Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının İcra Komitəsinin üzvü, gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasilevanın ölkəmizdə gimnastikanın inkişafı, 2022-ci ildə bu sahədə əldə olunan nailiyyətlərlə bağlı verdiyi müsahibəni oxucularımıza təqdim edirik.
- Mariana xanım, 2022-ci ilin ilk 6 ayı bir sıra əlamətdar idman hadisələri ilə yadda qalıb. İlk yarım ildə Azərbaycan gimnastlarının yarışlarda qazandıqları nəticələri necə qiymətləndirirsiniz?
- Bu il Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) Azərbaycanda 5 mötəbər yarışa yüksək səviyyədə ev sahibliyi edib. Sevindirici haldır ki, bu yarışların hər birində uğurlu nəticələr əldə olunub. Hətta qazanılan bir sıra nəticələr tarixi nailiyyətlər kimi yaddaşlara həkk olunub. İlin ilk beynəlxalq yarışı olan batut gimnastikası üzrə Dünya kubokunda Azərbaycanda doğulub-böyüyən Selcan Mahsudova gümüş medala sahib olub. Bu, ölkəmizdə batut gimnastikasının inkişafından xəbər verir. Daha sonra akrobatlarımız uğurlu çıxışları ilə bizi sevindiriblər. Dünya yaş qrupları yarışlarındakı təmsilçilərimiz isə Azərbaycan himnini səsləndiriblər. Daha sonra isə bədii gimnastlarımız parlaq nəticəyə imza atıblar. İdmançılarımız həmçinin ölkəmizin hüdudlarından kənarda keçirilən yarışlarda da yüksək nailiyyətlər qazanmağa müvəffəq olublar.
- Bu yaxınlarda İsrailin Tel-Əviv şəhərində keçirilən Avropa çempionatında bədii gimnastlarımızın çıxışlarından razı qaldınızmı?
- Avropa çempionatı bədii gimnastlarımız üçün ilin ilk ciddi sınağı hesab olunurdu. Qitə çempionatında gənclərimiz fərdi və komanda yarışında, böyükyaşlı gimnastlarımız isə fərdi və qrup hərəkətləri proqramında qüvvələrini sınayıblar. Hər iki yaş qrupunda təmsilçilərimiz finala yüksəlməyi bacarıblar. Tarixdə ilk dəfə fərdi növdə çoxnövçülük üzrə azərbaycanlı gimnastlar qitə çempionatının ilk onluğuna düşməyi bacarıblar. Qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamızın üzvləri uğurla çıxış edərək 3 bürünc medal əldə ediblər. Əlbəttə ki, bu, yüksək nəticədir. Əldə olunan nəticə gimnastlarımızın gələcəkdə daha yüksək nailiyyətlər qazanmaları üçün böyük təkan olacaq.
- Qarşıda gimnastlarımızı Türkiyədə keçiriləcək V İslam Həmrəyliyi Oyunları gözləyir. Bu oyunlarda komandamızdan hansı nəticəni gözləyirsiniz?
- Artıq ikinci dəfədir ki, bədii gimnastika İslam Həmrəyliyi Oyunlarının proqramında yer alıb. Budəfəki Oyunların proqramında qrup hərəkətləri üzrə yarışlar da yer alıb. Əlbəttə ki, gimnastikanın oyunlarda təmsil olunması bizi sevindirir. Qeyd edim ki, məhz bu amil bu növün İslam ölkələri arasında inkişafı və populyarlaşması baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Artıq bu sahədə irəliləyişlər hiss olunur. Nəticələrə gəlincə, ümid edirəm ki, digər idman növləri ilə yanaşı, gimnastlarımız da onlara bəslənilən ümidləri doğruldacaqlar. Əlbəttə ki, idmanda proqnoz vermək çətindir. Bəzən idmançıdan asılı olmayaraq, nəticə istənilən kimi olmur. İlk növbədə, gimnastlarımızdan qüsursuz çıxış gözləyirik. Belə olan halda uğurlu nəticəyə də ümid etmək olar.
- Regionlara müntəzəm olaraq səfər edirsiniz. Bölgələrdə gimnastikanın inkişafı sizi qane edirmi?
Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov regionlarda idmanın inkişafını daim nəzarətdə saxlayır. Mütəmadi olaraq rayonlara səfər edir, müxtəlif idman növləri üzrə bölmələrin inkişafı ilə maraqlanırıq. Digər idman növləri ilə yanaşı, gimnastlarımızın bölgələrdəki məşq prosesi bizi sevindirir. Məşqçilər məşqlərə çox ciddi yanaşır, idmançılar nizam-intizama ciddi riayiət edirlər. Gördüklərimə əasaən deyə bilərəm ki, bu inkişaf valideynləri də sevindirir. 10 il əvvəl regionlarda qızların bədii gimnastika ilə məşğul olmasını görmək çox çətin idi. 2011-ci ildə biz Göyçayda ilk gimnastika bölməsini açdıq. Hazırda 26 bölgədə gimnastika bölməsi fəaliyyət göstərir. Valideynlər öz övladlarını böyük həvəslə gimnastika bölmələrinə yazdırırlar.
- Mariana xanım, gimnastikada perspektivli yeniyetmə və gənc nəsil yetişirmi?
- Paytaxtla yanaşı, regionlarda gimnastikanın inkişafı, bu sahədə əldə olunan populyarlıq və kütləvilik, eləcə də kiçik yaş qruplarında qazanılan uğurlara əsasən deyə bilərəm ki, perspektivli gənc nəsil, ehtiyat qüvvə yetişməkdədir. Düzdür, son illərdə pandemiya idmanın inkişafına təsirsiz ötüşməyib. Amma bu çətinliklərin aradan qaldırılması üçün bir sıra tədbirlər həyata keçirilib. İdmançılarımız pandemiya dövründə onlayn qaydada, daha sonra isə açıq havada məşqlərini davam etdiriblər. Deyərdim ki, pandemiya dövründə idmanı tərk edən gimnastların sayı çox az oldu. May ayında 3 illik fasilədən sonra keçirilən respublika çempionatını izlədim. Əlbəttə ki, keyfiyyət istədiyimiz qədər yüksək deyil. Amma idmançıların formalarını tam bərpa etmələri üçün bir sıra tədbirlər görülür. Paytaxt və regionlarda elit gimnastlarımızın iştirakı ilə mütəmadi master-klasslar təşkil olunur, məşqçilərimiz onların hazırlığını diqqət mərkəzində saxlayırlar.
- Bu gün bədii gimnastika dünyada və Avropada necə inkişaf edir?
- Bu gün gimnastika bütün dünyada çox sürətli templə inkişaf edir. Bədii gimnastika üzrə keçirilən sonuncu Avropa çempionatında 39 ölkədən 286 idmançı iştirak etdi. Bu yarışa Bosniya və Herseqovina, San-Marino, Lüksemburq, Monteneqro kimi ölkələr qatılmışdılar. İştirakçı ölkələrin say çoxluğu gimnastikaya olan marağın və inkişafın göstəricilərindəndir.
- Bu il AGF yenidən qurulmasının 20 illik yubileyini qeyd edəcək. Federasiyanın bu illər ərzindəki fəaliyyəti ilə bağlı fikirlərinizi bilmək istərdik.
- Mən deyərdim ki, AGF-nin fəaliyyətinə artıq bütün dünya qiymət verib. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi, gimnastikaya göstərdiyi diqqət və qayğı sayəsində Azərbaycan dünyanın gimnastika mərkəzinə çevrilib. Mehriban xanım Əliyevanın gimnastikanın inkişafına göstərdiyi dəstəyi və bizə inamı sayəsində mümkün olmayanlar mümkünə çevrilib. Mehriban xanımın digər sahələrlə yanaşı, idmandakı fəaliyyəti, onun uşaqlara, idmançılara olan sevgisi bizim üçün nümunədir. Məhz bu diqqət və qayğı, sevgi, öz işinə olan peşəkar və məsuliyyətli yanaşma bizə necə işləməli olduğumuzu nümayiş etdirir. Bu gün ölkəmizdə gimnastikanın 9 növü inkişaf etdirilir, Azərbaycan dünya səviyyəli yarışlara yüksək səviyyədə ev sahibliyi edir. Bədii gimnastika Azərbaycanda qızların ən çox məşğul olduğu idman növünə çevrilib, bütün gimnastika növlərində idmançılarımız uğurlu nəticələr qazanırlar. Sevindirici haldır ki, artıq yerli peşəkar kadrlarımız yetişib. Bu uğurların nəticəsidir ki, AGF 6 il ardıcıl olaraq Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən mükafatlandırılan 10 milli federasiyanın reytinq siyahısında yer alıb və son illərdə bu siyahıya liderlik edib. Əlbəttə ki, bütün bunlar federasiyanın həyata keçirdiyi düzgün strategiya sayəsində mümkün olmuşdur. Sözsüz ki, gimnastikada əldə olunan uğurlarla fəxr edirəm.

“Азербайджан стал мировым центром гимнастики”
Представляем нашим читателям журнала “Gym Magazine” интервью члена Исполнительного комитета Федерации гимнастики Азербайджана (AGF), заместителя министра молодежи и спорта - Марианы Василевой, о развитии гимнастики в нашей стране и достижениях в этой области в 2022-м году.
Мариана Ханум, первые 6 месяцев 2022-го года запомнились рядом ярких спортивных событий. Как вы оцениваете результаты азербайджанских гимнастов в соревнованиях в первой половине года?
В этом году Федерация гимнастики Азербайджана (AGF) провела в Азербайджане 5 престижных соревнований на высоком уровне. Отрадно, что в каждом из этих соревнований были достигнуты успешные результаты. Даже ряд достигнутых результатов являются историческими. Сельджан Магсудова - родившаяся и выросшая в Азербайджане, завоевала серебряную медаль на первом международном соревновании года - Кубке мира FIG по прыжкам на батуте. Это свидетельствует о развитии прыжков на батуте в нашей стране. Затем, наши акробаты порадовали нас своими успешными выступлениями. Гимн Азербайджана прозвучал в честь наших представителей во всемирных соревнованиях среди возрастных групп. Вслед за ними, наши художественные гимнастки были в центре внимания своими блестящими результатами. Нашим спортсменкам также удалось добиться высоких достижений в соревнованиях, прошедших за пределами нашей страны.
Довольны ли вы выступлениями наших “художниц” на недавнем чемпионате Европы, который прошел в Тель-Авиве (Израиль)?
Первенство Европы считалось первым серьезным испытанием для наших художественных гимнасток. На Первенстве континента, наши гимнастки среди юниорок испытали свои силы в личном и командном зачете, а спортсменки среди взрослых выступили в программе индивидуальных и в групповых упражнениях. Нашим представительницам удалось выйти в финал в обеих возрастных категориях. Азербайджанским гимнасткам впервые в истории удалось попасть в первую десятку Чемпионата Европы в индивидуальном многоборье. Члены нашей Национальной сборной команды в групповых упражнениях успешно выступили и завоевали 3 бронзовые медали. Конечно же, это высокое достижение. Полученный результат станет для наших гимнасток отличным стимулом для достижения более высоких достижений в будущем.
Наших гимнасткок ждут 5-ые Игры исламской солидарности, которые пройдут в Турции. Какого результата вы ждете от нашей команды на этих играх?
Художественная гимнастика уже во второй раз включена в программу Игр исламской солидарности. В программу предстоящих Игр также включены соревнования в групповых упражнениях. Конечно же, мы рады, что гимнастика представлена на этих играх. Следует отметить, что этот фактор имеет большое значение в плане развития и популяризации этого вида среди исламских стран. Прогресс в этой сфере уже ощутима. Что касается результатов, то надеюсь, что наши атлеты, наряду с другими видами спорта, оправдают возложенные на них надежды. Конечно, в спорте сложно предсказывать результаты. Иногда, по определенным, независимым от спортсмена обстоятельствам, результат не соответствует желаемому. В первую очередь, мы ожидаем безупречного выступления от наших гимнастов. В этом случае, можно надеяться на желаемый результат.
Вы регулярно посещаете регионы. Довольны ли вы развитием гимнастики в регионах?
Министр молодежи и спорта Фарид Гаибов постоянно следит за развитием спорта в регионах. Мы регулярно посещаем регионы и интересуемся развитием секций по различным видам спорта. Наряду с другими видами спорта, мы довольны тренировочным процессом наших гимнасток в регионах. Тренеры относятся к тренировкам очень серьезно, спортсмены очень дисциплинированы. Могу сказать, что это развитие радует и родителей. 10 лет назад было очень сложно увидеть девочек, занимающихся художественной гимнастикой в регионах. В 2011-м году мы открыли в Гейчае первую секцию по гимнастике. В настоящее время в 26-и регионах действуют секции по гимнастике. Родители с большим энтузиазмом записывают своих детей в секции по гимнастике.
Мариана Ханум, подрастают ли в гимнастике перспективные воспитанники среди пре-юниоров и юниоров?
Опираясь на развитие гимнастики в столице и регионах, на популярность и массовость, достигнутые в этой сфере, а также успехи представителей младших возрастных групп, могу сказать, что подрастает перспективное молодое поколение, а значит резервнач сила. Правда, пандемия не обошлась без влияния на развитие спорта за последние годы. Но для преодоления этих трудностей, были приняты ряд мер. В период пандемии, наши спортсмены продолжили тренировки онлайн, а затем и на открытом воздухе. Я бы сказала, что количество гимнастов, ушедших из спорта во время пандемии, невелико. В мае, я наблюдала за Чемпионатом страны, которое прошло после трехлетнего перерыва. Конечно, качество не такое высокое, как хотелось бы. Но для того, чтобы спортсмены полностью восстановили свою форму, принимается ряд мер. Регулярные мастер-классы, с участием наших элитных гимнастов организуются в столице и регионах, а наши тренеры уделяют особое внимание их подготовке.
Как сегодня развивается художественная гимнастика в мире и Европе?
Сегодня гимнастика во всем мире развивается очень быстрыми темпами. В недавнем Чемпионате Европы по художественной гимнастике приняли участие 286 спортсменов из 39-и стран. В этом соревновании участвовали такие страны, как Босния и Герцеговина, Сан-Марино, Люксембург и Черногория. Большое количество стран-участников - показатель интереса и развития гимнастики.
В этом году AGF отмечает 20-летие своей реструктуризации. Мы бы хотели знать ваше мнение о деятельности Федерации на протяжении прошедших лет.
Я бы сказала, что весь мир уже оценил деятельность AGF. Благодаря руководству президента Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) - Мехрибан ханум Алиевой, ее вниманию и заботе, проявленной к гимнастике, Азербайджан стал мировым центром гимнастики. Благодаря доверию Мехрибан ханум Алиевой - невозможное стало возможным. Наряду с другими направлениями, примером для нас является деятельность Мехрибан ханум в спорте, ее любовь к детям и спортсменам. Именно это внимание и забота, любовь, профессиональный и ответственный подход к своему делу показывает нам, как мы должны работать. Сегодня в нашей стране развивается 9 видов гимнастики, а также в Азербайджане на высоком уровне проводятся соревнования мирового масштаба. Художественная гимнастика стала самым популярным видом спорта среди девочек в Азербайджане и наши атлеты добиваются хороших результатов по всем видам гимнастики. Отрадно, что у нас есть местные профессиональные кадры. В результате этих успехов, AGF 6 лет подряд входит в рейтинг 10 национальных федераций, награждённых Международной федерацией гимнастики (FIG), и, в последние годы, возглавляет этот список. Конечно же, все это стало возможным благодаря правильной стратегии, реализованной федерацией. Конечно же, я горжусь достижениями, завоеванными в гимнастике.