Azərbaycanda gimnastikanın inkişafına və bütün uğurlara Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) prezidenti Mehriban Əliyevanın siyasəti sayəsində nail olunub.
Bunu Trend-ə müsahibəsində Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) prezidenti Fərid Qayıbov deyib.
F.Qayıbov bildirib ki, rəhbər Federasiyanın necə işləyəcəyini, onun siyasətini və nə etmək lazım olduğunu müəyyən edir: "Şükür Allaha ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının bu cür prezidenti var, hər kəs belə rəhbər arzulayır. Azərbaycanda gimnastikanın inkişafına və bütün uğurlara Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyevanın siyasəti sayəsində əldə olunub. AGF-nin Azərbaycanda gimnastikanın inkişafı üçün nələr etdiyini və Federasiyanın son 16 il ərzində hansı işlər gördüyünü bilirəm. Bu gün heç bir yerdə Azərbaycanda olan gimnastika arenası kimi arena yoxdur. Bu arenada istənilən vaxt istənilən yarışı keçirmək mümkündür. 2019-cu ildə Bakıda gimnastika növləri üzrə yarışların çox yüksək səviyyədə təşkil olunacağına şübhə etmirəm”.
UEG prezidenti qeyd edib ki, AGF sabit şəkildə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) ən yaxşı federasiyaları reytinqinə daxil olur:
“Bir neçə il əvvəl Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının İcraiyyə Komitəsi ən fəal federasiyaların mükafatlandırılması barədə qərar qəbul edib. Fəal federasiyalar FIG-in tədbirlərini keçirən, dünya çempionatlarında iştirak edən, beynəlxalq turnirlər üçün iştirak ərizələrini vaxtında göndərən və s. federasiyalar hesab olunur. Bu bəndlərin hər birinə görə xal toplanır, sonra xallar hesablanır. Bu reytinq tərtib edildiyi gündən AGF həmin siyahıda yer alıb, 2017-ci ildə isə FIG reytinqinə liderlik edib. 148 federasiya arasında birinci olmaq böyük nailiyyətdir. Bu, aparılan işlərin göstəricisidir”.
İlin yekunları
F.Qayıbov vurğulayıb ki, 2018-ci il Avropa Gimnastika İttifaqı üçün uğurlu və dolğun il olub. Çoxsaylı çempionatlarla yanaşı, digər tədbirlər, o cümlədən gimnastika festivalları keçirilib:
“UEG-yə 8 gimnastika növü daxildir və onların bir çoxu üzrə Avropa çempionatları keçirilib. Cari ilin avqustunda Qlazqoda keçirilmiş Avropa çempionatını qeyd etmək istərdim. Bu xüsusi layihə çərçivəsində ilk dəfə 7 növün daxil olduğu multiidman yarışları keçirildi. Bu, o cümlədən televiziya tamaşaçıları üçün çox maraqlı layihə oldu, çünki onlar eyni vaxtda bir neçə Avropa çempionatını izləyə bildilər. Bizim üçün çempionat onunla əlamətdar oldu ki, idman gimnastikası yarışlarını xeyli sayda tamaşaçı izlədi, televiziyadan çox gözəl rəylər alındı, tribunalar doldu. Tədbir özü çox yüksək səviyyədə təşkil olunmuşdu.
Bundan başqa, Lyej şəhərində “Eurogym” gimnastika festivalı keçirildi. Bu tədbiri Belçika Kraliçası Matilda da izləmişdi. Bu cür ali qonaqları görmək çox xoşdur. Həmçinin daha bir maraqlı festival – iki ildən bir təşkil olunan və 55-dən çox yaşı olan keçmiş gimnastların iştirak etdiyi “Golden Age” festivalı baş tutdu. Bu il tədbir İtaliyanın Pezaro şəhərində keçirildi. Burada ab-hava son dərəcə möhtəşəm idi, bir neçə gün ərzində iştirakçılar öz bacarıqlarını nümayiş etdirdilər”.
Onun sözlərinə görə, təbii ki, il ərzində Avropa Gimnastika İttifaqının iclasları – Prezident komissiyasının, İcraiyyə komitəsinin iclasları, texniki komitələrin prezidentləri ilə müşavirələr keçirilir:
“Adətən, bütün tədbirlər Lozannada, mənzil-qərargahımızda təşkil edilir, amma bu dəfə biz FIG-in səfər iclasları nümunəsinə riayət etdik və toplantını Makedoniyanın paytaxtı Skopyedə keçirdik. Bundan başqa, tədbirə keçmiş Yuqoslaviya respublikalarının, həmçinin Albaniyanın nümayəndələri dəvət olunmuşdu. Bizim onlarla söhbət etmək və regionun problemlərini öyrənmək imkanımız oldu".
Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti xatırladıb ki, dekabrın 2-3-də Bakıda Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Konqresi təşkil edildi, növbəti gün isə UEG Bakıda ilin son iclasını – ilin yekunlarının müzakirə olunduğu Prezident komissiyasının müşavirəsini keçirdi.
F.Qayıbov FIG-in İcraiyyə komitəsinin üzvü kimi Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının iclaslarında da iştirak etdiyini bildirib: “Mən bu iclaslarda da olmuşam, bundan başqa, Olimpiya idman növləri üzrə dünya çempionatlarında iştirak etmişəm. 2018-ci ildə, həmçinin Avropa gimnastika federasiyalarının və digər beynəlxalq idman təşkilatlarının dəvəti ilə müxtəlif tədbirlərə qatılmışam”.
2019-cu il üçün tədbirlərin təqvimi çox zəngindir
UEG prezidentinin sözlərinə görə, bu il Avropada gimnastika üzrə bütün yarışlar başa çatıb, artıq Avropa Gimnastika İttifaqı gələn ilə hazırlaşır və qarşıdakı tədbirlərin təqvimi çox zəngindir:
“Əgər bu il batut gimnastikası üzrə Avropa çempionatı oldusa, gələn il aerobika və akrobatika gimnastikası üzrə Avropa çempionatları keçiriləcək. Aerobika gimnastikası və bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatları Bakıda, akrobatika gimnastikası üzrə Avropa çempionatı isə İsrailin Holon şəhərində keçiriləcək. Həmçinin Polşanın Şetsin şəhərində idman gimnastikası üzrə Avropa çempionatı təşkil ediləcək. Avropa çempionatları ilə yanaşı, iki böyük tədbir – Bakıda Avropa Gənclər Olimpiya Festivalı və Minskdə II Avropa Oyunları keçiriləcək”.
F.Qayıbov əlavə edib ki, 2019-cu ildə Moskvada ilk dəfə gənclər arasında bədii gimnastika üzrə dünya çempionatı, Macarıstanın Dyor şəhərində isə idman gimnastikası üzrə dünya çempionatı keçiriləcək:
“Artıq təsnifat başlayıb, Sofiyadakı dünya çempionatında 3 bədii gimnastika komandası, Dohadakı dünya çempionatında isə 3 idman gimnastikası komandası 2020-ci il Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanıb. İlk təsnifat xarakterli Dünya Kuboku Almaniyanın Kotbus şəhərində keçirildi. Fevral ayından Dünya kuboklarına start verilir, burada idmançılar lisenziyalar uğrunda mübarizə aparacaq, daha sonra lisenziya xarakterli dünya çempionatları təşkil ediləcək. 2020-ci ildə lisenziya xarakterli qitə çempionatı da keçiriləcək. Bu, ilk dəfə olacaq, əvvəllər tamamilə fərqli qaydalar idi. Təbii ki, həm idmançılar, həm də məşqçilər arasında gərginlik artır. Gələn il yarışlarda iştirakçıların sayı artacaq, çünki bu, lisenziyalar uğrunda mübarizədir”.
UEG-nin planları barədə
F.Qayıbov deyib ki, UEG bir sıra tərəfdaşlarla – “SmartScoring” skorinq şirkəti, “Janssen-Fritsen”, “Spieth Gymnastics”, “Gymnova” və “Eurotramp” gimnastika alətləri istehsalçıları - əməkdaşlıq edərək mühüm layihələr həyata keçirir:
“İlin əvvəlində UEG-in İcraiyyə komitəsinin iclasında inkişaf proqramı barədə qərar qəbul olunub. Tərəfdaşlarımız sayəsində artıq bu il bir çox ölkələr gimnastika alətləri əldə ediblər. Həmçinin tədris proqramını elan etmişik. Biz bütün çempionatların müəyyən standartlara cavab verərək eyni səviyyədə keçirilməsinə nail olduq. Gimnastikada xalların sayılması mürəkkəb prosesdir və “SmartScoring”dən olan tərəfdaşlarımız təşkilatçılara ciddi kömək göstərir.
Bununla yanaşı, biz televiziyada yayımlanmayan, lakin azarkeşlər üçün maraqlı olan təsnifat xarakterli yarışları internetdə canlı yayımlayırıq. Beləliklə, tamaşaçılar yarışları izləmək, eyni vaxtda idmançıların nəticələrini görmək və şərh etmək imkanı əldə edirlər. Kifayət qədər maraqlı resurs ortaya çıxıb. Biz Avropa Yayım İttifaqı ilə də sıx əməkdaşlıq edirik”.
O əlavə edib ki, bütün Avropa çempionatlarının öz maskotunun olması barədə də qərar qəbul edilib: "Ümid edirik ki, bu, çempionatlara müəyyən populyarlıq gətirəcək və beləliklə, tribunalara daha çox tamaşaçı cəlb ediləcək".
Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti bildirib ki, bundan başqa, UEG federasiyalara həm tədbirlərin təşkili, həm də inkişaf üzrə hər cür kömək göstərməyə çalışır: “Biz bütün gimnastika növləri üzrə seminarlar, treninqlər, hakimlərə qaydalara edilmiş dəyişikliklərin izah olunduğu kurslar təşkil edirik. UEG kifayət qədər böyük həcmdə işlər görür və əlbəttə ki, biz qaliblər və medalçılar arasında çox sayda avropalı idmançıları gördüyümüz üçün nəticədən məmnunuq”.
Bakıya 2019-cu ilin qitə çempionatlarını keçirmək etibar edilib.
UEG-nin İcraiyyə komitəsinin 2019-cu ildə bədii gimnastika və aerobika gimnastikası üzrə qitə çempionatlarının ardıcıl olaraq iki həftə ərzində Bakıda keçirilməsi barədə qərarından bəhs edən F.Qayıbov bildirib ki, indi bu cür yanaşma çox populyardır:
“Buna yaxşı nümunə Qlazqodur. Tendensiya belədir – idman növləri arasında hansı tədbirin daha yaxşı olacağı ilə bağlı mübarizə gedir. Qlazqodakı çempionatın televiziya göstəriciləri nümayiş etdirir ki, bu, mükəmməl və vaxtında həyata keçirildi, digər böyük idman tədbirlərinə mane olmadı. Biz Qlazqoda layihənin bir hissəsi idik, indi isə bu təcrübədən özümüz istifadə etməliyik. Bakıda Olimpiya və qeyri-olimpiya gimnastika növlərinin tandemi olacaq, bir neçə gün ərzində tamaşaçılar hər iki növü izləyə biləcəklər. Biz gimnastika bayramı təşkil etməyə çalışırıq. Bu, yenilik etmək cəhdidir. Biz artıq müraciətlər almışıq – bu, eyni vaxtda iki-üç çempionat keçirmək istəyən federasiyalardan daxil olan müraciətlərdir”.

All the success and development of gymnastics in Azerbaijan have been achieved thanks to the policy that is being pursued by President of the Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) Mehriban Aliyeva, President of the European Gymnastics Union (UEG) Farid Gayibov said in an interview with Trend.
“The head determines how the Federation will work, defines its policy and what needs to be done,” Gayibov said. “Thank God the AGF has such a president, everyone dreams of such a leader. I know what AGF does for the development of gymnastics in Azerbaijan, and what kind of work has been done over the last 16 years. No country has such a gymnastics arena as Azerbaijan does. It is possible to hold any competition at any time in this arena. I have no doubt that international gymnastics competitions to be held in Baku in 2019 will be organized at a very high level.”
Gayibov noted that AGF is consistently included in the best federations ranking of the International Gymnastics Federation (FIG).
“Several years ago, the FIG Executive Committee decided to award the most active federations,” he said. “The federations that hold FIG events, participate in world championships, send applications to international tournaments on time, etc., are considered active. For each of these activities, points are scored, and then they are counted. AGF has been on the list since the founding of this rating, and in 2017, it topped the FIG rating. To become the first among 148 federations is a great achievement, and this is an indicator of the work that was done."
Results of the year
The year 2018 was good and eventful for the European Gymnastics Union, in addition to numerous championships, other events were also held, including gymnastic festivals.
"The UEG consists of eight gymnastic disciplines, and the European Championships were held on many of them," he said. "I would like to mention the European Championship, which took place in August in Glasgow. As part of this special project, multisport competitions were held for the first time, which featured seven sports disciplines. It was a very interesting project, including for TV viewers as well, because they could simultaneously watch several European championships."
"For us, the Championship became profitable because a very large number of people watched competitions in artistic gymnastics, we had very good reviews from TV, and there were many people in the stands," he said. "The event itself was organized at a very high level."
"The Eurogym gymnastics festival was also held in Liege, and an interesting fact was that Queen Mathilde of Belgium attended the event," he added. "It was very nice to see such high-ranking guests."
"Another interesting festival, the Golden Age, was also held, it is organized once every two years, and former gymnasts over the age of 55 take part in it," he noted. "This year, it was held in the Italian town of Pesaro, the atmosphere there was incredible, and the performances of the participants who demonstrated their ability, were presented for several days."
Gayibov added that during the year, meetings of the European Gymnastics Union take place, and they include a session of the presidential commission, executive committee, meetings with the presidents of technical committees.
"As a rule, all events are held at our headquarters in Lausanne, but this time we followed the example of FIG tour meetings, and met in the capital of the Republic of Macedonia, the city of Skopje,” he said.
"In addition, we invited representatives of the countries of the region – states of former Yugoslavia, as well as Albania. We also had the opportunity to talk with them and get informed about the problems of the region."
"In early December (Dec. 2-3), the FIG Congress was held in Baku, and literally the next day after the Congress, the UEG held its last meeting in Baku - a session of the presidential commission, where the year was summed up," he noted.
Gayibov also added that being a member of the FIG Executive Committee, he also participates in meetings of the International Gymnastics Federation.
"I attended these meetings as well, besides, I attended the world championships in Olympic sports," he said.
"In addition, in 2018, at the invitation of the European gymnastics federations and other international sports organizations, I attended various events," he added.
Tough schedule of events for 2019
The UEG president said that this year all gymnastics competitions in Europe have ended, and the European Gymnastics Union is preparing for the next year and the calendar of upcoming events is very tough.
“If this year the European Trampoline Championships was held, then next year the Aerobic Gymnastics European Championships and the European Acrobatic Championships will be held,” he said.
“The Aerobic Gymnastics European Championships and Rhythmic Gymnastics Championships will be held in Baku,” he noted. “This is while the European Acrobatic Championships will be held in the city of Holon (Israel). The European Artistic Gymnastics Championship will also be organized in the Polish city of Szczecin. In addition to the European championships, two major events will be held - the European Youth Olympic Festival, which will also be held in Baku, and the 2019 European Games in Minsk.”
He added that in 2019, Moscow for the first time will host the World Junior Championships in Rhythmic Gymnastics, and the Hungarian city of Gyor will host the Artistic Gymnastics World Championships.
“Qualification has already begun, and three rhythmic gymnastics teams at the World Championships in Sofia and three artistic gymnastics teams at the World Championships in Doha have already received a license for the 2020 Summer Olympics,” he said. “The first qualifying World Cup was held in Cottbus, Germany. Since February, World Cups will start, where athletes will compete for licenses, and then there will be licensed world championships.”
In 2020, licenses will be selected from the continental championships, he added.
“This will take place for the first time, there were completely different rules before,” he said. “The tension among athletes, as well as coaches, naturally increases. The number of competitors will increase next year, because it is already a fight for licenses.”
UEG plans
Gayibov said that the UEG has a number of partners - scoring company SmartScoring and manufacturers of gymnastic equipment Janssen-Fritsen, Spieth Gymnastics, Gymnova and Eurotramp, in cooperation with which important projects are being implemented.
“At the beginning of the year, a decision was made on a development program at the meeting of the UEG Executive Committee,” he noted. “Thanks to our partners, a lot of countries received gymnastic equipment this year. We also announced an educational program.”
“We have ensured that all championships are held at the same level, meeting certain standards,” he said. “Scoring in gymnastics is a difficult process and our partners at SmartScoring provide serious assistance to the organizers.”
“Along with this, we provide live streaming from qualification events of championships that aren’t broadcast on TV, but are interesting to fans,” he noted. “So, viewers have the opportunity to watch competitions and simultaneously monitor the results shown by athletes and comment. It turned out to be quite an interesting resource.”
“We also work closely with the European Broadcasting Union (EBU), said the UEG president. “We made a decision that all European championships will have their own mascot. We hope that this will add certain popularity to the championships, and thus, we will attract even more people to the stands.”
The UEG also tries its best to help federations, both in organizing events and in development, he noted.
“We hold seminars, trainings in all gymnastic disciplines, courses the changes in the rules for judges are explained,” he said. “The UEG does a lot of work, and of course we are pleased with the results when we see a lot of European athletes among winners.”
Baku entrusted with holding of continental championships 2019
Speaking of that the UEG Executive Committee decided to entrust Baku with holding continental championships of 2019 in aerobic gymnastics and rhythmic gymnastics, which will be held one after another for two weeks in a row, Farid Gayibov noted that this approach is very popular.
“A good example is Glasgow,” he said. “This is the trend - competitions between sports types are underway. The TV broadcast of the Championship in Glasgow demonstrates that this was done very competently, on time and when other big sporting events didn’t create obstacles. In Glasgow, we were a part of the project, and now we must also resort to this experience.”
“In Baku, we have such a tandem of Olympic and non-Olympic gymnastics, and within a few days the audience will be able to watch both,” he added. “We are trying to make a gymnastics festival. This is an attempt to do something new. Besides, we have already received applications – these are interesting offers from several federations that want to hold 2-3 championships at the same time.”