Azərbaycan Gimnastika Federasiyası milli yarışlar mövsümünü aerobika gimnastikası üzrə Azərbaycan birinciliyi və Bakı çempionatı ilə davam etdirir.
Bakı Olimpiya İdman Kompleksində keçiriləcək yarışda “Ocaq Sport” klubu, “Grasiya” İK və Sumqayıt OİK-dən 100-dək gimnast medallar uğrunda mübarizə aparacaq.
İdmançılar Azərbaycan birinciliyində balacalar (2015-2016-cı il), uşaqlar (2012-2014-cü il), yeniyetmələr (2009-2011-ci il) və gənclər (2006-2008-ci il il), Bakı çempionatında isə uşaqlar (2012-2014-cü il), yeniyetmələr (2009-2011-ci il), gənclər (2006-2008-ci il il) və böyüklər yaş kateqoriyasında (2005-ci il və daha böyük) mübarizə aparacaqlar.
Gimnastikasevərlər bu dəfə də ölkəmizdə 2013-cü ilin sonlarından inkişaf edən aerobika gimnastikası üzrə yarışlarda yaşanacaq həyəcanlı anlara şahidlik etmək imkanı qazanacaqlar.
Yarışları izləmək istəyən tamaşaçılar biletləri onlayn qaydada https://iticket.az/ saytından və şəhərin kassalarından əldə edə bilərlər. Biletlərin qiyməti 5 manat təşkil edir.

The 7th Azerbaijan & Baku Championships among Age Categories in Aerobic Gymnastics
Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) continues the season of National competitions with the 7th Azerbaijan & Baku Championships among Age Categories in Aerobic Gymnastics.
100 gymnasts from “Ocaq” & “Grasiya” Sports Clubs, Sumgait Olympic Sports Complex will compete for medals at these competitions to be held at Baku Olympic Sports Complex.
At Azerbaijan Championship among Age Categories, athletes will take part in the Age Categories of Youngsters (born in 2015-2016), Children (born in 2012-2014), Pre-juniors (born in 2009-2011) and Juniors (born in 2006-2008), while Children (born in 2012-2014), Pre-juniors (born in 2009-2011), Juniors (born in 2006-2008) and Seniors (born in 2005 and older) will perform at the Baku Championship.
Gymnasts will compete in the Individual program, Mixed Pairs, Trios and Groups, according to the relevant Age Categories
Gymnastics fans once again will have an opportunity to watch the exciting performances in Aerobic Gymnastics which has been developing in our country since late 2013.
Spectators, wishing to watch the competitions, can obtain tickets online at https://iticket.az/ and from the city ticket offices. The cost of tickets constitutes 5 manat.