Batut üzrə Azərbaycan yığma komandasının baş məşqçisi Vladimir Şulikin fevralın 12-13-də paytaxtımızda batut gimnastikası üzrə keçirilən Dünya kuboku yarışları ilə bağlı fikirlərini Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti ilə bölüşüb:
- Qarşımızda dayanan ilkin vəzifə finala vəsiqə əldə etmək idi. Bu mərhələni adladıqdan sonra diqqətimizi medal qazanmağa yönəltmişdik. Dünya kubokunda idmançılar yeni qaydaları sınaqdan keçirdilər. Mən deyərdim ki, bu qaydaların tətbiqi idmançıların çıxışlarına müsbət təsir göstərdi. Yeni qaydalar bizdən rəqiblərin çıxışlarını diqqətlə izləməyi tələb edir. Rəqibin xallarına əsasən biz idmançımızın daha çətin və ya asan kombinasiya üzrə çıxış etməsinə qərar veririk. Ümumiyyətlə, yarışlar ədalətli keçdi. Selcan gənclərdən böyüklərə yeni keçib. Bu baxımdan, öz üzərində daha çox işləməlidir. Qarşıda bizi bir sıra Dünya kubokları, iyunda İtaliyada keçiriləcək Avropa çempionatı və noyabrda Bolqarıstanda keçiriləcək dünya çempionatı gözləyir. Gələn ildən etibarən isə idmançılar Paris-2024 Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları toplamağa başlayacaqlar. Biz də Paris-2024-ə lisenziyanı təmin etməyə çalışacağıq.

Владимир Шуликин: “Применение новых правил положительно сказалось на выступлениях спортсменов”
Главный тренер сборной команды Азербайджана по прыжкам на батуте Владимир Шуликин поделился с пресс-службой Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) своими впечатлениями о Кубке Мира FIG по прыжкам на батуте, прошедшем в Баку 12-13 февраля:
“Первой задачей, которая стояла перед нами, было выйти в финал. Пройдя этот этап, мы сосредоточились на завоевании медали. На Кубке мира спортсмены применили новые правила. Я бы сказал, что применение этих правил положительно повлияло на выступление спортсменов. Новые правила требуют от нас внимательного наблюдения за выступлениями соперников. На основании очков соперника мы решаем, будет ли наш спортсмен выполнять более сложную или более легкую комбинацию. В целом, соревнования были честными. Сельджан недавно перешла из юниоров во взрослую возрастную категорию. В связи с этим ей нужно больше работать над собой. Впереди нас ожидает ряд Кубков мира, Чемпионат Европы в Италии в июне и Чемпионат Мира в Болгарии в ноябре. А со следующего года спортсмены начнут собирать лицензионные очки для участия в Олимпийских Играх 2024 года в Париже. Мы также постараемся получить лицензию на Париж-2024”.