Uğurla keçən idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kubokunun ardınca Bakı artıq yeni gimnastika bayramına hazırlaşır. Qarşıdan gələn həftə sonunda möhtəşəm Milli Gimnastika Arenası öz qapılarını 18 ölkəni təmsil edən batutçuların üzünə səmimiyyətlə açacaq. İştirakçı coğrafiyasını ABŞ-dan tutmuş Avstraliyaya kimi hər iki yarımkürəni əhatə edən yarışlarda “havada pərvazlanan” gimnastlar həm fərdi, həm də sinxron çıxış proqramı üzrə mükafatlar uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Yeri gəlmişkən, Abşeron yarımadasına ilk qədəmi məhz ada qitəsinin idmançıları atacaq. İqlimə uyğunlaşma və Kuboka planlı surətdə hazırlaşma məqsədilə, yaşıl qitənin idmançılarının ölkəmizə gəlişi martın 1-nə təyin olunub. Lakin bunu türkdilli ölkələr Qazaxıstan və Özbəkistanın komandalarına şamil etmək olmaz, çünki bu ölkələrin batutçuları artıq çoxdan təlim-məşq toplanışı üçün əlverişli şəraiti olan Bakı arenasının təəssüratı altındadır.
Şəhərimizə təşrif buyuran ən çoxsaylı nümayəndə heyətləri isə Slavyan yığmalarının triosu – Rusiya (14 nəfər), Belarus və Ukrayna (hər bir komanda 12 nəfərdən ibarət olmaqla) və həmçinin ABŞ-dır (11).
Bakı Kuboku dünya gimnastika təqvimində mühüm tədbirdir. Məhz bu səbəbdən, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) öz texniki nümayəndəsini Azərbaycana ezam edəcək. Bu, dəfələrlə Avropa və Dünya Çempionu Dmitriy Polyaruşdur (Belarus). Yeri gəlmişkən, o, 4 vintlə geriyə ikiqat salto icra edən ilk idmançıdır. O cümlədən, yarışların gedişatını FIG-nin batut gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin Prezidenti Horst Kunze dəyərləndirəcək.
Onun Avropa İttifaqından olan keçmiş həmkarı, hazırda isə qitənin Gimnastika İttifaqının İcraiyyə Komitəsinin üzvü Danimarkadan olan Erik Mogensen Kubokun uğurlu təşkilinə inanır. “Bunu aydın şəkildə, idman gimnastikası üzrə analoji Dünya Kuboku mərhələsinin uğurla keçirilməsi göstərir”. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) gənc, enerjili və yaradıcıdır və düşünürəm ki, hər şey yaxşı olacaq!”, deyə, o bildirib.
AGF-in Baş katibi Fərid Qayıbovun sözlərinə görə, turnirin keçirilməsi üçün artıq hər şey hazırdır – arena, idmançılar və bütün xidmət sahələri. “Yenidən azarkeşləri tribunaları doldurmağa və batutçularımızı dəstəkləməyə çağırıram. Əminəm ki, onlar layiqli nəticə göstərəcəklər və ölkəmizdəki növbəti gimnastika bayramı hələ uzun müddət idman azarkeşlərinin yadında qalacaq”, deyə, o qeyd edib.

Following the successful organization of the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics, Baku is expecting to host new gymnastics festival. In the upcoming weekend, majestic Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) will warmly open its doors to trampoline gymnasts from 18 countries. Geography of participating “flying” gymnasts, covering both hemispheres - from the USA to Australia, will compete for medals of the event both in individual and synchronized programs.
By the way, the athletes of the island continent will first step on Absheron Peninsula. With a purpose of acclimatization and systematic preparation for the World Cup, arrival of athletes from the green continent is scheduled for March 1. We cannot say the same about the teams of Turkish speaking Uzbekistan and Kazakhstan as gymnasts of these countries have long been under the impression of the conditions for the training camp at Baku arena.
Trio of the Slavic teams - Russia (14 persons), Belarus and Ukraine (12 persons each), as well as the USA (11) are the delegations having comparatively large composition.
World Cup in Baku is an important event in the international gymnastics calendar. Therefore, the International Gymnastics Federation (FIG) will delegate its technical representative to Azerbaijan. Technical Delegate is repeated European and World Champion Dmitry Poliarush from Belarus. By the way, he is the first athlete performed a double somersault backward with 4 twists. President of the FIG Technical Committee in Trampoline Gymnastics Horst Kunze (German) will also assess the course of the competitions.
His former colleague within the European Union of Gymnastics (UEG), and, present member of the UEG Executive Committee Erik Mogensen (Denmark) believes in successful organization of the World Cup. “The results of the similar World “Challenge” Cup series in Artistic Gymnastics, where we witnessed the successful events, gives me ground to be confident of it. Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) is young, energetic and creative and I think everything will be OK," he said.
According to AGF Secretary General Farid Gayibov, everything – the arena, athletes, all services – are ready for holding the competitions. "Again, I call the fans to fill the stands and support trampoline gymnasts. I am sure that they will show worthy results and the country’s another gymnastics festival will be remembered by all sports fans for a long time," he said.