ABŞ-da yaşayan gənc azərbaycanlı rəssam Vətəndən 15 il ayrı düşdükdən sonra "Zamanın üzü" "Alüminium" V Beynəlxalq Müasir İncəsənət Biennalesində iştirak etmək üçün ilk dəfə olaraq Bakıya qayıdıb.
1997-ci ildən Nyu-Yorkda yaşayan rəssam yaşına baxmayaraq, artıq orada gimnast, rəssam və sirk aktrisası kimi xeyli populyardır. O, ad və soyadını bir az dəyişərək Nata İbrahimov edib. Rəssamın əsərləri adı kimi qeyri-adidir. Məhz onun 20 rəsmi 2014-cü ildə Bakıda bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatının keçiriləcəyi Milli Gimnastika Arenasının foye və divarlarını bəzəyəcək. Nata İbrahimov müsahibəsində bu və digər məsələlərə toxunub.
- Milli Gimnastika Arenası kompleksində sərgiləməyə hazırlaşdığınız rəsmlər barədə ətraflı məlumat verərdiniz.
- Mən artıq bu əsərlər üzərində işləməyə başlamışam. Özüm də gimnast olduğuma görə bu rəsmləri yaxşı çəkə bilirəm. Buna görə də mənə Milli Gimnastika Arenası kpmpleksində işlərimi sərgiləməyi təklif edərkən məmnuniyyətlə razılaşdım. 20-yə yaxın əsərimi sərgiləməyi planlaşdırıram. Rəsmlərdə gimnastlar əsasən mənim təsəvvür etdiyim üslubda əks olunacaq. Əvvəlcədən işlərin hansı mövzuda olacağını deyə bilmərəm, çünki onlar hələlik hazır deyil.
- Hazırda gimnastika ilə məşğul olursunuzmu? Bu sahədə hansı uğurlarınız var?
- Gimnastika ilə valideynlərimlə hələ Bakıda yaşayarkən, yəni kiçik yaşlarımdan məşğul olmağa başlamışam. Hətta Azərbaycanda bədii gimnastika üzrə şəhər turnirində birinci yer tutmuşam. Lakin sonra ölkəni tərk etdik. ABŞ-da gimnastika ilə məşğul olmağa davam etdim. ABŞ vətəndaşı olmadığıma görə beynəlxalq yarışlarda iştirak etməyimə icazə vermirdilər. Orada vətəndaşlığı almaq üçün ölkədə ən azı 5 il yaşamaq lazımdır və biz vətəndaşlığı alarkən mənim artıq 15 yaşım var idi. Bu yaş isə gimnastika üçün gec hesab olunur. Bundan sonra gimnastikanı buraxaraq təsviri incəsənətlə maraqlandım. Hazırda bəzilərinə məşqçilik və kömək edirəm, lakin özüm artıq gimnastika ilə ciddi məşğul olmuram. Özümü rəssam hesab edirəm.
- Bəs valideynləriniz sizin qərarınıza necə yanaşdılar?
- Məsələ burasındadır ki, valideynlərim tibb sahəsində çalışırlar və onlar çox istəyirdilər ki, mən onların peşəsini davam etdirərək həkim olum. Lakin mən xoşuma gələn peşəni seçdim və onlar seçimimlə razılaşdılar. Nyu-Yorkda moda məktəbini bitirdim, lakin modelyer olmaq fikrində deyiləm, daha çox rəsm çəkməyi sevirəm. Gimnastika ilə məşğul olmağım mənə çox kömək edir, belə ki, qızları müxtəlif formalarda gözəl təsvir etməyi bacarıram. Mənim konkret üslubum yoxdur. Onların hamısı bir janrdadır, sözün düzü, bu üslubun necə adlandığını heç özüm də bilmirəm.
- Vətəndə rəsmlərinizi ilk dəfə sərgiləyirsiniz?
- Təsəvvür edin ki, bəli. Anam ilə xeyli müddətdir ki, Bakıya gəlmək istəyirdik, lakin heç cür alınmırdı. Məni "Alüminium" V Beynəlxalq Müasir İncəsənət Biennalesində iştirak etməyə dəvət edərkən məmnuniyyətlə razı oldum. Cəmi 5 rəsm əsərimi sərgiləyə bildim və indi onları harada isə "quraşdırmaq" istəyirəm, çünki əsərləri geri götürə bilmirəm.
- Nədən ilham alırsınız?
- Həyatım məni ruhlandırır. Həyatım çox maraqlıdır. Bundan başqa, gimnast olduğuma görə sirkə işə götürdülər. Nyu-Yorkun bir çox sirk şirkətlərində çalışıram. Biz bütün dünyaya səyahət edirik, bir çox tədbirlərdə iştirak edirik, tamaşalarımızı göstəririk. Bunların hamısı məni qeyri-adi rəsmlər çəkməyə ruhlandırır. Onlardan bəzilərini hətta satıram. ABŞ-da kiçik internet-mağazam var. İşlərimı dünyanın hər yerindən alırlar. Lakin demək olmaz ki, bu işdən çox qazanıram.
- Azərbaycan rəssamları ilə birgə layihə təşkil etmək istərdinizmi?
- Çox istəyirəm, lakin hər şey layihədən asılıdır, çünki hər dəfə əsərlərimi daşıyanda çətinlik çəkirəm. "Facebook" vasitəsilə bir çox azərbaycanlı rəssamla ünsiyyət saxlayıram, lakin heç kəslə şəxsən tanış deyiləm. Onlarla tanış olmağı və əsərlərinə baxmağı çox istərdim.
- Uzun müddət ABŞ-da yaşamağınıza baxmayaraq, ailənizdə Azərbaycanın hər hansı adət-ənənəsinə riayət edirsinizmi?
- Əlbəttə. Nyu-Yorkda yaşadığımız yerdə xeyli sayda azərbaycanlı var. Orada Azərbaycan restoranları və buradan gətirilən məhsullar var. Həmçinin, evdə Azərbaycan yeməkləri, kababları, Novruz bayramında isə paxlava, şəkərbura hazırlayırıq, bir sözlə, hər şeyi necə lazımdır edirik.
- Gələcəklə bağlı hansı planlarınız var?
- Mən həmişə nə iləsə məşğul oluram. Hazırda planlarım Milli Gimnastika Arenasında sərgilənəcək rəsm əsərləri ilə bağlıdır. Belə də isə biz rəssamlar daim hərəkətdəyik, yeni qalereyalar axtarırıq, axı hər yerdə özümüzə təkan verməli oluruq. Həmçinin, rəsm əsərlərimdən ibarət yeni kitabımı buraxmağı planlaşdırıram.
- Sonda isə soyadınızı niyə İbrahimov etməyinizin səbəbini öyrənmək istərdik.
- İş orasındadır ki, ABŞ-da cinsindən asılı olmayaraq, ailənin bütün üzvlərinin soyadları eynidir. Əlavə suallar və sənədlərdə mümkün problemlərlə üzləşməmək üçün qərara gəldik ki, soyadımda sadəcə bir hərfi silək.

Молодая азербайджанская художница Натаван Ибрагимова, проживающая в США, впервые после пятнадцатилетней разлуки с Родиной, вернулась в Баку, чтобы принять участие на Международном Фестивале бьеннале Алюминиум "Лица времени".
С 1997 года она проживает в Нью-Йорке и, несмотря на свой возраст, уже достаточно популярна там и как гимнастка, и как художница, и как циркачка. Художница немного изменила свое имя - теперь она Ната Ибрагимов. Обладательница столь экстравагантного имени рисует столь же необычные картины. Именно ее 20 работ будут украшать фойе и стены Национальной арены гимнастики, в которой пройдет чемпионат Европы по художественной гимнастике 2014 года в Баку.
Об этом и о многом другом Ната Ибрагимов любезно согласилась рассказать в эксклюзивном интервью Day.Az.
- Ната, можете нам подробнее рассказать о картинах, которые вы собираетесь выставить в комплексе Национальной гимнастической арены, в связи с чемпионатом Европы по художественной гимнастике в Азербайджане в 2014 году?
- Я уже начала работать над этими картинами. В связи с тем, что я сама гимнастка, мне хорошо удается их рисовать, поэтому, когда мне предложили выставить свои работы в комплексе Национальной гимнастической арены, я с удовольствием согласилась. Планирую выставить около 20 работ. На них в основном будут нарисованы гимнастки, именно в том стиле, в котором я сама их представляю. Заранее не могу сказать, какого плана будут работы, потому что они еще не готовы.
- Сейчас вы занимаетесь гимнастикой? Есть ли у вас какие-то достижения в этом плане?
- Гимнастикой стала заниматься в раннем возрасте, когда мы с родителями еще жили в Баку. Даже заняла в Азербайджане первое место на городском турнире по художественной гимнастике, но потом мы уехали отсюда. Однако продолжала в Америке заниматься гимнастикой. Просто в связи с тем, что я не была американской гражданкой, мне не разрешали принимать участие на международных соревнованиях. Чтобы получить гражданство в США, надо хотя бы пять лет там прожить, и когда мы получили его, мне было уже 15 лет, а этот возраст для них считается поздним. После этого я увлеклась живописью и бросила гимнастику. Сейчас иногда кого-то тренирую, помогаю, но сама так серьезно уже этим не занимаюсь. Я считаю себя художницей.
- А как ваши родители отнеслись к вашему решению, они не были против?
- Дело в том, что мои родители занимаются медициной, и им очень хотелось, чтобы я пошла по их стопам и тоже стала врачом. Но я выбрала именно то, что мне нравилось, и они согласились с моим выбором. Я окончила школу моды в Нью-Йорке, но не собираюсь становиться модельером, мне больше нравится рисовать. Мои занятия по гимнастике мне во многом помогают, мне удается красиво рисовать девушек в разных формах. У меня нет конкретного стиля. Они все у меня в одном жанре, честно, даже сама не знаю, как этот стиль назвать.
- Первый раз выставляете свои работы на Родине?
- Да, представьте себе. Мы давно с мамой хотели приехать в Баку, но никак не получалось. Когда меня пригласили принять участие на Международном Фестивале бьеннале Алюминиум "Лица времени", я с удовольствием согласилась. Всего пять своих картин смогла выставить, и теперь хочу их куда-то пристроить, потому что не смогу взять обратно с собой.
- Откуда черпаете вдохновение?
- Моя жизнь меня вдохновляет. Она у меня очень интересная. Кроме того, в связи с тем, что я гимнастка, меня взяли на работу в цирк. Работаю во многих нью-йоркских цирковых компаниях. Мы разъезжаем по всему миру, выступаем на многих мероприятиях, показываем свои представления. И это все меня вдохновляет на то, чтобы рисовать необычные картины. Некоторые из них я также продаю. У меня в Америке есть свой небольшой Интернет-магазин. Мои работы покупают люди со всего мира. Но не могу сказать, что много на этом зарабатываю.
- Не хотели бы организовать с азербайджанскими художниками какой-нибудь совместный проект?
- Очень хотела, но все зависит от проекта, потому что мне трудно каждый раз перевозить свои картины. Через Facebook общаюсь со многими азербайджанскими художниками, но так лично ни с кем не знакома. Но очень хотелось бы познакомиться с ними и увидеть их работы.
- Несмотря на то, что вы столько лет проживаете в Америке, в вашей семье придерживаются каких-то азербайджанских традиций?
- Да, конечно. В той части Нью-Йорка, где мы живем, очень много азербайджанцев. У нас там есть и азербайджанские рестораны, и продукты, которые отсюда привозят. Также дома готовим азербайджанские блюда, шашлыки, на Новруз байрам - пахлаву, шекербуру, одним словом, все как положено.
- Какие у вас планы на будущее?
- Я всегда чем-то занята. Сейчас в основном все свои силы направила на картины, которые должны быть выставлены в комплексе Национальной гимнастической арены. А так мы, художники, все время в движение, ищем новые галереи, ведь самой приходится везде себя проталкивать. Также планирую выпустить новую книгу с моими работами.
- И напоследок хотелось бы узнать, почему вы изменили свою фамилию на Ибрагимов?
- Дело в том, что в Штатах фамилии у всех членов семьи, независимо от пола, одинаковые. Чтобы избежать лишних вопросов и возможных проблем с документами, мы решили, что удобнее всего будет просто вычеркнуть одну букву.