Bədii gimnastika üzrə 37-ci Dünya Çempionatından öncə sizi Azərbaycan təmsilçiləri ilə tanış etmək istərdik.
Dünya kuboku ərəfəsində iştirakçılarımızdan biri, ölkəmizi fərdi proqramda təmsil edəcək gimnast Zöhrə Ağamirova, yarışlara hazırlıq və onun üçün Azərbaycan yığmasında çıxış etməyin əhəmiyyətindən danışdı.
Zöhrə Ağamirovanı gimnastikaya bir çox idmançılar kimi valideynləri gətirib: "Valideynlərim məsləhətləşdilər və məni gimnastikaya qoymağa qərar verdilər. Üç yaşımda mən əvvəlcə akrobatika ilə məşğul olmağa başladım, dörd yaşımda isə bədii gimnastikaya keçdim. Altı ildir ki, mən milli komandadayam. Öz ölkən üçün çıxış etmək böyük məsuliyyətdir."
Zöhrə Ağamirova Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının ikinci kurs tələbəsidir, həmçinin məşqlərdən və təhsildən asudə vaxtlarında musiqi dinləməyi və mahnı oxumağı sevir.
"Boş vaxtlarımda xarici musiqi oxumağı və dinləməyi sevirəm. Ancaq bədii gimnastika həyatımda ən vacib yeri alır. Bu ən gözəl qadın idman növlərindən biridir. Bədii gimnastika idmançılarda xarakteri formalaşdırır, iradəni inkişaf etdirir," deyə o bildirib.
Hazırda idmançı bütün gücünü bədii gimnastika üzrə 37-ci dünya çempionatına yönəldib: "Bakıda keçiriləcək Dünya Kubokuna səylə hazırlaşırıq. Bu yarışlar Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarında iştirak etmək üçün lisenziya xarakterini daşıyır və buna görə də üzərimizə böyük məsuliyyət düşür," deyə Zöhrə Ağamirova qeyd edib.
Gimnast bildirib ki, yarışlardan əvvəl çox həyəcanlanır, amma komanda yoldaşları və məşqçisi ona kömək edirlər: “Yarış zamanı həyəcan olur, həyəcanın öhdəsindən gəlməyə komanda yoldaşları və əlbəttə ki, məşqçi kömək edir. Tamaşaçıların bizi dəstəklədiyini eşitdikdə çıxış etmək daha rahat olur. Buna görə də 16-22 sentyabr tarixlərində hamını Milli Gimnastika Arenasına dəvət edirəm."

On the eve of the World Cup, one of its participants, gymnast Zohra Aghamirova, who will represent our country in an individual performance program, spoke about preparation for the competitions and importance to represent the Azerbaijani National Team.
As many other athletes, Aghamirova came to the gymnastics classes with parents.
"Parents consulted and it was their decision for me to attend the gymnastics classes. When I was three years old, I began to attend acrobatics classes. When I was four years old, I started attending the rhythmic gymnastics classes. I have been performing as part of the Azerbaijani team for six years. It is a huge responsibility to represent Azerbaijan," the athlete said.
Aghamirova is a second-year student at the Azerbaijan State Academy of Physical Education and Sports. She loves to listen to music and sing during leisure time.
“In my leisure time I like to sing and listen to music. “However, rhythmic gymnastics is the most important thing for me. This is one of the most beautiful and feminine discipline of sports. Rhythmic gymnastics forms character, develops willpower,” she added.
Presently, the gymnast thoroughly prepares for the 37th Rhythmic Gymnastics World Championships.
"We are very intensely preparing for the World Championships in Baku. The winners of the World Championships will have an opportunity to take part in the Tokyo-2020 Olympic Games. Therefore, we feel great responsibility. Before performance, I try to concentrate and listen to the coach’s instructions,” Aghamirova added.
The gymnast said she became worried at the competitions, but her teammates and the coach help to cope with it. Before the performance, she tries to concentrate and listen to the coach’s instructions. Certainly, the support of the audience gives her confidence while performing.
“It is easier to perform when you hear the audience’s support. Therefore, I invite everyone to the National Gymnastics Arena on September 16-22,” Aghamirova said.