5-7 sentyabr tarixlərində Estoniyanın paytaxtı Tallin şəhərində “Gimnastika hamı üçün” növü üzrə Avropa Gimnastikasının ənənəvi tədbiri – “4th Educational Long Weekend” keçirilib. Tədbirdə 15 ölkədən 33 iştirakçı yer alıb. Ölkəmizi “Gimnastika hamı üçün” növü üzrə məşqçilər Ayna Məmmədova və Alfiya Mantova təmsil ediblər.
Təlimlər zamanı müxtəlif Avropa ölkələrindən olan mütəxəssislər “Gimnastika hamı üçün” istiqamətində təcrübə mübadiləsi aparıb, seminar və praktiki məşğələlərdə iştirak ediblər. İştirakçılara bu sahədə yeni metodlar, inklüziv yanaşmalar, həmçinin kütləvi gimnastikanın inkişafı üçün tətbiq edilə biləcək nümunəvi proqramlar təqdim olunub.
Tədbir çərçivəsində nümayəndələr beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi, eləcə də gimnastikanın sağlam həyat tərzi və geniş kütlələr arasında populyarlaşdırılması ilə bağlı müzakirələr aparıblar.
Azərbaycan nümayəndə heyəti də həm nəzəri, həm də praktiki sessiyalarda fəal iştirak edərək təcrübələrini bölüşüb.
Qeyd edək ki, tədbirdə Avropa Gimnastikasının Texniki Komitəsinin üzvü, Avropadakı milli nümayəndəmiz Ruslan Eyvazov da iştirak edib.

From September 5 to 7, the traditional event of European Gymnastics – the “4th Educational Long Weekend” – dedicated to the Gymnastics for All discipline was held in Tallinn, the capital of Estonia. The event brought together 33 participants from 15 countries. Azerbaijan was represented by Gymnastics for All coaches Ayna Mammadova and Alfiya Mantova.
During the training sessions, specialists from various European countries exchanged experiences in the field of Gymnastics for All and took part in seminars and practical workshops. Participants were introduced to new methods, inclusive approaches, and model programs that could be implemented to promote mass gymnastics.
As part of the event, discussions were held on strengthening international cooperation as well as promoting gymnastics as a healthy lifestyle and making it more popular among the general public.
The Azerbaijani delegation actively participated in both theoretical and practical sessions, sharing their experiences with others.
It is worth noting that a member of the European Gymnastics Technical Committee and Azerbaijan’s national representative in Europe, Ruslan Eyvazov, also took part in the event.