsini – Kişi İdman Gimnastikası üzrə Texniki Komitənin Almaniyadan olan üzvü Holqer Albrexti Bakıya ezam edəcək. O, alman dəqiqliyi ilə yarışların gedişatını izləyəcək və bu subyektiv idman növündə hakimlərin qərəzsizliyinə nəzarət edəcək. Bakıya, həmçinin FIG-nin Qadın İdman Gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin Prezidenti və Olimpiya Çempionu Nelli Kim (Belorus) də səfər edəcək.
Bakıdakı turnir yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələrinin diqqət mərkəzində olacaq. Müxbir və televiziya jurnalistlərini Dünya Kubokuna ezam edən Yaponiyada yarışların geniş işiqlandırılması gözlənilir.

Испанские гимнасты нацелены на завоевание двух медалей на Кубке мира в Баку
Испанские гимнасты надеются на завоевание медалей на Кубке мира серии “Challenge” по спортивной гимнастике, который пройдет с 19 по 21 февраля в Баку.
"Мы надеемся, что сможем пробиться в финал по четырем видам соревнований и рассчитываем на завоевание двух медалей", - сказал Trend в среду главный тренер сборной Испании по спортивной гимнастике Фернандо Сискар.
"Мы уже приезжали в Баку для участия в первых Европейских играх, и тогда наш спортсмен Райдерлей Мигель Сапата Сантана завоевал "золото" в вольных упражнениях. Поэтому Национальная Арена Гимнастики нам знакома, мы считаем, что она просто идеальна для соревнований, и хотели бы повторить наш успех", - сказал тренер.
По его словам, испанские спортсмены приступят к тренировкам сегодня во второй половине дня.
"Мы прилетели рано утром, всю ночь провели в дороге, поэтому дали гимнастам отдохнуть. Во второй половине дня мы начнем тренировки, чтобы быстро привести спортсменов в форму", - сказал Сискар.
Кубок мира - важное событие в мировом гимнастическом календаре, поэтому Международная федерация (FIG) гимнастики направит в Баку своего делегата - члена Технического комитета по мужской спортивной гимнастике из ФРГ Холгера Албрехта, который с немецкой точностью будет следить за ходом состязаний и контролировать объективность судейства в этом субъективном виде спорта.
Также в Баку прибудет и президент женского Техкома FIG, олимпийская чемпионка Нелли Ким (Беларусь).
Бакинский турнир будет находится под пристальным вниманием отечественных и зарубежных СМИ. Ожидается, что Кубок мира получит широкую прессу в Японии, которая делегирует команду репортеров и тележурналистов.