Azərbaycanın paytaxtı yenidən gimnastikasevərlərin diqqət mərkəzlərindən birinə çevriləcək. Oktyabrın 16-dan 19-dək Bakıda ilk dəfə olaraq “TeamGym” üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək. Bu, 3 alət üzrə çıxışları əhatə edən komanda yarışıdır. İştirakçılar “TeamGym” xalçası, akrobatika cığırı və trampet (mini batut) üzərində bacarıqlarını nümayiş etdirəcəklər. Avropa qitəsinin ən yaxşı komandaları Milli Gimnastika Arenasında çempion titulu uğrunda mübarizə aparacaqlar. Tamaşaçılar bu yeni inkişaf edən növ üzrə çıxışları ilk dəfə izləyəndə izaholunmaz duyğular yaşayacaqlar.
“TeamGym” Azərbaycanda 2018-ci ildən inkişaf etdirilməyə başlanılıb. Bu gün ölkəmizdə gimnastikanın bu növü üzrə həm peşəkar idmançılarımız, məşqçilərimiz, həm də hakimlik korpusunun nümayəndələri var. “TeamGym”də qələbə qazanmaq üçün fərdi bacarıq və səriştələrdən əlavə, uğurlu komanda işi də vacibdir. Burada qalib psixoloji, eyni zamanda fiziki cəhətdən hazır olan şəxslərdir. Sizi bu idman festivalından, yüksək titullar uğrunda mübarizədən, izləyənləri valeh edəcək canlı rəqabətdən zövq almağa dəvət edirik.
Artıq on dörd ölkənin nümayəndələri Avropa çempionatında iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçib. Milli Gimnastika Arenasında Çexiya, Danimarka, Avstriya, Estoniya, Finlandiya, Böyük Britaniya, İslandiya, İtaliya, Lüksemburq, Hollandiya, Portuqaliya, Norveç, İsveç və təbii ki, yarışın ev sahibi komandasının idmançıları çıxış edəcəklər. Bakıya 268-i böyüklər və 230-u yeniyetmələr olmaqla ümumilikdə 498 idmançı gələcək. 28 hakim öz növünün əsl ustası olanların çıxışlarını qiymətləndirəcək. Hər birinizi bu idman şousunu izləməyə dəvət edirik. Bu idman bayramının bir hissəsi olmaq şansını qaçırmayın. Yarışın biletlərini aşağıdakı linkə keçid edərək əldə edə bilərsiniz:

The capital city of Azerbaijan will be in the spotlight of Gymnastics fans once again. On October 16-19, Baku will host the European Championships in “TeamGym” for the first time. This is a truly spectacular team competition which includes performances on three apparatus at the same time. Participants will demonstrate their skills on the Floor, Tumble & Trampet (mini-trampoline). The best teams of the Continent will come to the capital of Azerbaijan, where they will determine the winners of the European Championships in “TeamGym” to be held at “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena). The spectators will experience incredible emotions, innovating and flourishing discipline for the first time. It began to develop in Azerbaijan in 2018. Today we have both professional athletes and judges in this Gymnastics discipline. In order to win, you need systematic teamwork, individual abilities and techniques for execution of various elements as well. The winner of this event is the one who is the most stable and physically prepared. We invite you to enjoy this sports festival, a real contest for top places, a bright competitive element that captivates the audience with its unpredictability & beauty. Representatives of fourteen countries have already applied to participate in the European Championships. Athletes from the Czechia, Denmark, Austria, Estonia, Finland, Great Britain, Iceland, Italy, Luxembourg, the Netherlands, Portugal, Norway, Sweden, and, of course, home team will perform at “Milli Gimnastika Arenasi”. A total of 498 (268 Seniors / 230 Juniors) athletes will come to Baku. 28 judges will evaluate the performances of skillful athletes. Don’t miss the chance to be a part of this event. This tournament will leave in your memory moments of beauty & purity of execution of complex elements.
If you are interested in touristic packages (half-board accommodation, airport transfer, daily transportation and competition tickets), please, click the link and send your request to the Local Organizing Committee through the following email address: reception@agf.az