Sabah Bakıda Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş gimnastika hamı üçün növü üzrə 1-ci Bakı Beynəlxalq “Challenge”-inə start veriləcək.
16 iyun tarixində Milli Gimnastika Arenasında tədbirlə bağlı mətbuat konfransı keçirilib. Konfransda Avropa Gimnastikasının gimnastika hamı üçün növü üzrə Texniki Komitəsinin Prezidenti Hlif Thorgeirsdottir, gimnastika hamı üçün növü üzrə baş məşqçi, Avropa Gimnastikasının Texniki Komitəsinin üzvü Ruslan Eyvazov, gimnastika hamı üçün növü üzrə məşqçi Rəna Manafova iştirak ediblər.
Texniki Komitənin Prezidenti Hlif Thorgeirsdottir qeyd edib ki, Azərbaycan gimnastika hamı üçün növündə çox böyük addımlar atır: “Bakıda olmaq çox xoşdur. Gimnastika hamı üçün növü həqiqətən də, hamı üçündür. Getdikcə daha çox Avropa ölkəsi bizə qoşulur. Mən şadam ki, Challenge Azərbaycanda keçirilir, çünki biz mümkün qədər çox ölkəni əhatə etmək istəyirik.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bu sahədə uğurlu iş görür. Gülərüz insanlar və çox xoş atmosfer var. Burada yaxşı məşqçilər, gimnastlar və infrastruktur var. Bu, çox şey deməkdir. Şadam ki, Challenge-də yaşı 50-dən yuxarı olan insanlar iştirak edəcək. Məqsədimiz bu növü mümkün qədər çox insana çatmaqdır”.
Baş məşqçi Ruslan Eyvazov bildirib ki, Azərbaycanda gimnastika hamı üçün növü 2015-ci ildən inkişaf edir. 2019-cu ildən biz bu növ üzrə yeni bölmələr açmışıq. Biz seminarlar və festivallar təşkil edirik. Tədbirlərdə fəal iştirak edirik. Bizim də “Qızıl yaş” adlı komandamız var. Əvvəlcə 50 yaşdan yuxarı altı gimnastımız var idi. İndi isə onların sayı 12-dir. 2021-ci ildə Azərbaycan ilk dəfə olaraq Kiprdə keçirilən “Golden Age” festivalında iştirak edib”.
O qeyd edib ki, müsabiqədə ilk dəfə olaraq Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Ahıl şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsinin və Lənkəran şəhər Osman Mirzəyev adına qarışıq tipli uşaq evinin sakinləri iştirak edəcəklər.
Məşqçi Rəna Manafova artıq iki ildir ki, “Golden Age” komandasının üzvü olduğunu bildirib.
“Sabah mən də yetişdirdiyim idmançılarla yarışacağam. Ümid edirəm ki, çıxışlarımız uğurlu olacaq", -deyə o əlavə edib.
Məlumat üçün bildirək ki, “Challenge”-də Azərbaycan, Gürcüstan və Litvanı təmsil edən 46 komandadan 446 idmançı iştirak edəcək. Yarışlar Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının arxasındakı Dənizkənarı Milli Parkda keçiriləcək. “Challenge”də paytaxt təmsilçiləri ilə yanaşı, Azərbaycanın 20 rayonunun idmançıları da qüvvələrini sınayacaqlar.
Tədbir festival iştirakçılarının Dəniz Mall-dan Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının binasına doğru yürüşü ilə başlayacaq.
“Challenge” çərçivəsində gimnastika hamı üçün ustad dərsləri, breykdans üzrə nümayiş çıxışları, eləcə də tamaşaçılarla fləşmob keçirilməsi planlaşdırılır.

Состоялась пресс-конференция, посвященная 1-му международному “Challenge” Баку по Гимнастике для всех
16 Июнь 2023
Завтра в Баку стартует 1-й международный “Challenge” Баку по Гимнастике для всех, посвященный 100-летию общенационального лидера азербайджанского народа Гейдар Алиева. В этой связи, 16-го июня в “ Milli Gimnastika Arenası” (Национальная арена гимнастики) состоялась пресс-конференция. На конференции приняли участие президент Технического комитета Европейской гимнастики по Гимнастике для всех - Хлиф Торгерсдоттир, главный тренер по Гимнастике для всех и член Технического комитета Европейской гимнастики - Руслан Эйвазов, а также тренер по Гимнастике для всех - Рена Манафова. Президент Технического комитета - Хлиф Торгерсдоттир отметила, что Азербайджан делает большие шаги по Гимнастике для всех: “Очень приятно находиться в Баку. Гимнастика для всех – это действительно для всех. К нам присоединяются все новые и новые страны Европы. Я рада, что “Challenge” проходит в Азербайджане, ведь мы хотим охватить как можно больше стран. Федерация гимнастики Азербайджана (AGF) ведет успешную работу в этой сфере. Здесь доброжелательные люди и очень приятная атмосфера. Также здесь есть хорошие тренера, гимнасты и инфраструктура. Это многое значит. Я рада, что в “Challenge”-е будут участвовать гимнасты старше 50-и лет. Наша цель – охватить как можно больше людей”. Главный тренер - Руслан Эйвазов упомянул, что Гимнастика для всех развивается в Азербайджане с 2015-го года. С 2019-го года, мы открыли новые секции по этому виду гимнастики. Проводим семинары и фестивали. Мы принимаем активное участие в мероприятиях. Еще у нас есть команда под названием “Золотой возраст”. Изначально в команду входило шесть гимнасток старше 50-и лет. Теперь их стало 12. В 2021-м году, Азербайджан впервые принял участие в фестивале “Золотой возраст”, прошедшем на Кипре. Он отметил, что впервые в турнире примут участие воспитанники учреждения социального обслуживания пожилых людей Агентства социального обслуживания при Министерстве труда и социальной защиты населения и детского дома смешанного типа имени О.Мирзаева города Ленкорань. Тренер Рена Манафова рассказала, что уже два года является членом команды “Золотой возраст”. “Завтра я буду соревноваться со спортсменами, которых тренировала. Надеюсь, что наши выступления будут успешными”, - добавила она.  446 спортсменов из 46-и команд, представляющих Азербайджан, Грузию и Литву, продемонстрируют свое мастерство на “Challenge”-е, который пройдет в Национальном приморском парке (за Азербайджанским государственным кукольным театром). Наряду с представителями столицы, также спортсмены из 20-и регионов нашей страны испытают свои силы на “Challenge”-е. Мероприятие начнется с шествия участников фестиваля с территории “Дениз Молл” и до здания Азербайджанского государственного кукольного театра. В рамках “Challenge” планируется проведение мастер-классов по “Гимнастике для всех”, показательные выступления по Брейк-дансу, а также проведение флешмоба со зрителями. Специальным гостем Гала-шоу, которое состоится 18-го июня, станет победитель песенного конкурса “Евровидение” - Эльдар Гасымов.