Bakıda keçirilən idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kubokundan həmişəki kimi yalnız yaxşı nəticələr gözləyirik, bunu “Trend” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində Azərbaycanın qadın idman gimnastikası üzrə yığma komandasının Baş məşqçisi Nina Pravdina deyib.
Onun sözlərinə görə, hazırda gimnastlar yarışa 70-80 faiz hazırdırlar: "Lakin bizi qarşıda hələ yarışlara hazırlıq baxımından ən gərgin həlledici həftə gözləyir. Buna görə də Kubok zamanı yaxşı formada olmağa çalışırıq. Qızların cüzi zədələri var, lakin dözürük, müalicə alırıq və çalışırıq".
O, Milli Gimnastika Arenasının Kuboka çox gözəl hazırlaşdığını vurğulayıb: "Hazırlıq gücləndirilmiş tepmlə gedir və yarışlar çox maraqlı keçəcək. Açılış hissəsi yarışların ən yaxşıl hissələrindən biri olacaq. Ümumilikdə isə bu, Dünya Kubokunun ən yaxşı mərhələsi olacaq, çünki mənə elə gəlir ki, heç kəs Azərbaycandan daha yaxşısını keçirməyib. Burada hazırlıq yüksək səviyyədə aparılır".
Baş məşqçi qeyd edib ki, gimnastlar proqramlarını mürəkkəbləşdiriblər: "Müxtəlif hündürlükül qollar və gimnastika tiri üzərində hərəkətlərə əlavələr etmişik, hələ sərbəst hərəkətlərə də bəzi düzəlişlər etmək lazımdır, lakin onlar köhnə proqram üzrə olacaq. Dünya Kubokunda komanda hesabı olmayacaq. Marina Nekrasova bütün 4 alətdə çıxış nümayiş etdirəcək, Yuliya İnşina 3 növdə - müxtəlif hündürülükül qollar, gimnastika tiri və sərbəst hərəkətlər, Mariya Smirnova isə dayaqla tullanma hərəkətlərini nümayiş etdirəcək".
O əlavə edib ki, qarşıda Azərbaycan gimnastlarını Dünya Kubokunun daha bir mərhələsi, Rio-de-Janeyroda Test Turniri və Avropa Çempionatı gözləyir.

“As always, we expect only good results from the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics to be held in Baku,” said Head Coach of the Azerbaijani National Team in Women’s Artistic Gymnastics Nina Pravdina in her interview with Trend New Agency.
According to her, at present, gymnasts are ready for 70-80 percent.
“But we still have the main week ahead which promises to be strained in terms of preparation for the competition. So, we will try to be in a good form by the start of the event. The girls have some slight injuries, but we try to be strong, undergo treatment and work hard,” Pravdina said.
She emphasized the excellent preparations for the Cup at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena). “The preparations are going in an intensive way, and it will be very interesting. One of the best parts of the competitions is an Opening Ceremony. In general, this will be the best World Cup, as, in my opinion, no one could hold it better than Azerbaijan. Everything is prepared here at a high level,” Pravdina said.
The Head Coach noted that the gymnasts have complicated their program. “We have added some elements to the routines on uneven bars and balance beam. There is still a need to make some adjustments in floor exercises, but it is not a new program. There will not be a team competition in the World Cup. Marina Nekrasova will perform on all four apparatus, Yulia Inshina on three apparatus – uneven bars, balance beam and floor exercises, while Maria Smirnova will perform only vault,” Pravdina said.
She added that another World Cup series, Pre-Olympic Test Event in Rio de Janeiro and the European Championships anticipates the Azerbaijani gymnasts ahead.