19 aprel tarixində paytaxt Bakıda bədii gimnastika üzrə Dünya kubokunun açılış mərasimi uğurla baş tutdu. Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri, cənab Fərid Qayıbov çıxış etdi. O, ölkəmizə yarışda iştirak etmək üçün səfər etmiş nümayəndə heyətləri və təşkilat komitəsinin üzvləri, könüllülər və izləyiciləri salamlayaraq, hər kəsə öz ürək sözlərini çatdırdı. Sonda cənab nazir ölkəmizdə keçirilən Dünya kubokunu rəsmən açıq elan etdi.
Yarışda Azərbaycanla yanaşı, 41 ölkəni təmsil edən 129 ulduz idmançı fəxri kürsünün ən yüksək pilləsi uğrunda mübarizə aparırlar. Dünya kubokunda Azərbaycanı ümumilikdə 8 gimnast təmsil edir.
Yarışın ilk günü böyüklərdən ibarət fərdi proqramda millimizin üzvləri Zöhrə Ağamirova və Kamilla Seyidzadə çıxış ediblər. Zöhrə Ağamirovanın halqa ilə çıxışı hakimlər briqadası tərəfindən 33.650 xal ilə qiymətləndirildi. Topladığı xal ona 4-cü pillədə qərarlaşmağa və final mərhələsinə yüksəlməyə imkan verib. Yarışın birinci günü, Kamilla Seyidzadə analoji olaraq həm halqa, həm də topla çıxışlarını nümayiş etdirdi.
Böyüklərdən ibarət qrup hərəkətlərində millimizin üzvləri Güllü Ağalarzadə, Kamilla Əliyeva, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina, Ləman Əlimuradova və Zeynəb Hümmətova olduqca uğurla çıxış edərək həm hakimlər briqadasını, həm də Milli Gimnastika Arenasında toplaşmış azarkeşləri valeh etməyi bacardılar. Onlar 5 halqa ilə çıxışlarına görə 36.550 xal qazanaraq, 3-cü yerə layiq görüldülər. Fantastik çıxışlarının hesabına, gimnastlarımız öz adlarını final mərhələsində iştirak üçün yazdıra bildilər.

On April 19, the opening ceremony of the Rhythmic Gymnastics World Cup was successfully held in the capital, Baku. During the ceremony, Fərid Qayıbov, the Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, addressed the audience. He welcomed the delegations and organizing committee members who traveled to our country for the competition, as well as the volunteers and spectators, sharing his heartfelt words with everyone. In conclusion, the Minister officially declared the World Cup open.
In the competition, 129 star athletes representing 41 countries, including Azerbaijan, will compete for the highest podium positions. A total of 8 gymnasts will represent Azerbaijan in the World Cup.
On the first day of the competition, our national team members Zöhra Ağamirova and Kamilla Seyidzadə participated in the senior individual program. Zöhra Ağamirova scored 33.650 points in her hoop routine, allowing her to secure 4th place and qualify for the finals. On the same day, Kamilla Seyidzadə also showcased her routines with both the hoop and the ball.
In the senior group events, our team members—Güllü Ağalarzadə, Kamilla Əliyeva, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina, Ləman Əlimuradova, and Zeynəb Hümmətova—performed exceptionally well, captivating both the judges and the fans gathered at the Milli Gimnastika Arena. They earned 36.550 points for their performance with 5 hoops, securing 3rd place. Thanks to their fantastic performances, our gymnasts managed to qualify for the finals.