Avropa Gimnastika İttifaqının Vitse-prezidenti Fərid Qayıbov Bakıda ilk dəfə keçiriləcək Batut Gimnastikası üzrə Dünya FIG Kuboku haqda danışıb
“5-6 mart tarixlərində Bakıda Milli Gimnastika Arenasında ilk dəfə keçiriləcək batut gimnastikası üzrə FIG Dünya Kuboku Azərbaycanda bu gimnastika növünün inkişafına səbəb olacaq”, bunu “Vestnik Kavkaza” portalının müxbiri ilə söhbəti zamanı Avropa Gimnastika İttifaqının Vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Baş katibi Fərid Qayıbov deyib.
Hazırkı turnir bu il Bakıda keçirilən beynəlxalq gimnastika yarış mərhələlərinin bir hissəsidir. “İki həftə öncə idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kuboku keçirildi, bu həftə biz batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunu təşkil edirik, iyulda isə bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku baş tutacaq”, - deyə, Avropa Gimnastika İttifaqının Vitse-prezidenti bildirib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası yarışların keçirilməsi üçün öz imkanlarından, ilk öncə isə Milli Gimnastika Arenasının imkanlarından maksimum dərəcədə istifadə etməyə çalışır.
“Son illərdə biz gimnastikanın üç yeni növünü inkişaf etdirməyə başlamışıq. Belə ki, hazırda Azəbaycanda Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası tərəfindən tanınan yeddi gimnastika növü fəaliyyət göstərir. Onlardan biri isə bu növ üzrə artıq müəyyən nailiyyətlərimizin olduğu batut gimnastikasıdır. Belə ki, keçən il İlk Avropa Oyunları zamanı gimnastımız İlya Qrişunin bürünc medal qazandı”, - deyə, F.Qayıbov xatırladıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası batut gimnastikasının inkişafında maraqlıdır, çünki bu Olimpiya idmanın növüdür. “Turnirlər gimnastikaya olan marağı artırır: hər dəfə belə yarışlardan sonra biz yüzlərlə zənglər qəbul edirik, bizim “Facebook” sosial şəbəkəsindəki səhifəmizə daim şərhlər yazırlar. Federasiyanın ən mühüm vəzifələrindən biri - gimnastikanın bütün növlərinin inkişafıdır və biz bu Dünya Kubokunun yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün əlimizdən gələni edirik ki, Azərbaycanda batut gimnastikası üzrə beynəlxalq yarışları hər il keçirə bilək”, - deyə, Federasiyanın Baş katibi qeyd edib.
Bu Dünya Kubokunda iştirak etmək üçün Bakıya məşhur gimnastların gəlməsi gözlənilir. “Kubokda iştirak üçün sonuncu Olimpiya Oyunlarının gümüş medalçısı Rusiya təmsilçisi Dmitri Uşakov gələcək. Dünya Çempionatının mükafatçısı Vladislav Qonçarov daxil olmaqla çox güclü Belarus idmançıları yarışlara qatılacaq. Fransadan Sebastyan Martini, Rusiayadan Andrey Yudin və Mixail Melnik – bunların hamısı Dünya Çempionatlarının mükafatçılarıdır. Qadınlar arasında da güclü gimanstlar çıxış edəcək, misal olaraq Özbəkistandan Yekaterina Xilko, Belarusdan Tatyana Petrenya, Ukraynadan Natalya Moskvina, Rusiyadan Yana Pavlovanı göstərmək olar. Ümumilikdə, Dünya Kubokunda kifayət qədər güclü yığmalar təmsil olunacaq. Avropa idmançıları üçün bu yarışlar martın sonu İspaniyada keçiriləcək Avropa Çempionatından öncə bir növ sınaq turniri hesab olunur, çünki bu yarışlar arasında digər əhəmiyyətli turnir olmayacaq”, - deyə, F.Qayıbov kubokda digər qitələr, o cümlədən Avstraliya və Amerikadan olan gimnastların iştirak edəcəyini əlavə edərək bildirib.
“Təbii ki, biz öz idmançılarımıza güvənirik və çox çətin olsa da onların medal qazanmasına ümid edirik. Bakıda uğurla çıxış etmiş İlya Qrişunin hazırda yaxşı formadadır, bu yoxlama məşqində də aydın oldu, lakin ona psixoloji cəhətdən tab gətirmək lazımdır. Batut gimnastikasında əvvəlcədən proqnoz vermək mümkün deyil. Təbii ki, digər idmançılarımız Svetlana Makştarova – komandamızın liderinin də medal qazanmaq üçün şansı var, lakin yenə də hər şey onların əhvalından asılıdır. Necə deyərlər, doğma divarlar kömək edir, ancaq gərginlik də yüksək olacaq”, - deyə, Avropa Gimnastika İttifaqının vitse-prezidenti diqqətə çatdırıb.
Öz tərəfindən Azərbaycan Gimnastika Federasiyası da batut gimnastikası üzrə yığmanın məşqləri və inkişafı üçün hər cür şərait yaradıb. “Bu gimnastika növü hələ çox gəncdir. Cəmi iki ildir ki, Federasiya Azərbaycanda idmanın bu növünü inkişaf etdirir. Bizim ciddi planlarımız var – ev sahibliyi etdiyimiz Dünya Kuboku və yaxınlaşan Avropa Çempionatı. Daha sonra isə batut gimnastlarına növbəti ilə - yeni Olimpiya dövrəsinə hazırlaşmaq lazım gələcək. Ümumilikdə isə, biz hazırki yığmadan razıyıq”, - deyə F. Qayıbov bildirib.

Вице-президент Европейского союза гимнастики Фарид Гаибов рассказал о Кубке Мира по прыжкам на батуте в Баку
Кубок Мира FIG по прыжкам на батуте, который впервые пройдет 5-6 марта на Национальной Арене Гимнастики в Баку, поспособствует развитию этого вида гимнастики в Азербайджане, заявил в беседе с корреспондентом "Вестника Кавказа" вице-президент Европейского союза гимнастики, генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Фарид Гаибов.
Этот турнир является частью серии международных гимнастических соревнований, которые принимает в нынешнем году Баку. "Кубок Мира по спортивной гимнастике прошел две недели назад, на этой неделе мы проводим Кубок Мира по прыжкам на батуте, а в июле состоится Кубок Мира по художественной гимнастике", - сказал вице-президент Европейского союза гимнастики.
Он подчеркнул, что Федерация гимнастики Азербайджана стремится максимально использовать имеющиеся у нее возможности для проведения соревнований, прежде всего возможности Национальной гимнастической арены.
"В последние годы мы ввели три новых вида гимнастики, таким образом, у нас существует семь видов, признанных международной Федерацией. Среди них - батут, причем у нас уже имеются определенные достижения в этом виде. В частности, в прошлом году на I Европейских играх наш гимнаст Илья Гришунин завоевал бронзовую медаль", - напомнил Фарид Гаибов.
Федерация гимнастики Азербайджана заинтересована в развитии прыжков на батуте, ведь этот вид спорта является олимпийским. "Турниры повышают интерес к гимнастике: каждый раз после подобного рода соревнований мы получаем сотни звонков, а на нашу страничку в Facebook постоянно пишут. Одна из основных задач Федерации - развитие всех видов гимнастики, и мы делаем все для того, чтобы этот Кубок Мира прошел на высоком уровне, дабы мы могли ежегодно проводить международные соревнования по прыжкам на батуте в Азербайджане", - сообщил генсек Федерации.
На этот Кубок Мира Баку ожидает приезда известных батутистов. "Приедет россиянин Дмитрий Ушаков, серебряный призер последних Олимпийских игр. Будут очень сильные белорусские спортсмены, в том числе призер чемпионата мира Владислав Гончаров. Себастьян Мартини из Франции, Андрей Юдин и Михаил Мельник из России - все они призеры мировых первенств. Среди девушек также будут сильные гимнастки, например, Екатерина Хилько из Узбекистана, Татьяна Петреня из Белоруссии, Наталья Москвина из Украины, Яна Павлова из России. В целом на Кубке Мира будет представлен достаточно сильный состав: для европейских спортсменов это своеобразный тест перед чемпионатом Европы, который пройдет в Испании в конце марта, ведь других крупных соревнований между этими турнирами не будет", - поведал Фарид Гаибов, добавив, что прилетят гимнасты и с других континентов, в том числе из Австралии и Америки.
"Естественно, мы верим в наших спортсменов и надеемся на медаль, хотя взять ее будет очень сложно. Илья Гришунин, удачно выступивший в Баку, находится сейчас в хорошей форме, это было видно по контрольной тренировке, но ему надо выдержать психологически. Батут - очень непредсказуемый вид спорта. Естественно, шансы на медали есть и у других наших спортсменов, например, у Светланы Макштаровой - лидера нашей команды, однако, опять же, все зависит от их настроя. Дома, как говорится, и стены помогают, но и напряжение будет выше", - обратил внимание вице-президент Европейского союза гимнастики.
Со своей стороны, Федерация гимнастики Азербайджана создала все условия для тренировки и развития сборной по прыжкам на батуте. "Здесь мы молоды, всего два года Федерация развивает этот вид спорта в Азербайджане. У нас серьезные планы - домашний Кубок Мира и приближающийся чемпионат Европы. Затем батутистам надо будет готовиться к следующему году, к новому олимпийскому циклу. В целом нынешней командой мы довольны", - заключил генсек Федерации Фарид Гаибов.