Azərbaycan gimnastları Estoniyanın Tartu şəhərində ənənəvi “Miss Valentina-2011” beynəlxalq turnirində 18 medal, o cümlədən 7 qızıl medal qazanmışlar.
Milli yığmanın lideri Aliyə Qarayeva halqa, top və gürzlərlə hərəkətlərdə qızıl medal, lentlə isə bürünc medal qazanmaqla, öz yüksək statusunu bir daha təsdiq etmişdir.
Onun komanda yoldaşı Anna Qurbanova halqa və lentlə hərəkətlərdə ikinci yeri tutmuş, Zeynəb Cavadlı və Samirə Mustafayeva topla və halqa ilə hərəkətlərdə müvafiq olaraq 5-ci və 6-cı yerləri bölüşmüşlər.
Ölkəmizi təmsil edən iki qrup kollektivinin çıxışı da uğurlu olmuşdur. Anastasiya Prasolova, Ceyla Quliyeva, Cəmilə Hüseynova, Ayelita Xələfova, Səbinə Abbasova və Stefani Trayanovadan ibarət əsas qrup 3 lent/2 halqa ilə hərəkətlərdə gümüş, 5 topla isə bürünc medala sahib olmuşdur.
“Neftçi” klubunun yetirmələri Jalə Qaratova, İradə Əhədzadə, Mənsurə Mehdiyeva, Mədinə Həsənova və Aliyə Paşayevadan ibarət digər qrup 5 topla kombinasiyada daha yaxşı təsir bağışlamışdır. Hakimlər onların çıxışını rəfiqələrinkindən daha yüksək qiymətləndirərək gümüş medala layiq görmüşlər.
Bu yarışlarda iştirak edən bütün yeniyetmə gimnastlarımız da Bakıya medallarla qayıtmışlar. Belə ki, 13 yaşlı Gülsüm Şəfizadə lentlə hərəkətlərdə bütün rəqiblərini geridə qoymuş, halqa ilə hərəkətlərə görə gümüş mükafat qazanmışdır. Onun yaşıdı Ləman Dadaşlı gürzlərlə hərəkətlərə görə bürünc medalın sahibi olmuşdur. Ləman Hacızadə də (1999-cu il təvəllüdlü) gürzlər və topla hərəkətlərdə üçüncü nəticə göstərmişdir.
İplə hərəkətlərdə 11 yaşlı Ruqiyyə Səttarovanın tayı-bərabəri olmamışdır, Leyli İbrahimova (2001-ci il təvəllüdlü) alətsiz hərəkətlərdə üçüncü nəticəni göstərmişdir. Ən azyaşlı təmsilçimiz 7 yaşlı Lala Kramarenko isə alətsiz və halqa ilə hərəkətlərdə ilk qızıl medallarını qazanmışdır.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva demişdir: “Yarışların birinci günündən sonra ikinci yerdə olan yeniyetmə gimnastlardan ibarət qrupumuz, çox təəssüf, medalsız qalmışdır. 5 iplə hərəkətlərin həlledici məqamında yol verdikləri bir neçə səhvə görə Lalə Yusifova, Ayşə Mustafayeva, Mənsurə Bağıyeva, Aynur Cabbarlı, Siyana Vasileva və Yekaterina Prokopenko dördüncü yerlə kifayətlənməli olmuşdur. Amma bu, cari ildə ilk yarışımızdır və mən bütün gimnastlardan çox razıyam. Onların hamısı yeni proqramla çıxış etmişdir. Çox şadam ki, yaxşı təsir bağışlamışlar. Elə tamaşaçılar da hər çıxışımızı alqışlarla qarşılayırdılar. Ən başlıcası isə bizi üç aydan sonra Minskdə keçiriləcək Avropa çempionatına hazırlaşmaq üçün ciddi iş gözləyir”.

The national team’s leader Aliya Garayeva confirmed her high status by winning 3 gold medals with a hoop, a ball, clubs and taking the 3rd place with a ribbon.
Her team-mate Anna Gurbanova twice took the 2nd place - with a hoop and a ribbon, and regaining her shape Zeynab Javadli and Samira Mustafayeva became the 5th with a ball and the 6th with a hoop accordingly.
The country’s both group teams demonstrated successful performances as well. The main team consisting of Anastasiya Prasolova, Jeyla Guliyeva, Jamila Huseynova, Ayelita Khalafova, Sabina Abbasova and Stefani Trayanova became the silver medalists in an exercise with 3 ribbons / 2 hoops and bronze medalists with 5 balls.
Another team consisting of gymnasts of “Neftchi” club, Zhala Garatova, Irada Ahadzada, Mansura Mehdiyeva, Madina Hasanova and Aliya Pashayeva produced a better impression in the second combination, and, therefore, they took the higher place than their team-mates within the main team (2nd place, 5 balls).
And all the juniors participating in the competitions came back to Baku with a yield of medals as well.
A 13-year-old Gulsum Shafizada won a victory over her rivals with a ribbon and became the second with a hoop, and a gymnast of the same age Laman Dadashli won the “bronze” with clubs.
And her namesake Laman Hajizada (born in 1999) also won bronze medals with clubs and a ball.
An 11-year-old Rugiyya Sattarova had no equals in an exercise with a rope, Leyli Ibrahimova (born in 2001) became the 3rd in an exercise without apparatus, and a little 7-year-old Lala Kramarenko won her first gold medals (without apparatus and a hoop).
“And only a junior group team, who was going the second after the competition’s first day, unfortunately, remained outboard of medalists”, the national team’s head coach Mariana Vasileva said. “A couple of mistakes made at the key moments of an exercise with 5 ropes placed Lala Yusifova, Aysha Mustafayeva, Mansura Bagiyeva, Aynur Jabbarli, Siyana Vasileva and Yekaterina Prokopenko on the 4th place in the end.”
“However, it is our first tournament this year, and I am very content with all the gymnasts,” she noted. They all demonstrated their new programs and I am glad that they were successful in making a good impression. The audience also supported our every appearance on the floor. And the main thing is that we have to do a very serious work within the next 3 month prior to the European Championships in Minsk,” M. Vasileva summed up.