Mayın 15-də Milli Gimnastika Arenasında IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının idman gimnastikası üzrə yarışlarına yekun vurulub. İdman gimnastlarımız bu mötəbər yarışı 5 qızıl, 5 gümüş və 2 bürünc medalla başa vurublar.
AZƏRTAC xəbər verir ki, idman gimnastikası yarışının ikinci günündə kişilər arasında sərbəst hərəkətlər, paralel qollar, halqalarla hərəkətlər, dayaqlı tullanma, gimnastika atı və turnikdə hərəkətlər, qadınlar arasında isə dayaqlı tullanma, müxtəlif hündürlüklü qollar, gimnastika tiri və sərbəst hərəkətlər üzrə fərdi yarışların qalibləri müəyyənləşib.
İdman gimnastikası yarışlarında Azərbaycanı kişi idmançılar Murad Ağarzayev, Timur Bayramov, Bence Talas, qadınlardan isə Yuliya İnşina, Yekaterina Tişkova və Marina Nekrasova təmsil ediblər.
Sərbəst hərəkətlərdə Murad Ağarzayev 14,400 xalla birinci yeri tutub. Gümüş medala 13,350 xalla Əlcəzair gimnastı Ahmed Anis Maoudc, bürünc medala 13,100 xalla Türkiyə gimnastı Ahmet Öndər layiq görülüb.
Paralel qollarda azərbaycanlı gimnast Timur Bayramov 13,100 xal toplayaraq bürünc medalla kifayətlənib. Qızıl medala 14,900 xalla Fərhad Arican (Türkiyə), gümüş medala isə 13,500 xal toplamış Hilal Metidji (Əlcəzair) sahib olublar.
Halqalar üzrə hərəkətlərdə qızıl medala 15,250 xalla İbrahim Çolak (Türkiyə) layiq görülüb. Azərbaycan təmsilçisi Talas Bence halqalarla hərəkətlərdə 14,500 xal toplayaraq gümüş medala sahib olub. Bürünc medalı isə 13,850 xal toplayan iranlı Hadi Kanarinejad aktivinə yazdırıb.
Dayaqlı tullanma yarışında türkiyəli Öndər Ahmet 14,100 xalla qızıl medala layiq görülüb. Əlcəzair gimnastı Mohammed Abdelcalil Bourqieq 13,950 xalla gümüş, İndoneziya gimnastı Muhammad Afrizal 13,575 xalla bürünc medal qazanıb.
Gimnastika atında təmsilçimiz Talas Bence 14,250 xal toplayaraq qızıl medalı təmin edib. İran gimnastı Saidreza Keixa 14,200 xalla gümüş, Qətər gimnastı Ahmed Aldyani 13,600 xalla bürünc medal qazanıb.
Turnik üzərində hərəkətlərdə gimnastımız Talas Bence 14,000 xal toplayaraq növbəti qızıl medala sahib olub. İkinci və üçüncü yerləri Türkiyə gimnastları Fərhad Arican (13.250) və Ahmet Öndər (13,200) tutublar.
Qadın idman gimnastikasında dayaqla tullanmada qızıl medala 14,250 xalla Özbəkistan təmsilçisi Oksana Çusovitina, gümüş medala 13,750 xalla təmsilçimiz Marina Nekrasova, bürünc medala isə 13,025 xalla İndoneziya gimnastı Rifda İnfanalutfi sahib olublar.
Müxtəlif hündürlüklü qollarda Türkiyə gimnastı Demet Mutlu 12,750 xalla qızıl, Azərbaycan təmsilçisi Yekaterina Tişkova 12,400 xalla gümüş, türkiyəli Ekin Morova isə 11,900 xalla bürünc medallara layiq görülüblər.
Gimnastika tirində hərəkətlərdə qızıl medalı 12,750 xalla türkiyəli Göksu Uçtaş Şanlı, gümüş medalı Marina Nekrasova (12,600), bürünc medalı Yuliya İnşina (12,250) qazanıblar.
Sərbəst hərəkətlərdə qızıl medala 13,100 xalla təmsilçimiz Yuliya İnşina layiq görülüb. Türkiyə təmsilçisi Ustaş Şanlı Göksu 13,050 xalla gümüş, Demet Mutlu isə 12,700 xalla bürünc medala sahib olublar.
Qaliblərə medalları Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənov və digər şəxslər təqdim ediblər.
Çempionların şərəfinə təmsil etdikləri ölkələrin dövlət himnləri səsləndirilib, dövlət bayraqları qaldırılıb.
Beləliklə, Azərbaycan atletləri İslamiadanın idman gimnastikası üzrə yarışlarında 12 medal (5 qızıl, 5 gümüş və 2 bürünc) qazanıblar. Bədii gimnastika yarışlarında isə Azərbaycan idmançıları milli komandamızın aktivinə 8 medal (4 qızıl, 2 gümüş, 2 bürünc) əlavə ediblər. Bununla da Azərbaycan gimnastları IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının tarixinə adlarını 20 medalla (9 qızıl, 7 gümüş və 4 bürünc) yazdırıblar.

Блестящая победа наших спортивных гимнастов на Исламиаде: 5 золотых, 5 серебряных и 2 бронзовые медали
16 Май 2017
15 мая в Milli Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики) завершились соревнования IV Игр исламской солидарности по спортивной гимнастике. Наши гимнасты закончили эти престижные соревнования с 5 золотыми, 5 серебряными и 2 бронзовыми медалями.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, во второй день индивидуальных соревнований по спортивной гимнастике среди мужчин стали известны победители в вольных упражнениях, упражнениях на параллельных брусьях, на кольцах, на гимнастическом коне и перекладине, в опорном прыжке, а среди женщин – в опорном прыжке, упражнениях на разновысоких брусьях, на бревне и в вольных упражнениях.
На соревнованиях по спортивной гимнастике сборную Азербайджана представляли Мурад Агарзаев, Тимур Байрамов, Талас Бендже, Юлия Иншина, Екатерина Тишкова и Марина Некрасова.
В вольных упражнениях Мурад Агарзаев, набрав 14,400 очка, вышел на первое место. Серебряной медали был удостоен алжирский гимнаст Ахмед Анис Маоудж (13,350 очка), а бронзовой – турок Ахмет Ондер (13,100 очка).
На параллельных брусьях азербайджанский атлет Тимур Байрамов набрал 13,100 очка и довольствовался бронзовой медалью. Обладателем золотой медали стал Фархад Ариджан (Турция), набравший 14,900 очка, а серебряной – Хилал Метиджи из Алжира (13,500 очка).
В упражнениях на кольцах золотой медали был удостоен Ибрагим Чолак (Турция), набравший 15,250 очка. Представитель Азербайджана Талас Бендже с 14,500 очка стал обладателем серебряной медали. Бронзовая медаль получил иранец Хади Канаринежата (13,850 очка).
На соревнованиях в опорном прыжке турок Ахмет Ондер с 14,100 очка стал обладателем золотой медали. Алжирский гимнаст Мохаммед Абдельджалил Боургиег завоевал серебряную (13,950 очка), а индонезиец Мухаммад Афризал – бронзовую медаль (13,575 очка).
В упражнениях на гимнастическом коне наш представитель Талас Бендже, набрав 14,250 очка, обеспечил себе золотую медаль. Иранский гимнаст Саидреза Кейха с 14,200 очка завоевал серебряную, а катарец Ахмед Алдьяни – бронзовую медаль (13,600 очка).
В упражнениях на перекладине наш гимнаст Талас Бендже стал обладателем очередной золотой медали (14,000 очка). Второе и третье места заняли соответственно турецкие гимнасты Фархат Ариджан (13,250 очка) и Ахмет Ондер (13,200 очка).
Среди женщин в опорном прыжке золотая медаль досталась представительнице Узбекистана Оксане Чусовитиной, набравшей 14,250 очка, серебряная медаль – нашей представительнице Марине Некрасовой (13,750 очка) и бронзовая – индонезийской гимнастике Рифде Инфаналутфи (13,025 очка).
В упражнениях на разновысоких брусьях турецкая гимнастка Демет Мутлу (12,750 очка) была удостоена золотой, представительница Азербайджана Екатерина Тишкова (12,400 очка) – серебряной, а турчанка Экин Морова (11,900 очка) – бронзовой медали.
В упражнениях на бревне золотую медаль завоевала турчанка Учташ Шанлы Гексу (12,750 очка), серебряную – Марина Некрасова (12,600 очка), а бронзовую – Юлия Иншина (12,250 очка).
В вольных упражнениях золотой медали была удостоена наша представительница Юлия Иншина, набравшая 13,100 очка. Представительница Турции Учташ Шанлы Гексу с 13,050 очка стала обладательницей серебряной, а Демет Мутлу – бронзовой медали (12,700 очка).
Медали победителям вручили вице-президент Федерации гимнастики Азербайджана Алтай Гасанов и другие лица.
В честь чемпионов прозвучали государственные гимны их стран, были подняты государственные флаги.
Таким образом, на соревнованиях Исламиады по спортивной гимнастике азербайджанские атлеты завоевали 12 медалей (5 золотых, 5 серебряных и 2 бронзовые). А на соревнованиях по художественной гимнастике азербайджанские спортсменки добавили в актив нашей команды 8 медалей (4 золотые, 2 серебряные и 2 бронзовые). Таким образом, азербайджанские гимнасты вписали свои имена в историю IV Игр исламской солидарности завоевав 20 медалей (9 золотых, 7 серебряных и 4 бронзовые).