Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə əməkdar məşqçisi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü Nina Fyodorovna Hacıbəylinskaya dünyasını dəyişib.
1927-ci ildə Bakıda anadan olan Nina Fyodorovna Hacıbəylinskaya ömrünü idmana həsr edib. Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə SSRİ idman ustası, SSRİ çempionatının bürünc medalçısı, Ümumittifaq dərəcəli hakimi olmuş N. Fyodorovna yeniyetmələr, gənclər və böyüklər üzrə yığma komandaların baş məşqçisi kimi fəaliyyət göstərmişdir.
Veteran məşqçi peşəkar keyfiyyətləri və yüksək insani xüsusiyyətləri ilə bütün həmkarlarının yaddaşlarında uzun illər qalacaqdır.

Honored coach of Azerbaijan in Rhythmic Gymnastics, presidential grant holder of the Republic of Azerbaijan Nina Fyodorovna Hajibeylinskaya has passed away.
Nina Hajibeylinskaya was born in 1927 in Baku and dedicated her life to sports. She was a Master of sports of the USSR in Rhythmic Gymnastics of Azerbaijan, Bronze medalist of the USSR Championship, Judge of the All-Union category. In 1962-1975 Nina Hajibeylinskaya worked as the Head Coach of the National Teams for pre-juniors, juniors and seniors.
The veteran-coach will remain in the memory of her colleagues with her professional and high personal qualities for many years ahead.
On behalf of the whole gymnastic community, Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) expresses its deepest condolences to the family members and wishes for patience.