Oktyabrın 26-sı və 27-də gimnastika növünün ən zərif nümayəndələri füsunkar təbiətə malik Qubada bir araya gəldilər. Quba Olimpiya İdman Kompleksində keçirilən 28-ci Azərbaycan birinciliyində 122 fərdi gimnast və 9 qrup komandası ölkənin ən güclüsü adı uğrunda mübarizəyə qoşuldu. Yarışda qüvvələrini sınayan gimnastlar "Ocaq Sport” Klubunun paytaxtla yanaşı, Şamaxı və Zaqatala bölmələrini, İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər Gimnastika Məktəbi (BGM), Respublika Kompleks İdman Məktəbi, “Grasiya” İdman Klubu, Su İdmanı Sarayı, “Zabrat” İdman Klubu, Zirə Mədəniyyət Mərkəzi, Abşeron OİK, Gəncə OİK, Göyçay OİK, Lənkəran OİK, Masallı OİK, Qusar OİK, Şirvan OİK, Şəmkir Gənclər Evi və Naxçıvanı təmsil edirdilər.
Yarışın ilk günündə keçirilən Azərbaycan birinciliyinin açılış mərasimində Quba-Xaçmaz Regional Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Nəcəf Novruzov çıxış edərək idmançılara uğurlar arzuladı.
Daha sonra gimnastların ifasında təqdim olunan maraqlı və rəngarəng kompozisiyadan ibarət nümunəvi çıxışlar tamaşaçıların marağına səbəb oldu. Qızıl payız mövsümünün gözəlliyindən ilham alan gimnastlar bu dəfə öz peşəkar çıxışlarını Quba sakinlərinə nümayiş etdirdilər.
Həmişə olduğu kimi, bu dəfə də zala toplaşmış azarkeşlər gimnastlarımızı böyük hərarətlə dəstəkləyirdi.
Bu, bir daha nümayiş etdirirdi ki, artıq bölgələrdə keçirilən yarışlarda çıxış etməyə alışmış gimnastlarımız Quba tamaşaçılarının da qəlbinə yol tapmağı bacarmışdılar.
Yarışda idmançılar balacalar (2013, 2014, 2015-ci il təvəllüdlülər), yeniyetmələr (2011-2012-ci il təvəllüdlülər), gənclər (2008-2010-cu il təvəllüdlülər) yaş kateqoriyalarında mübarizə apardılar.
Qaliblər fərdi proqramda yaş qruplarına müvafiq olaraq çoxnövçülük üzrə müəyyənləşdi. Fərdi gimnastlara qrup hərəkətləri proqramında çıxış edən 2008-2010-cu illər, 2011-2012-ci il illər, eləcə də 2013-2015-ci illər təvəllüdlü gimnastlar da qoşuldular. Onlar da öz aralarında müvafiq yaş kateqoriyalarında qalibi müəyyənləşdirdilər.
Qeyd edək ki, AGF tərəfindən milli yarışların məhz bölgələrimizdə təşkili artıq ənənə halını alıb.
Qubada keçirilən Azərbaycan birinciliyi bu il AGF-nin bölgədə təşkil etdiyi üçüncü yarış oldu. Xatırladaq ki, federasiya tərəfindən bədii gimnastika üzrə may ayında Lənkəranda 7-cı bölgələrarası kubok, sentyabr ayında isə “Grace of nature” beynəlxalq turniri təşkil edilmişdi.

On October 26 and 27, the most elegant representatives of gymnastics gathered in the charming nature of Quba. At the 28th Azerbaijan Championship held at the Quba Olympic Sports Complex, 122 individual gymnasts and 9 group teams competed for the title of the strongest in the country. The competing gymnasts represented the “Ocaq Sport” Club, along with the Shamakhi and Zaqatala branches, the Specialized Olympic Reserve Children and Youth Gymnastics School (BGM), the Republic Complex Sports School, “Grasiya” Sports Club, the Aquatic Sports Palace, the “Zabrat” Sports Club, the Zira Culture Center, Absheron Olympic Sports Complex, Ganja Olympic Sports Complex, Goychay Olympic Sports Complex, Lankaran Olympic Sports Complex, Masalli Olympic Sports Complex, Qusar Olympic Sports Complex, Shirvan Youth House, and Nakhchivan.
During the opening ceremony of the Azerbaijan Championship on the first day of the competition, Nəcəf Novruzov, the head of the Quba-Khachmaz Regional Youth and Sports Administration, addressed the athletes and wished them success.
Afterward, the audience was captivated by the interesting and colorful performances presented by the gymnasts. Inspired by the beauty of the golden autumn season, the gymnasts showcased their professional performances to the residents of Quba.
As always, the fans gathered in the hall enthusiastically supported our gymnasts.
This once again demonstrated that our gymnasts, who have become accustomed to competing in regional events, have also managed to win the hearts of the Quba audience.
The athletes competed in the age categories of toddlers (born in 2013, 2014, 2015), youth (born in 2011-2012), and juniors (born in 2008-2010).
Winners were determined in the individual program based on the all-around results corresponding to their age groups. Individual gymnasts also joined the group routines for those born in 2008-2010, 2011-2012, and 2013-2015, determining the winners in their respective age categories.
It should be noted that the organization of national competitions in our regions has become a tradition for the AGF.
The Azerbaijan Championship held in Quba was the third competition organized by the AGF in the region this year. It is worth recalling that the federation organized the 7th Interregional Cup in Lankaran in May and the international tournament "Grace of Nature" in September.