İspaniya gimnastları FIG Dünya “Challenge” Kubokunda iki medal qazanmağa niyyətindədirlər
İspaniyalı gimnastlar Bakıda fevralın 19-21-də keçiriləcək idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge”Kubokunda medallar qazanmaq niyyətindədirlər.
“Yarışların dörd növü üzrə finala çıxa biləcəcəyimizə və iki medal qazanacağımıza ümid edirik”, bunu “Trend” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində İspaniayanın kişi idman gimnastikası üzrə yığma komandasının Baş məşqçisi Fernando Siskar deyib.
Baş məşqçi xatırladıb ki, daha əvvəl İlk Avropa Oyunlarında iştirak etmək üçün Bakıya səfər ediblər: “Rayderley Migel Sapata Santananın həmin vaxt sərbəst hərəkətlərdə qızıl medal qazanıb. Buna görə də Milli Gimnastika Arenası bizə tanışdır. Arenanın yarışlar üçün ideal olduğunu hesab edirik və əvvəlki uğurlarımızı təkrarlamaq istərdik".
Siskar ispaniyalı idmançıların bu günün ikinci yarısında məşqlərə başlayacağını deyib: "Biz səhər saatlarında gəlmişik, bütün gecəni yolda keçirmişik, buna görə də gimnastlara istirahət verdik. Günün ikinci yarısında məşqlərə başlayacağıq ki, idmançıları formaya salaq".
Dünya Kuboku – ümumdünya gimnastika təqvimində mühüm hadisələrdən biridir, buna görə də Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) öz nümayəndəsini – Kişi İdman Gimnastikası üzrə Texniki Komitənin Almaniyadan olan üzvü Holqer Albrexti Bakıya ezam edəcək. O, alman dəqiqliyi ilə yarışların gedişatını izləyəcək və bu subyektiv idman növündə hakimlərin qərəzsizliyinə nəzarət edəcək. Bakıya, həmçinin FIG-nin Qadın İdman Gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin Prezidenti və Olimpiya Çempionu Nelli Kim (Belorus) də səfər edəcək.
Bakıdakı turnir yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələrinin diqqət mərkəzində olacaq. Müxbir və televiziya jurnalistlərini Dünya Kubokuna ezam edən Yaponiyada yarışların geniş işiqlandırılması gözlənilir.

Spanish gymnasts aim to win two medals at the FIG World Challenge Cup in Baku
Spanish gymnasts hope to win medals at the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics to be held in Baku on February 19-21.
“We believe that we can reach the final in four disciplines at the competitions and look forward to win two medals,” said Head Coach of the Spanish Men’s Artistic Gymnastics National Team Fernando Siscar in his interview with the Trend News Agency.
He noted that they have already visited Baku during the First European Games.
“At that time, our gymnast Rayderley Miguel Zapata Santana won "gold "on the floor exercise. Therefore, Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) is familiar to us. We believe that it is ideal venue for holding the competitions and would like to repeat our success at the First European Games,” Siscar said.
According to him, the Spanish athletes will start their trainings today in the afternoon.
“We arrived early in the morning and spent the whole night in the way. We decided it was better for the athletes to have some rest in the first half of the day. In the afternoon, we will start to train to quickly bring the athletes into the form,” Siscar said.
The World Cup is a major event in the worldwide gymnastics calendar. Therefore, International Federation of Gymnastics (FIG) delegates to Baku its representative – member of the Technical Committee in Men’s Artistic Gymnastics from Germany, Albrecht Holger, who follows the course of the events with German precision and controls the objectivity of judges in this subjective sports discipline.
President of the FIG Technical Committee in Women’s Artistic Gymnastics, Olympic Champion Nellie Kim (Belarus) will also visit Baku.
Baku tournament will be in the limelight of local and foreign mass media. It is expected that the World Cup will widely be covered in Japan, which delegates a team of reporters and television journalists.