Ötən il bir sıra mötəbər beynəlxalq yarışları uğurla təşkil edən Azərbaycan Gimnastika Federasiyası koronavirus (COVID-19) pandemiyası ilə əlaqədar yaranan iki illik fasilədən sonra yerli yarışlar mövsümünə start verir.
Yanvarın 29-da ənənəvi yarış məkanı olan Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək Batut gimnastikası üzrə 6-cı, tamblinq üzrə 18-ci Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatı ilin ilk yarışı olacaq.
Turnirdə idmançılar fərdi proqramda batut üzrə balacalar (2015), uşaqlar (2012-2014), yeniyetmələr (2010-2011), gənclər (2006-2009) və böyüklər (2005-ci il və daha böyük), tamblinq üzrə uşaqlar (2012-2014), yeniyetmələr (2010-2011), gənclər (2006-2009) və böyüklər (2005-ci il və daha böyük) yaş kateqoriyaları üzrə mübarizə aparacaqlar. Çempionat və birincilikdə ümumilikdə batut üzrə 34, tambliq üzrə 20 idmançının iştirakı gözlənilir.
Yarışların Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin xüsusi icazəsi ilə ölkəmizdə tətbiq edilən mövcud karantin qaydalarına və sanitar-epidemioloji tələblərə uyğun olaraq və tamaşaçı iştirakı olmadan keçirilməsi planlaşdırılır.
Məlumat üçün bildirək ki, Batut gimnastikası üzrə 6-cı, Tamblinq üzrə 18-ci Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatının ardınca ilin ilk 3 ayı ərzində Milli Gimnastika Arenasında müxtəlif gimnastika növləri üzrə daha 3 milli yarış keçiriləcək.
Qeyd edək ki, yarışları www.gymtv.online (https://gymtv.online/) internet səhifəsindən canlı izləyə bilərsiniz.

The first competition of the year will be the 6th Azerbaijan Championship among Age Categories and Baku Championship in Trampoline Gymnastics and the 18th Azerbaijan Championship among Age Categories and Baku Championship in Tumbling, which will be held on January 29 at the traditional competition venue - Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena).
Athletes will perform in the age categories of youngsters (2015), children (2012-2014), pre-juniors (2010-2011), juniors (2006-2009) and seniors (born in 2005 and older) in the individual program in Trampoline Gymnastics. In Tumbling, the competitions will be held in the age categories of children (2012-2014), pre-juniors (2010-2011), juniors (2006-2009) and seniors (born in 2005 and older). 38 Trampoline and 21 Tumbling gymnasts will take part in the competitions in total.
The competitions will be held without participation of spectators with the special Authorization of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in accordance with the current quarantine rules and sanitary and epidemiological requirements applied in our country.
It should be mentioned that right after the 6th Azerbaijan Championship among Age Categories and Baku Championship in Trampoline Gymnastics and the 18th Azerbaijan Championship among Age Categories and Baku Championship in Tumbling, 3 more National Competitions in various Gymnastics disciplines will be organized at Milli Gimnastika Arenası within the first 3 months of the year.