Gimnastika növünün ən zərif nümayəndələri mart ayında keçirilən Azərbaycan birinciliyindən sonra daha bir yerli yarışda, mayın 3 və 4-də keçiriləcək 27-ci Bakı birinciliyində qüvvələrini sınayacaqlar.
Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək yarışda 9 klubdan ümumilikdə 123-ü fərdi və 63-ü qrup komandasının (12 qrup) üzvü olmaqla 186 gimnast qüvvəsini sınayacaq.
Yarışda idmançılar fərdi (balacalar - 2012, 2013, 2014-cü il təvəllüdlü, yeniyetmələr - 2010-2011-ci il təvəllüdlü, gənclər - 2007-2009-cu il təvəllüdlü) və qrup hərəkətləri proqramında (balacalar - 2012-2014-cü il təvəllüdlü, yeniyetmələr - 2010-2011-ci il təvəllüdlü) mübarizə aparacaqlar.
İki gün davam edəcək yarışda gimnastlar fərdi və qrup hərəkətləri proqramında çoxnövçülükdə öz aralarında qalibləri müəyyənləşdirəcəklər.
Qeyd edək ki, Milli Gimnastika Arenasının qapıları Bakı birinciliyində də tamaşaçıların üzünə açıq olacaq. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən keçirilən son üç yarışda olduğu kimi, gimnastikasevərlər paytaxt birinciliyində də zəriflərin həyəcanlı mübarizəsini canlı izləmək imkanı əldə edəcəklər.
Bədii gimnastların maraqlı və rəngarəng performanslarını izləmək istəyən tamaşaçılar biletləri onlayn qaydada https://iticket.az/ saytından və şəhərin kassalarından əldə edə bilərlər. Biletlərin qiyməti 7 manat təşkil edir.

Вслед за Чемпионатом Азербайджана, на 27-ом Первенстве Баку по художественной гимнастике, который пройдет 3-4-го мая, будут соревноваться самые элегантные представительницы гимнастики.
Всего 186 гимнасток, включая 123 гимнасток, выступающих в индивидуальной программе, и 63 спортсменок в составе групповых команд (12 команд в групповых упражнениях), из 9-и клубов поведут борьбу в соревнованиях, которые пройдут в “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики).
На первенстве в индивидуальной программе выступят гимнастки в возрастных категориях – малышей (2012-2014 г. рождения), пре-юниорок (2010-2011 г. рождения), юниорок (2007-2009 гг.) и в программе групповых упражнений – малышей (2012-2014 гг.), пре-юниорок (2010-2011 г. рождения).
В ходе двухдневных соревнований, гимнастки будут соревноваться в многоборье как в индивидуальной программе, так и в групповых упражнениях.
Следует отметить, что и на этот раз “Milli Gimnastika Arenasi” откроет свои двери для зрителей. Как и в трех последних соревнованиях, проводимых Федерацией гимнастики Азербайджана (AGF), любители гимнастики получат возможность напрямую наблюдать за захватывающими выступлениями элегантных гимнасток.
Лица, участвующие в соревнованиях в качестве зрителей, должны иметь при себе действующий сертификат вакцинации от COVID-19 или иммунный сертификат, сертификат о противопоказании к вакцине от COVID-19, за исключением лиц, не достигших 18-летнего возраста.