Avropa Gimnastika İttifaqının Vitse-prezidenti Fərid Qayıbov Bakıda ilk dəfə keçiriləcək Batut Gimnastikası üzrə Dünya FIG Kuboku haqda danışıb
“5-6 mart tarixlərində Bakıda Milli Gimnastika Arenasında ilk dəfə keçiriləcək batut gimnastikası üzrə FIG Dünya Kuboku Azərbaycanda bu gimnastika növünün inkişafına səbəb olacaq”, bunu “Vestnik Kavkaza” portalının müxbiri ilə söhbəti zamanı Avropa Gimnastika İttifaqının Vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Baş katibi Fərid Qayıbov deyib.
Hazırkı turnir bu il Bakıda keçirilən beynəlxalq gimnastika yarış mərhələlərinin bir hissəsidir. “İki həftə öncə idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kuboku keçirildi, bu həftə biz batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunu təşkil edirik, iyulda isə bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku baş tutacaq”, - deyə, Avropa Gimnastika İttifaqının Vitse-prezidenti bildirib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası yarışların keçirilməsi üçün öz imkanlarından, ilk öncə isə Milli Gimnastika Arenasının imkanlarından maksimum dərəcədə istifadə etməyə çalışır.
“Son illərdə biz gimnastikanın üç yeni növünü inkişaf etdirməyə başlamışıq. Belə ki, hazırda Azəbaycanda Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası tərəfindən tanınan yeddi gimnastika növü fəaliyyət göstərir. Onlardan biri isə bu növ üzrə artıq müəyyən nailiyyətlərimizin olduğu batut gimnastikasıdır. Belə ki, keçən il İlk Avropa Oyunları zamanı gimnastımız İlya Qrişunin bürünc medal qazandı”, - deyə, F.Qayıbov xatırladıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası batut gimnastikasının inkişafında maraqlıdır, çünki bu Olimpiya idmanın növüdür. “Turnirlər gimnastikaya olan marağı artırır: hər dəfə belə yarışlardan sonra biz yüzlərlə zənglər qəbul edirik, bizim “Facebook” sosial şəbəkəsindəki səhifəmizə daim şərhlər yazırlar. Federasiyanın ən mühüm vəzifələrindən biri - gimnastikanın bütün növlərinin inkişafıdır və biz bu Dünya Kubokunun yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün əlimizdən gələni edirik ki, Azərbaycanda batut gimnastikası üzrə beynəlxalq yarışları hər il keçirə bilək”, - deyə, Federasiyanın Baş katibi qeyd edib.
Bu Dünya Kubokunda iştirak etmək üçün Bakıya məşhur gimnastların gəlməsi gözlənilir. “Kubokda iştirak üçün sonuncu Olimpiya Oyunlarının gümüş medalçısı Rusiya təmsilçisi Dmitri Uşakov gələcək. Dünya Çempionatının mükafatçısı Vladislav Qonçarov daxil olmaqla çox güclü Belarus idmançıları yarışlara qatılacaq. Fransadan Sebastyan Martini, Rusiayadan Andrey Yudin və Mixail Melnik – bunların hamısı Dünya Çempionatlarının mükafatçılarıdır. Qadınlar arasında da güclü gimanstlar çıxış edəcək, misal olaraq Özbəkistandan Yekaterina Xilko, Belarusdan Tatyana Petrenya, Ukraynadan Natalya Moskvina, Rusiyadan Yana Pavlovanı göstərmək olar. Ümumilikdə, Dünya Kubokunda kifayət qədər güclü yığmalar təmsil olunacaq. Avropa idmançıları üçün bu yarışlar martın sonu İspaniyada keçiriləcək Avropa Çempionatından öncə bir növ sınaq turniri hesab olunur, çünki bu yarışlar arasında digər əhəmiyyətli turnir olmayacaq”, - deyə, F.Qayıbov kubokda digər qitələr, o cümlədən Avstraliya və Amerikadan olan gimnastların iştirak edəcəyini əlavə edərək bildirib.
“Təbii ki, biz öz idmançılarımıza güvənirik və çox çətin olsa da onların medal qazanmasına ümid edirik. Bakıda uğurla çıxış etmiş İlya Qrişunin hazırda yaxşı formadadır, bu yoxlama məşqində də aydın oldu, lakin ona psixoloji cəhətdən tab gətirmək lazımdır. Batut gimnastikasında əvvəlcədən proqnoz vermək mümkün deyil. Təbii ki, digər idmançılarımız Svetlana Makştarova – komandamızın liderinin də medal qazanmaq üçün şansı var, lakin yenə də hər şey onların əhvalından asılıdır. Necə deyərlər, doğma divarlar kömək edir, ancaq gərginlik də yüksək olacaq”, - deyə, Avropa Gimnastika İttifaqının vitse-prezidenti diqqətə çatdırıb.
Öz tərəfindən Azərbaycan Gimnastika Federasiyası da batut gimnastikası üzrə yığmanın məşqləri və inkişafı üçün hər cür şərait yaradıb. “Bu gimnastika növü hələ çox gəncdir. Cəmi iki ildir ki, Federasiya Azərbaycanda idmanın bu növünü inkişaf etdirir. Bizim ciddi planlarımız var – ev sahibliyi etdiyimiz Dünya Kuboku və yaxınlaşan Avropa Çempionatı. Daha sonra isə batut gimnastlarına növbəti ilə - yeni Olimpiya dövrəsinə hazırlaşmaq lazım gələcək. Ümumilikdə isə, biz hazırki yığmadan razıyıq”, - deyə F. Qayıbov bildirib.

Vice-President of the European Union of Gymnastics Farid Gayibov speaks about World Cup in Trampoline Gymnastics in Baku
“The FIG World Cup in Trampoline Gymnastics to be held on March 5-6 at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) in Baku for the first time, will facilitate the development of this gymnastics discipline in Azerbaijan,” the Vice-President of the European Union of Gymnastics, Secretary General of the Azerbaijan Gymnastics Federation, Farid Gayibov, said in his interview with a correspondent of “Vestnik Kavkaza” portal.
He noted that this event was a part of series of international gymnastics competitions taking place in Baku this year. "The FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics was held two weeks ago. This week we are hosting the World Cup in Trampoline Gymnastics and the World Cup in Rhythmic Gymnastics will be held in July," the vice-president of the European Union of Gymnastics said.
He emphasized that Azerbaijan Gymnastics Federation intends to use its potential for hosting the competitions, especially facilities of Milli Gimnastika Arenası at maximum.
"In recent years we have introduced three new gymnastics discipline, so we have seven disciplines recognized by the International Federation of Gymnastics. Trampoline Gymnastics is one of them, and we already have some achievements in this gymnastics disciplines. In particular, our gymnast Ilya Grishunin won the bronze medal at the First European Games in 2015," Farid Gayibov mentioned.
Azerbaijan Gymnastics Federation is interested in development of Trampoline Gymnastics, as it is an Olympic discipline. "Tournaments increase interest in gymnastics: following the competitions we always receive hundreds of telephone calls and positive comments on our “Facebook” page. One of the main tasks of the Federation is the development of all gymnastics discipline, and we do everything to ensure that this World Cup to be held at a high level in order to host international competitions in Trampoline Gymnastics in Azerbaijan every year," AGF Secretary General said.
Baku anticipates an arrival of well-known trampoline gymnasts for this World Cup series. "The Olympic silver medalist, Russian gymnast Dmitrii Ushakov will participate at the events. There will be very strong Belarusian athletes, including the World Championships’ medalist Uladzislau Hancharou. Sebastian Martini from France, Andrey Yudin and Mikhail Melnik from Russia - all of them are prize-winners of the World Championships as well. There will be also strong gymnasts among women, for example, Ekaterina Khilko from Uzbekistan, Tatsiana Piatrenia from Belarus, Nataliia Moskvina from Ukraine and Yana Pavlova from Russia. In general, a quite strong composition of competitors will be presented at the World Cup: it is a kind of try-out for athletes from Europe before the European Championships to be held in Spain in late March as there are no major competitions between these tournaments," Farid Gayibov told. He added that gymnasts from other continents will arrive, including Australia and America.
"Of course, we believe in our athletes and we hope for a medal, but it will be very complicated contest. Ilya Grishunin, who performed well in Baku, is in a good form now, which we could see at the rehearsal, but he has to endure psychologically. Trampoline is a very unpredictable sports discipline. Of course, our other athletes also have chances for medals, for example, Sviatlana Makshtarova, who is our team's leader, but, again, it all depends on their competitive spirit. As you know, everything is easier at home, but the tension will be higher as well," AGF Secretary General stated.
Azerbaijan Gymnastics Federation, in its turn, has created all conditions for trainings and development of the National Team in Trampoline Gymnastics. "We are young in this gymnastics discipline, the Federation has been developing this discipline in Azerbaijan for only two years. We have serious plans: the home World Cup in Baku and the forthcoming European Championships. Then, gymnasts will have to prepare for the next year - for the new Olympic cycle. In general, we are content with current team," Secretary General Farid Qayibov concluded.