Azərbaycan gimnastları Estoniyanın Tartu şəhərində ənənəvi “Miss Valentina-2011” beynəlxalq turnirində 18 medal, o cümlədən 7 qızıl medal qazanmışlar.
Milli yığmanın lideri Aliyə Qarayeva halqa, top və gürzlərlə hərəkətlərdə qızıl medal, lentlə isə bürünc medal qazanmaqla, öz yüksək statusunu bir daha təsdiq etmişdir.
Onun komanda yoldaşı Anna Qurbanova halqa və lentlə hərəkətlərdə ikinci yeri tutmuş, Zeynəb Cavadlı və Samirə Mustafayeva topla və halqa ilə hərəkətlərdə müvafiq olaraq 5-ci və 6-cı yerləri bölüşmüşlər.
Ölkəmizi təmsil edən iki qrup kollektivinin çıxışı da uğurlu olmuşdur. Anastasiya Prasolova, Ceyla Quliyeva, Cəmilə Hüseynova, Ayelita Xələfova, Səbinə Abbasova və Stefani Trayanovadan ibarət əsas qrup 3 lent/2 halqa ilə hərəkətlərdə gümüş, 5 topla isə bürünc medala sahib olmuşdur.
“Neftçi” klubunun yetirmələri Jalə Qaratova, İradə Əhədzadə, Mənsurə Mehdiyeva, Mədinə Həsənova və Aliyə Paşayevadan ibarət digər qrup 5 topla kombinasiyada daha yaxşı təsir bağışlamışdır. Hakimlər onların çıxışını rəfiqələrinkindən daha yüksək qiymətləndirərək gümüş medala layiq görmüşlər.
Bu yarışlarda iştirak edən bütün yeniyetmə gimnastlarımız da Bakıya medallarla qayıtmışlar. Belə ki, 13 yaşlı Gülsüm Şəfizadə lentlə hərəkətlərdə bütün rəqiblərini geridə qoymuş, halqa ilə hərəkətlərə görə gümüş mükafat qazanmışdır. Onun yaşıdı Ləman Dadaşlı gürzlərlə hərəkətlərə görə bürünc medalın sahibi olmuşdur. Ləman Hacızadə də (1999-cu il təvəllüdlü) gürzlər və topla hərəkətlərdə üçüncü nəticə göstərmişdir.
İplə hərəkətlərdə 11 yaşlı Ruqiyyə Səttarovanın tayı-bərabəri olmamışdır, Leyli İbrahimova (2001-ci il təvəllüdlü) alətsiz hərəkətlərdə üçüncü nəticəni göstərmişdir. Ən azyaşlı təmsilçimiz 7 yaşlı Lala Kramarenko isə alətsiz və halqa ilə hərəkətlərdə ilk qızıl medallarını qazanmışdır.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva demişdir: “Yarışların birinci günündən sonra ikinci yerdə olan yeniyetmə gimnastlardan ibarət qrupumuz, çox təəssüf, medalsız qalmışdır. 5 iplə hərəkətlərin həlledici məqamında yol verdikləri bir neçə səhvə görə Lalə Yusifova, Ayşə Mustafayeva, Mənsurə Bağıyeva, Aynur Cabbarlı, Siyana Vasileva və Yekaterina Prokopenko dördüncü yerlə kifayətlənməli olmuşdur. Amma bu, cari ildə ilk yarışımızdır və mən bütün gimnastlardan çox razıyam. Onların hamısı yeni proqramla çıxış etmişdir. Çox şadam ki, yaxşı təsir bağışlamışlar. Elə tamaşaçılar da hər çıxışımızı alqışlarla qarşılayırdılar. Ən başlıcası isə bizi üç aydan sonra Minskdə keçiriləcək Avropa çempionatına hazırlaşmaq üçün ciddi iş gözləyir”.

Ни много ни мало, а целых 18 медалей различной чеканки, из которых 7 (!) золотых, были завоеваны азербайджанскими гимнастками на первом в этом году традиционном международном турнире «Мисс Валентина-2011» в эстонском Тарту.
Лидер национальной команды Алия Гараева подтвердила свой высокий статус, трижды взяв «золото» в обруче, мяче, булавах и еще 3-е место с лентой.
Ее подруга по команде Анна Гурбанова дважды была 2-й – с обручем и лентой, а снова обретающая форму Зейнаб Джавадлы и Самира Мустафаева стали 5-й с мячом и 6-й с обручем соответственно.
Под стать им выступили и оба групповых коллектива страны. Основная команда в составе Анастасии Прасоловой, Джейлы Гулиевой, Джамили Гусейновой, Аелиты Халафовой, Сабины Аббасовой и Стефани Траяновой стали серебряными призерами в упражнении с 3 лентами / 2 обручами и бронзовыми медалистками с 5 мячами.
Другая же команда, собранная из гимнасток «Нефтчи» Жаля Гаратова, Ирада Ахадзаде, Мансура Мехдиева, Медина Гасанова и Алия Пашаева во второй комбинации смотрелись лучше, за что судьи и поставили их выше подруг по главному секстету (2-е место, 5 мячей).
С урожаем звонкого металла в Баку вернулись и все юниорки, участвовавшие в этих соревнованиях.
13-летняя Гюльсюм Шафизаде выиграла у своих соперниц упражнения с лентой и стала второй с обручем, а ее сверстница Ляман Дадашлы получила «бронзу» за булавы.
Ее тезка Ляман Гаджизаде (1999 года рождения) также выиграла бронзовые награды за булавы и мяч.
11-летней Ругие Саттаровой не было равных в укрощении скакалки, Лейли Ибрагимова (2001) стала 3-й в упражнении без предмета, а совсем еще малышка, 7-летняя Лала Крамаренко выиграла свои первые золотые медали (без предмета и обруч).
«И только юниорская группа, шедшая после первого дня на втором месте, к сожалению, осталась за бортом медалисток, сказала главный тренер сборной страны Мариана Василева. Пара ошибок в ключевом моменте упражнения с 5 скакалками поставили в итоге Лалу Юсифову, Айшу Мустафаеву, Мансуру Багиеву, Айнур Джаббарлы, Сияну Василеву и Екатерину Прокопенко на 4-е место».
Однако, заметила она, это наш первый старт в году и «я очень довольна всеми гимнастками». Все они показали свои новые программы и я рада, что они успели произвести хорошее впечатление, да и публика поддерживала каждый наш выход на ковер. А главное - нам предстоит очень серьезная работа в ближайшие 3 месяца до чемпионата Европы в Минске, подытожила М. Василева.