Bakıda bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı ərəfəsində Azərbaycan yığmasının təlim-məşqlərinin fəxri qonağı olan 1996-cı il Atlanta olimpiadasının vitse-çempionu, yeddiqat dünya çempionu və beşqat Avropa çempionu rusiyalı Yana Batırşinanın Trend-ə müsahibəsi
- Yana, xoş təsadüf nəticəsində təlim-məşqlərin keçirilməsi zamanı Bakıdasınız. Gimnastların çıxışlarını necə qiymətləndirirsiniz və onlardan hansı sizin yadınızda qalıb?
- Bakıda keçiriləcək Avropa çempionatına elə də çox vaxt qalmayıb. Birmənalı olaraq deyə bilərəm ki, gimnastlar indi çox gözəl fiziki formadadırlar. Çıxış edənlər arasında Azərbaycan yığmasının lideri Marina Durundanı göstərə bilərəm. Onun çıxışı qeyri-adi idi, xüsusilə hərəkətlərindəki yüngüllüyü vurğulamaq istəyirəm. Lalə Yusifovanı da qeyd etmək istəyirəm. Biz bilirik ki, o, zədədən sonra bərpa dövrü keçir. Ehtiyatda hələ bir aydan çox vaxt var və ümid edirəm ki, o, tamamilə bərpa oluna biləcək. Həmçinin gənc nəslin gimnastlarını - Jalə Piriyeva və Züleyxa İsmayılovanı da qeyd etmək istərdim. Onlar öz möhtəşəm çıxışları ilə məni valeh etdilər. Hesab edirəm ki, onların böyük gələcəyi var. Gənc yaşda olmalarına baxmayaraq, ustalığa yiyələniblər və kifayət qədər mürəkkəb elementləri yerinə yetirirlər.
- Siz ümumilikdə Azərbaycanda bədii gimnastikanın inkişafını necə qiymətləndirirsiniz? Sizcə, son bir neçə il ərzində nə dəyişib?
- Bilirəm ki, federasiyaya ölkənizin birinci xanımı Mehriban Əliyeva rəhbərlik edir. Bu, artıq çox şeydən xəbər verir. Marina Vasilevanın Azərbaycan milli komandasına yeni baş məşqçi təyin edilməsi ilə başlayan müsbət dəyişiklikləri də qeyd edirəm. Bolqar məktəbi güclü tərkibi ilə fərqlənir. Bu, predmetlərlə inanılmaz iş, maraqlı quruluşlardır. Bu, sadəcə elementlərin və hərəkətlərin yığını deyil, çıxışların quruluşuna diqqətli yanaşma, düzgün hərəkətlərdir. Hər şey o qədər idealdır ki, bunu şübhəsiz ki, mini-tamaşa adlandırmaq olar. Bolqar məktəbi daim bunlarla fərqlənib. Azərbaycanlı gimnastlar həmişə güclü olublar, amma yalnız quruluş və düzgün iş çatışmayıb.
Əlbəttə ki, Azərbaycanın daim xatırladığımız və bu yaxınlarda öz karyerasını başa vuran Aliyə Qarayeva, eləcə də Dinara Gimatova kimi çox gözəl gimnastlarını da qeyd edə bilərəm. Mən həmişə Azərbaycana azarkeşlik etmişəm. Bura mənim ikinci Vətənimdir. İndi mən hazırkı gimnastlar nəslini izləyirəm. Gimnastların gənc nəsli ilə, sözsüz ki, gələcək çox gözəl olacaq.
- Azərbaycan yığmasının Avropa çempionatına hazırlığını necə qiymətləndirirsiniz?
- Artıq dediyim kimi, Azərbaycan yığmasının gimnastları çox gözəl fiziki formadadırlar. Ola bilsin ki, ideala qədər çatdırılması lazım gələn hansısa natamamlıqlar qalıb. Jalə Yusifovanın tezliklə sağalmasını, onun daha çox bərpa oluna bilməsini və formaya düşməsini arzulayıram. Görünür ki, onun üçün bir az çətindir. Amma buna baxmayaraq, o, peşəkardır və bu gün nəyə qadir olduğunu maksimum nümayiş etdirdi. Və bu, maksimum - çox yüksək səviyyədir.
- Məlumdur ki, siz turnirlər keçirirsiniz. Bu yarışlarda Azərbaycan gimnastları iştirak edirlərmi?
- Çıxış edənlər arasında mənim turnirlərimdə iştirak edən iki gimnast gördüm. Onlar Gülsüm Şəfizadə və Ruqiyyə Səttarovadır. Bu qızlar hələ Azərbaycan yığmasının üzvləri olmadıqları zaman mənim turnirlərimdə iştirak ediblər. Çox xoşdur ki, onlar bu il artıq ölkə yığmasına daxil olublar və bu münasibətlə mən onları təbrik edirəm. Bu, çox böyük uğurdur.
- Bakıdakı yeni Milli Gimnastika Arenası haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Bakıda Milli Gimnastika Arenasının tikildiyini eşitmişdim. Lakin onu görəndə, mən sadəcə gözlərimə inanmadım. Bilirəm ki, Kazanda gimnastika arenası var, lakin mən orada olmamışam. Və əlbəttə, mən heç nə ilə müqayisə edə bilmirəm, amma bir şeyi dəqiq söyləyə bilərəm: həyatımda belə arena görməmişəm. Bu kompleksdə böyük sayda məşq xalçaları, mehmanxana və s. var. Bu sadəcə xəyaldır! Burada yaxşı məşq etmək və yaxşı çıxış etmək üçün hər cür lazımi şərait var.
- Yana, hazırda nə ilə məşğulsunuz? Ailəniz haqqında danışardınız...
- Hazırda "Karusel" telekanalında məktəblilər üçün "Bir nəfər hamıya qarşı" intellektual şousunun ararıcısıyam. Artıq üçüncü ildir turnirlər keçirirəm. Mən həyat yoldaşı və iki gözəl qız anasıyam. Ərimi - "Parni iz Baku" ŞHK-nın üzvü Timur Vaynşteyni çoxları tanıyır. Doğrusu, buna görə mən buradayam. Mən Azərbaycanı, Bakını həddindən artıq çox sevirəm və burada özümü evdəki kimi hiss edirəm.
- Uşaqlarınızın gələcəyini gimnastika ilə bağlayacaqsınızmı?
- Böyük qızım Məryəm bir il əvvəl gimnastika ilə məşğul olurdu. Amma, göründüyü kimi, bu idman növünə onun gücü çatmadı və o özü üçün başqa məşğuliyyət seçdi. O, indi oxuyur və rəqslə məşğul olur. Kiçik qızım Ayla təəssüf ki, gimnastika üçün göstəricilərə malik deyil. Hesab edirəm ki, əgər idmanın bu növü üzrə göstəriciləri yoxdursa, ona əziyyət verməyə dəyməz. Ona görə də o, rəqslə, fiqurlu konkisürmə il məşğul olur və şəkil çəkir.
- Bakıya Avropa çempionatına gələcəksinizmi?
- Təəssüf ki, alınmayacaq, çünki çempionatın keçirildiyi dövr yay tətilinə düşür. Çox güman ki, mən uşaqlarla birlikdə istirahətdə olacağam. Amma, televiziyada translyasiyaya baxmağa və güclü azarkeşlik etməyə söz verirəm!..

Интервью Trend с вице-чемпионкой Олимпийских игр в Атланте-96, 7-кратной чемпионкой мира и 5-кратной чемпионкой Европы россиянкой Яной Батыршиной, которая стала почетным гостем контрольной тренировки членов сборной Азербайджана по художественной гимнастике в преддверии Евро-2014 в Баку.
- Яна, по счастливой случайности вы оказались в Баку во время проведения контрольной тренировки. Скажите, пожалуйста, как вы оцениваете выступление гимнасток, и кто из них вам запомнился больше всего?
- До чемпионата Европы, который пройдет в Баку, осталось не так много времени. Могу однозначно сказать, что гимнастки уже сейчас находятся в великолепной физической форме. Среди выступивших могу отметить лидера сборной Азербайджана - Марину Дурунду. Ее выступление было невероятным, особенно хочется отметить легкость в движениях. Также хотелось бы выделить Лалу Юсифову. Мы знаем, что она восстанавливается после травмы. В запасе еще больше месяца, и я надеюсь, что она сможет восстановиться до конца. Могу также отметить юное поколение гимнасток, а именно: Жалю Пириеву и Зулейху Исмаилову, которые поразили меня своими великолепными выступлениями. Считаю, что за ними - очень большое будущее. Несмотря на юный возраст, они обладают мастерством и выполняют довольно-таки сложные элементы.
- Как вы в целом оцениваете развитие художественной гимнастики в Азербайджане? Что, по-вашему, изменилось за последние несколько лет?
- Я знаю, что федерацию возглавляет Первая леди вашей страны Мехрибан Алиева. Это уже о многом говорит. Отмечу и позитивные изменения, которые начались с приходом нового главного тренера национальной сборной Азербайджана Марианы Василевой. Болгарская школа отличается сильной составляющей. Это - невероятная работа с предметами, удивительные постановки. Это не просто набор элементов и упражнений, а тщательный подход к постановке выступления, правильные движения. Все настолько идеально, что это можно, несомненно, назвать мини-спектаклем. Этим всегда отличалась болгарская школа. Азербайджанские гимнастки всегда были сильными, но не хватало лишь постановки и правильной работы.
Могу отметить таких великолепных гимнасток Азербайджана, как Алия Гараева, которую, конечно же, мы все помним и которая не так давно завершила свою карьеру, а также Динару Гиматову.
Я всегда болела за Азербайджан. Это - моя вторая Родина. Сейчас я слежу за нынешним поколением гимнасток. Могу сказать, что все идет только по нарастающей. Судя по юному поколению гимнасток, безусловно, будущее будет великолепным.
- Как вы оцениваете готовность азербайджанской сборной к чемпионату Европы?
- Как я уже говорила, гимнастки азербайджанской сборной находятся в великолепной физической форме. Остались лишь, может быть, какие-то недоработки, которые надо довести до идеала. Желаю скорейшего выздоровления Лале Юсифовой, чтобы она смогла еще больше восстановиться и прийти в форму. Видно, что ей еще немного тяжело. Но, тем не менее, она большой профессионал и сегодня показала максимум на что способна. И этот максимум - очень высокого уровня.
- Известно, что вы проводите турниры. Скажите, пожалуйста, принимают ли в этих турнирах участие азербайджанские гимнастки?
- Среди выступающих я увидела двух гимнасток, которые принимали участие в моих турнирах. Это - Гюльсюм Шафизаде и Ругия Саттарова. Эти девочки выступали на моем турнире, когда еще не были членами сборной Азербайджана. Очень приятно, что в этом году они уже входят в сборную страны, с чем я их и поздравляю. Это очень большой успех.
- Что скажете про новую Национальную гимнастическую арену в Баку?
- Я слышала, что в Баку построена Национальная гимнастическая арена. Но, увидев ее, я просто не поверила своим глазам. Вау!!! Она меня просто впечатлила. Знаю, что в Казани есть арена гимнастики, но я там не была. И, конечно, мне не с чем сравнивать, но одно могу сказать точно: такого я не видела в своей жизни. Это комплекс с большим количеством тренировочных ковров, с гостиницей и так далее. Это просто мечта! Здесь есть все необходимые условия для того, чтобы хорошо тренироваться и хорошо выступать.
- Яна, расскажите о том, чем сейчас занимаетесь, о своей семье…
- В настоящее время я являюсь ведущей интеллектуального шоу для школьников "Один против всех" на телеканале "Карусель". Провожу турниры уже третий год. Я - жена и мама двух очаровательных дочек. Моего мужа - КВН-щика команды "Парни из Баку" Тимура Вайнштейна - знают многие. Собственно, поэтому я здесь. Я обожаю Азербайджан, Баку и чувствую здесь себя как дома.
- Связываете ли вы будущее своих детей с гимнастикой?
- Моя старшая дочь Мариам год назад занималась гимнастикой. Но, судя по всему, этот вид спорта оказался ей не по силам, и она выбрала для себя другое занятие. Она сейчас занимается пением и танцами. Моя младшая дочь Айла, к сожалению, не имеет данных для гимнастики. Считаю, что не стоит ей мучиться, если нет данных для этого вида спорта. Поэтому она занимается танцами, фигурным катанием и рисует.
- Приедете ли вы в Баку на чемпионат Европы?
- К сожалению, приехать не получиться, так как период проведения чемпионата приходится на летние каникулы. Скорее всего, я буду на отдыхе вместе с детьми. Но, обещаю смотреть трансляции по телевизору и сильно болеть!..