Oktyabrın 26-sı və 27-də gimnastika növünün ən zərif nümayəndələri füsunkar təbiətə malik Qubada bir araya gələcəklər. Quba Olimpiya İdman Kompleksində keçiriləcək 28-ci Azərbaycan birinciliyində "Ocaq Sport” Klubunun paytaxtla yanaşı, Şamaxı və Zaqatala bölmələri, İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər Gimnastika Məktəbi (BGM), Respublika Kompleks İdman Məktəbi, “Grasiya” İdman Klubu, Su İdmanı Sarayı, “Zabrat” İdman Klubu, Zirə Mədəniyyət Mərkəzi, Abşeron OİK, Gəncə OİK, Göyçay OİK, Lənkəran OİK, Masallı OİK, Qusar OİK, Şirvan OİK, Şəmkir Gənclər Evi və Naxçıvanı təmsil edəcək 122 fərdi gimnast və 9 qrup komandası ölkənin ən güclüsü adı uğrunda mübarizəyə qoşulacaq.
Yarışda idmançılar balacalar (2013, 2014, 2015-ci il təvəllüdlülər), yeniyetmələr (2011-2012-ci il təvəllüdlülər), gənclər (2008-2010-cu il təvəllüdlülər) yaş kateqoriyalarında mübarizə aparacaqlar.
İki gün davam edəcək yarışda qaliblər fərdi proqramda yaş qruplarına müvafiq olaraq çoxnövçülük üzrə müəyyənləşəcək. Fərdi gimnastlara qrup hərəkətləri proqramında çıxış edən 2008-2010-cu illər, eləcə də 2013-2015-ci illər təvəllüdlü gimnastlar da qoşulacaqlar.
Qeyd edək ki, AGF tərəfindən milli yarışların məhz bölgələrimizdə təşkili artıq ənənə halını alıb. Bölgə idmanının inkişafına yönələn bu təşəbbüs yeniyetmə və gənclərin gimnastikaya olan marağının artmasına xidmət edir. İnanırıq ki, gimnastlarımızın rəngarəng çıxışları zamanı kompleksdə yaşanacaq fərqli abu-hava Quba sakinlərinin böyük marağına səbəb olacaq.

On October 26 & 27, the most elegant representatives of Gymnastics will gather together in Guba, which has a fascinating nature. At the 28th Azerbaijan Championship among Age Categories to be held at Guba Olympic Sports Complex, 122 gymnasts in the Individual program & 9 teams in Group Exercises representing “Ojaq” Sport Club (Shamakhi & Zagatala sections), Specialized Children-Youth Gymnastics School of Olympic Reserves, Republican Complex Sports School, “Grasiya” Sports Club, Aquatic Palace, “Zabrat” Sport Club, Zira Cultural Center, Absheron Olympic Sports Complex (OSC), Ganja OSC, Goychay OSC, Lankaran OSC, Masalli OSC, Gusar OSC, Shirvan OSC, Zaka Youth Center (Shamkir) & Nakhchivan will compete for the title of the country’s strongest gymnasts.
Athletes will perform in the Age Categories of Youngsters (born in 2013-2015), Pre-juniors (born in 2011-2012) & Juniors (born in 2008-2010).
During the two-day competition, there will be defined the winners according to the Age Categories in the Individual All-Around. Gymnasts within Group Exercises (born in 2008-2010 & 2013-2015) will join the athletes in the Individual program.
It should be mentioned that the organization of national competitions by AGF in our regions has already become a tradition. This initiative, aimed at the development of sports in the regions, serves to increase the interest of the youth in Gymnastics. We believe that the different atmosphere to be demonstrated at the Complex during the colorful performances of our gymnasts will be of great interest to the dwellers of Guba.