Bu gün Yaponiyada keçirilən 32-ci Yay Olimpiya Oyunları çərçivəsində bədii gimnastika üzrə yarışlar start götürüb.
Fərdi gimnastların təsnifat yarışlarında Yay Universiadasının ikiqat gümüş medalçısı, İslam Həmrəyliyi Oyunlarının mükafatçısı olan Zöhrə Ağamirova da iştirak etdi.
Fərqli üslubu, sadə və eyni zamanda zərif yarış geyimləri ilə fərqlənən gimanstımız Ariake Arenadakı çıxışları ilə inamlı təsir bağışladı. İlk iki alətlə proqramını rahat və özünə əmin şəkildə yerinə yetirən gimnastımız, təəssüf ki, növbəti iki alətlə çıxışlarında kiçik səhvlərə yol verdi. Nəticədə, o həmin proqramlar üzrə hakimlərdən daha az qiymət aldı və finala adlamaq şansını itirdi. Çoxnövçülük üzrə keçirilmiş təsnifat yarışlarında Zöhrə 18-ci yerdə qərarlaşdı.
Qeyd edək ki, 19 yaşlı Zöhrə Azərbaycan gimnastika tarixində Olimpiya Oyunlarında bədii gimnastika üzrə fərdi proqramda iştirak etmiş ilk azərbaycanlı gimnastdır.

Первая азербайджанка, выступившая в соревнованиях по художественной гимнастике на Олимпиаде
Сегодня в рамках 32-х летних Олимпийских игр в Японии стартовали соревнования по художественной гимнастике.
В квалификации среди индивидуальных гимнасток также приняла участие двукратная серебряная медалистка летней Универсиады, призерка Игр исламской солидарности - Зохра Агамирова.
Наша гимнастка, отличающаяся стилем, простой и в то же время элегантной соревновательной одеждой, произвела впечатление своими уверенными выступлениями на арене Ariake.
Гимнастка, которая уверенно выполнила программу первых 2-х предметов, к сожалению, в последующих 2-х допустила небольшие ошибки. В результате она получила меньше баллов от судей и потеряла шанс попасть в финал. Зохра заняла 18-е место в многоборье.
Отметим, что 19-летняя Зохра стала первой азербайджанкой, принявшей участие в индивидуальной программе по художественной гимнастике на Олимпийских играх в истории нашей гимнастики.