Bədii gimnastika üzrə 37-ci Dünya Çempionatından öncə sizi Azərbaycan təmsilçiləri ilə tanış etmək istərdik.
Bədii Gimnastika üzrə 37-ci Dünya Çempionatından əvvəl sizi nümayəndələrimizlə tanış etmək istərdik.
Çempionatın iştirakçılarından biri Məryəm Səfərova yarış ərəfəsində çempionata hazırlığından və gimnastikaya gəlməyindən danışıb.
"Gimnastikaya marağım uşaqlıqdan bu idman haqqında bir film izlədikdən sonra başladı. Çox bəyəndiyim üçün özüm də məşq etmək istədim. Evimizin yaxınlığında gimnastika klubu var idi və qızların hər gün məşqə getdiyini gördükdən sonra mən də bədii gimnastika ilə məşğul olmaq istədim. Altı yaşımdan məşqlərə başladım və hər şeyin alındığını görəndən sonra bədii gimnastika ilə artıq peşəkar səviyyədə məşğul oldum. Bədii gimnastikada öz emosiyalarını nümayiş etdirə bilmək, artistizm mənim çox xoşuma gəlir,” deyə 16 yaşlı idmançı qeyd edib.
Bədii gimnastika üzrə 37-ci Dünya Çempionatı Məryəm Səfərovanın idman karyerasında mühüm bir mərhələdir.
"Çempionatda mən bir alətlə - lentlə çıxış edəcəyəm. Yaxşı nəticə göstərmək üçün hər gün çox məşq edirəm. Yarışın ciddiliyini başa düşürəm və üzərimizə nə qədər məsuliyyət düşdüyünü də anlayıram. Həqiqətən də səhvsiz və yaxşı çıxış etmək istəyirəm ki, çıxışım tamaşaçılar tərəfindən bəyənilsin və yadda qalsın,” deyə Səfərova bildirib.
O vurğulayıb ki, idmandakı ən böyük hədəfi irimiqyaslı yarışlarda, çempionatlarda iştirak edərək qələbə qazanmaq və məşhur idmançı olmaqdır.
Səfərovanın sözlərinə görə, yarışda tamaşaçıların dəstəyi onun üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Buna görə də o bədii gimnastika azarkeşlərini bu çempionatına gəlib, Azərbaycan yığmasına dəstək olmağa çağırıb.

Maryam Safarova is one of the participants in the upcoming competitions, who will represent Azerbaijan at the championships in an individual program. On the eve of the event, the athlete spoke how her love for rhythmic gymnastics began.
“I started getting interested in gymnastics after I watched a movie about this sport in my childhood. I liked it so much that I wanted to train myself. It just so happened that there was a gym next to our house, and seeing how girls went to train there every day made me want to do rhythmic gymnastics even more. I started training at the age of 6. As time went on it became clear that I was getting better at it and I began to engage in rhythmic gymnastics professionally. I like that in rhythmic gymnastics one can express their emotions and show artistry” the 16-year-old athlete said.
Participation in the 37th Rhythmic Gymnastics World Championships is a significant milestone in Maryam’s sports career.
“At the championships, I will perform in an individual program with one object - a rope. Before the competition I train a lot every day to show a good result. I realize the seriousness of the competition and I understand the responsibility we bear on our shoulders. I really want to perform well, without mistakes, so that my program is liked and remembered by the audience," she said.
She noted that he goal in sports is participation and victory in big tournaments and championships. “I wish to become a famous athlete," she said.
According to Maryam, support from the audience is of great importance to her during the competitions, so she invites rhythmic gymnastics fans to attend competitions and to support the Azerbaijani National Team.
“I get anxious before the competition, but the coach helps me to cope with it. She calms me down, helps me to focus and says the right words. The audience helps me a lot, their support inspires me and I perform better and with more confidence,” the athlete said.