Milli Gimnastika Arenasının mükəmməl şəraiti, nəinki “Köhnə Dünya” komandalarını, hətta okenanın digər tərəfindən olan komandaları bura təlim-məşq toplanışlarına cəlb edir. Onlardan biri Kanada yığmasıdır və komandanın lideri Patrisiya Bezzubenko burada, İzmirdə keçiriləcək Dünya Çempionatına hazırlaşır. Məşqlərin nə dərəcədə məhsuldar keçməsi ilə bağlı öz müsahibəsini Kanada yığmasının məşqçisi Svetlana Jukova azerisport.com saytına verib.
Yəqin uzun uçuşdan sonra iqlimə uyğunlaşmaq üçün bir neçə günə ehtiyac oldu?
Hər şey rahat keçdi, belə ki, Bakıya gəlməzdən öncə, Kazandakı Dünya Kuboku çərçivəsində Moskvada məşqlərdə olduq.Tatarıstanın paytaxtındakı çıxışımızdan sonra dərhal Bakıya gəldik. İlk öncə qrup hərəkətləri üzrə komandası ilə gəlməyi planlaşdırırdıq, lakin nəticədə fərdi gimnast Patrisiya Bezzubenko ilə gəldik. Mən, Azərbaycan yığma komandasının baş məşqçisi Mariana Vasilevaya, bizim üçün yaratdığı ideal şəraitə görə çox minnətdaram. Bizim üçün xalça ayrılıb və biz bütün gün məşq edə bilərik. Qonşu xalçalarda isə plan üzrə hazırlaşan güclü gimnastları müşahidə edə bilirik.
Patrisiya Bezzubenko hazırda hansı vəziyyətdədir?
Onun yarış qrafikinə görə çətin yayı olub. Ola bilər ki, bir az yorğundur. Lakin, hər zaman düzəldiləsi səhvlər var. Mən çox şadam ki, biz bunu məhz Bakıda – məhsuldar məşq şəraitində edə bilərik: hansısa elementləri düzəltmək, Azərbaycan gimnastlarından nəsə öyrənmək, digər komandaların məşqçi və mütəxəssislərindən müəyyən iradları eşitmək. Bu çox kömək edir.
Kanadada ümumən bədii gimnastika inkişafı hansı vəziyyətdədir?
Gimnastlarımız klublara paylanılıb və mərkəzi hazırlıq yoxdur. Təəssüf ki, maddi dəstək də mövcud deyil, buna görə bacardığımız qədər inkişaf edirik. Qlazqoda Xoşməramlı Oyunlar öncəsi mən 3 gimnast toplaya bildim, 2 həftəlik təlim-məşq keçirtdik və komanda hesabında qızıl medal qazanaraq, yarışda yaxşı nəticə göstərdik. Lakin, inkişaf planında hər şey elə də asan deyil, çünki gimnastlar məktəblərə gedir, ayrı şəhərlərdə yaşayırlar, həmçinin ixtisaslaşdırılmış zalın da yoxluğu təsir edir. Hazırda çox xoşbəxtəm ki, Kanada federasiyası Dünya Çempionatı öncəsi təlim-məşqlərə vəsait ayırdı və biz Bakıya gələ bildik. Ümid edirəm ki, bu bizə İmzirdə yaxşı çıxış etməyə kömək edəcək.
Mundialda minimum hansı nəticəyə ümid edirsiniz?
İstəyirik 24 güclü gimnastlar sırasına düşək. Ötən il ki, çempionatda Bezzubenko 25-ci yerdə qərarlaşmaqla buna yaxın idi, indi isə nəticəni yaxşılaşdırmaq istəyirik. Necə alınacağını görərik.
Yəqin hazırlıqlarınız uzaq məqsədlidir, axı 2015-ci ildə Bakıda Avropa Oyunları keçiriləcəksə, o vaxt ərzində Torontada Panamerikan oyunları təşkil olunacaq.
Sözsüz. Hazırda Torontoda Olimpiya Kəndinin inşası gedir, arena hazırlanır, lakin o gimnastlar üçün ixtisaslaşdırılmayacaq. O, sadəcə yarış zamanı istifadə olunacaq. Bakıda olmaqla, mən Avropa Oyunlarına necə ciddi hazırlıq getdiyini hiss edirəm. Mən çox sevinirəm ki, Azərbaycanda yüksək nəticələr əldə etmək üçün hər bir şəraitin mövcud olduğu belə gimnastika mərkəzi var.

Прекрасные условия Национальной арены гимнастики привлекают сюда на сборы не только команды Старого Света, но и коллективы из-за океана. Одной из них является сборная Канады, лидер которой Патриция Беззубенко готовится здесь к чемпионату мира в Измире. О том, насколько плодотворно проходит подготовка, в интервью azerisport.com поведала тренер канадской команды Светлана Жукова.
Наверное, после долгого перелета вам понадобилось пару дней на акклиматизацию?
Все прошло для нас более безболезненно, так как приезду в Баку предшествовали тренировки в Москве в преддверии Кубка мира в Казани. Ну а после выступления в столице Татарстана сразу прилетели в Азербайджан. Другое дело, что изначально планировали прибыть вместе с командой по групповым упражнениям, но в итоге приехали с гимнасткой-индивидуалкой Патрицией Беззубенко. Я очень благодарна главному тренеру сборной Азербайджана Мариане Василевой, которая создала для нас просто идеальные условия. Нам выделили ковер, так что можно тренироваться хоть сутки напролет. И видеть на соседних коврах сильных спортсменок, которые также готовятся по намеченному плану.
В каких кондициях сейчас находится Патриция Беззубенко?
У нее было тяжелое лето в плане соревновательного графика. Возможно, немного подустала. Но всегда находятся ошибки, которые необходимо исправлять. И я рада, что мы можем это сделать в Баку, в обстановке, просто располагающей к продуктивным тренировкам: зафиксировать какие-то элементы, где-то поучиться у гимнасток сборной Азербайджана, услышать определенные замечания со стороны специалистов и тренеров других команд. Это очень помогает.
Как в целом обстоит развитие художественной гимнастики в Канаде?
Спортсменки у нас разбросаны по клубам и централизованная подготовка отсутствует. К сожалению, у нашего вида нет существенной финансовой поддержки, поэтому развиваемся, как можем. Перед Играми Доброй воли в Глазго мне удалось собрать трех гимнасток, провели двухнедельные сборы и показали на соревновании хороший результат, выиграв золото в командном зачете. Но в плане развития не все так просто, потому что спортсменки ходят в школу, живут в разных городах, плюс сказывается отсутствие специализированных залов. Поэтому я просто счастлива, что канадская Федерация выделила средства на сборы перед чемпионатом мира, и мы оказались в Баку. Надеемся, что нам это поможет лучше выступить в Измире.
Какова задача-минимум на мундиаль?
Хотелось бы попасть в число двадцати четырех сильнейших. На прошлогоднем ЧМ Беззубенко было близка к этому, став 25-й, поэтому хочется улучшить результат. Посмотрим, как получится.
Наверное, подготовка у вас с дальним прицелом, ведь если Баку в 2015-м году будет проводить Европейские Игры, то Торонто в этот же срок примет Панамериканские…
Безусловно. Сейчас в Торонто идет строительство Олимпийской деревни, готовится арена, но она не будет специализированной для гимнастики. Она будет просто использована на время соревнований. Но находясь здесь, в Баку, я чувствую, какая идет серьезная подготовка к Евроиграм. Я очень рада, что в Азербайджане есть такой замечательный центр гимнастики, где созданы все условия для тренировок и достижения высоких результатов.