2024-cü ilin 16-19 oktyabr tarixlərində Bakı “TeamGym” üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi edəcək.
Bu barədə qərar Avropa Gimnastikasının Lozannadakı Baş Qərargahında keçirilən İcraiyyə Komitəsinin iclasında qəbul edilib. Bu, ölkəmizin “TeamGym” üzrə ev sahibliyi edəcəyi ilk Avropa çempionatı olacaq.
Bu gimnastika növü ölkəmizdə 2018-ci ildən inkişaf etdirilir. Yığma komandamızın “TeamGym” üzrə Portuqaliyada keçirilən Avropa çempionatına ilk dəfə qatılması ilə “TeamGym” gimnastika növü rəsmi olaraq AGF-nin fəaliyyətinə daxil olub.
Qeyd edək ki, "TeamGym" Avropa Gimnastikasına aid qeyri-Olimpiya növü olan komanda yarışıdır. Buraya 3 alət üzərində çıxışlar daxildir: "TeamGym" xalçası, akrobatika cığırı və trampet (kiçik batut).
Hər bir alət üzərində çıxışlar səmərəli komanda işi, çətin akrobatika və gimnastika elementlərinin icra olunması üçün mükəmməl texnika tələb edir.
“TeamGym” yarışları üç proqram üzrə keçirilir: qadın, kişi və qarışıq komandalar (həm qadın, həm də kişilərdən ibarət komandalar).

Впервые в Баку пройдет Чемпионат Европы по "TeamGym"
Это решение было принято на заседании Исполнительного комитета в штаб-квартире Европейской гимнастики в Лозанне. Это будет первый Чемпионатом Европы по “TeamGym”, проведенным в нашей стране.
Этот вид гимнастики развивается в Азербайджане с 2018г. “TeamGym” был официально включен в деятельность Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) с первым участием нашей сборной на Чемпионате Европы по “TeamGym”, проходившем в Португалии.
Следует отметить, что "TeamGym" является неолимпийским видом командного соревнования, относящийся к европейской гимнастике. Этот вид включает в себя выступления на 3-х снарядах: ковер "TeamGym", акробатическая дорожка и трампет (маленький батут).
Выступления на каждом снаряде требуют эффективной командной работы, совершенной техники выполнения сложных акробатических и гимнастических элементов.
Соревнования “TeamGym” проводятся по трем программам: женская, мужская и смешанная команды (команды, состоящие как из женщин, так и из мужчин).