Olimpiya çempionu Alina Kabayevanın xeyriyyə fondu bədii gimnastikanın gənc pərəstişkarlarına möhtəşəm bayram hədiyyə edib. Rusiyanın paytaxtı Moskva şəhərində II beynəlxalq "Alina" festivalı keçirilib. Bu təmtəraqlı şounun coğrafiyası qarışıq idi: Moskva, Bakı, Daşkənd, Kazan, Astana, Gelencik, Volqaqrad, Nijni-Novqorod, Novosibirsk, Minsk, Sxinval... Festival yetim, əlil, kasıb ailələrdən, uşaq evləri və internat-məktəblərdən olan uşaqlar üçün hədiyyə idi.
Tədbirin aparıcıları Dmitri Quberniyev və Maşa Pestunova qeyd etdilər ki, Rusiyada ilk çempionat - Leninqrad birinciliyi - 1941-ci ilin aprel ayında, İkinci Dünya müharibəsinin başlanmasına iki ay qalmış keçirilib. "Müharibə həyatın bütün sahələrinə, o cümlədən, bədii gimnastikaya da ağır zərbə endirmişdi. Bu gözəl idman növünün inkişafı ölkəmizdə dayandırılmışdı. Lakin xalq mübarizə apardı və nəticədə? qalib gəlməyi bacardı. Artıq 1948-ci ildə gələcək nəsillər üçün yol açan böyükmiqyaslı SSRİ çempionatı keçirildi".
Gənc "idmançılar və gözəllər" səhnədə soffitlərin işığı altında zərif və iti fiqurlarla mürəkkəb hərəkətləri çox asanlıqla və incə şəkildə yerinə yetirdilər. Kiçik qruplardan olan balaca qızcığazlar gimnastika xalçasının üzərində kiçik, zərif addımlarla hərəkət edərək, ilk nailiyyətlərini nümayiş etdirdilər. Festivalda gimnastları uşaq musiqi müsabiqəsinin qalibləri "Yeni Dalğa" və estradanın ulduzları musiqi ilə müşayiət edirdilər.Tədbirdə Alina Kabayeva və onun ardıcılları olan "alinaçılar"ı Valeriya, Sergey Mazayev, Dima Bilan, tamara Qverdçiteli, Sergey Lazarev, "A-studio" dəstəkləyirdilər. Ritmik gimnastika üzrə üçqat dünya çempionu Aleksandr Buklovun rəhbərlik etdiyi Moskva və Novosibirskdən olan musiqiçi uşaqlar Aleksandrov adına Rusiya ordusunun akademik mahnı və rəqs ansamblının müşayiəti ilə məşhur "Qarabəniz" musiqisini ifa etdilər. Festival bədii gimnastika üzrə Azərbaycan qrup komandası qızlarının möhtəşəm çıxışı ilə başa çatdı.
"Mənim arzum yerinə yetdi. Balaca gimnastların öz istedadlarını nümayiş etdirməsi üçün bədii gimnastika üzrə uşaq festivalını təşkil etməyi çoxdan arzu edirdim və istəyirəm, münsiflər heyətinin verdiyi qiymətdən heç kim pərişan olmasın, sadəcə olaraq, öz sevimli peşəsindən və dostlarla ünsiyyətdən zövq alsın. İrəli! Yeni qələbələrə doğru! Bizim böyük Rusiyamız naminə!"
- səhnədən Alina Kabayeva çıxış edirdi. Festivalın təşkilatçısı üç il ərzində birinci dəfə olaraq tamaşaçılar qarşısında özü çıxış etdi. Xalq öz sevimli gimnastını sürəkli alqışlarla mükafatlandırdı.

The fund of an Olympic champion Alina Kabayeva arranged a wonderful festival for young rhythmic gymnastics fans. The 2nd “Alina” International Festival took place in the Russian capital. The geography of the colorful show was variegated: Moscow, Baku, Tashkent, Kazan, Astana, Gelenjik, Volgograd, Nizhny Novgorod, Novosibirsk, Minsk, Tskhinvali… Festival became a present for orphan children, handicapped children, as well as children from unhappy families, boarding schools and children’s homes – more than three thousand people gathered at the “Rossia” State Central Concert Hall.
The evening’s presenters Dmitriy Guberniyev and Masha Pestunova mentioned that the very first Russian Championship – Leningrad Championship – was held on April of 1941, 2 month prior to the beginning of the Great Patriotic War. “The war struck all the fields of the peaceful life, including rhythmic gymnastics. The development of this beautiful sports discipline had stopped in our country. But the people withstood and managed to win. And already in 1948, the large-scale Championship of the USSR, which cleared the way for all the next generations, took place.”
Young “sportswomen and beauties” with their delicate fine figures easily and gracefully executed complicated exercises in the floodlights’ beams. And a covey of younger girls – from primary groups – were amusingly mincing along the gymnastics floor demonstrating their first achievements. The winners of “Novaya Volna” (New Wave) children’s contest and variety stars were responsible for the festival’s musical accompaniment. Alina Kabayeva and little gymnasts were supported by Valeriya, Sergey Mazayev, Dima Bilan, Tamara Gverdtsiteli, Sergey Lazarev, “A-studio”. And the boys from Moscow and Novosibirsk headed by the soloist, a three time World Champion in boys rhythmic gymnastics Aleksander Buklov, appeared to the accompaniment of the well-known “Smuglyanka” performed by the Academic song and dance ensemble of the Russian Army named after Aleksandrov. The festival came to the end with the splendid performance of girls from the Azerbaijani group team in rhythmic gymnastics.
“My dream has come true. It was my dream to arrange a festival in rhythmic gymnastics where little gymnasts could have demonstrated their talents and that nobody cared about the judges’ points, simply getting pleasure from their favorite job and communication with their friends. Go ahead! Go to new accomplishments! For yourself, for the sake of great Russia!” Alina Kabayeva said from the stage. The festival’s organizer also performed before the spectators first time for the last three years. The audience gave her a standing ovation.