Gənclər və İdman Nazirliyi Olimpiya idman növləri üzrə milli komandaların idmançılarının 2022-ci ilin sentyabr ayı üçün reytinq cədvəlini açıqlayıb.
Ümumilikdə 162 pillədən ibarət reytinq sıralamasının 12 pilləsində gimnastlarımız yer alıblar. Sevindirici haldır ki, təmsilçilərimiz bu dəfə də liderliyi əldən verməyiblər. Belə ki, reytinq cədvəlinin ilk üçlüyündə məhz gimnastlarımız qərarlaşıblar.
Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətlərindən ibarət yığma komandası 605 xalla 1-ci, gimnastımız Zöhrə Ağamirova 535 xalla 2-ci, idman gimnastikası üzrə təmsilçimiz İvan Tixonov 380 xalla üçüncü pillədə yer alıb. Daha bir idman gimnastımız Nikita Simonov isə 275 xalla 5-ci olub.
Azərbaycan idmançılarının 2022-ci ilin sentyabr ayına olan reytinq cədvəlinə baxmaq üçün aşağıdakı linkə daxil olun:
edit-reytinq_sentyabr_2022_qisa.pdf (YÜKLƏ)
Azərbaycan idmançılarının 2022-ci ilin sentyabr ayına olan ətraflı (yarışlar və qazanılmış xallarla) reytinq cədvəlinə baxmaq üçün aşağıdakı linkə daxil olun:

The Ministry of Youth and Sports has announced the ranking of National Teams` athletes in Olympic sports disciplines for September 2022.
It should be mentioned that the rating points are calculated in accordance with the rules established by the Ministry of Youth and Sports. International competitions in sports disciplines are divided into 5 categories and points are calculated as per the places taken at these competitions.
Our gymnasts take 12 positions of the ranking, which consists of 162 places in total. It is gratifying that our representatives have maintained their leadership in the list this time as well. So, our gymnasts are at the top three of the ranking.
Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team in Group exercises took the first place with 605 points, our gymnast - Zohra Aghamirova ranked 2nd (535 points), our representative in Artistic Gymnastics - Ivan Tikhonov took the 3rd place with 380 points. Another athlete - Nikita Simonov took the 5th place with 275 points.
The ranking table of Azerbaijani athletes for September 2022, is available through the following link:
edit-reytinq_sentyabr_2022_qisa.pdf (DOWNLOAD)
For ranking table of Azerbaijani athletes for September 2022 (with competitions and points), please, visit the following link: