Azərbaycanın gənc gimnastları Kalininqradda keçirilən beynəlxalq turnirdə üç medal qazanıblar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, komandanın hesabına birinci medalı ikinci yeri tutan, Bakı Gimnastika Məktəbinin səkkiz yaşlı yetirməsi Vəfa Həsənzadə yazdırıb. O, yarış təşkilatçılarını o qədər heyrətləndirib ki, hətta onu turnirin "Miss Qrasiyası" adına layiq görüblər.
İki bürünc mükafatı isə İlahə Məmmədova (2001-ci il təvəllüdlü) və 12 yaşlı Nülufər Niftəliyeva qazanıblar.
Azərbaycanın digər gimnastları Albina Əliyeva (1995-ci il təvəllüdlü) və Səbinə Hümmətova (1999-cu il təvəllüdlü) 4-5-ci yerləri tutublar.
Minskdə tamblinq və akrobatika gimnastikası üzrə "Bondarev Kuboku" beynəlxalq turnirində çıxış etmiş Hafiz Rzayev də yüksək yerə layiq görülüb.
O, finalda iki dəfə üç qat saltonu yerinə yetirib, lakin yerə düşəndə səhvə yol verib və nəticədə 5-ci olub.
Aynur Hüseynova və Nərmin Ramazanovadan ibarət gənc akrobatlar qadın cütlüyü beşinci yeri tutaraq, yekun protokolda səkkizinci yeri tutan komanda üzrə rəfiqələrini və daha təcrübəli Afaq Məhərrəmli və Pərizad Quliyeva duetini qabaqlayıblar.
Nəhayət, bir ay əvvəl idman gimnastikası üzrə ölkənin mütləq çempionu adını qoruyub saxlayan Elvin Ağadədəyev Bakı çempionatında da dubl edib. O, bütün altı aləti yekunda ikinci və üçüncü olan izləyiciləri Uğur Xəlilbəyli və Rəşad Cəfərli ilə müqayisədə səhvsiz keçib. İdman ustalığına namizədlər arasında qələbəni Mirvaqif Bağırov qazanıb. Birinci dərəcəli gimnastlardan isə Emil Seyidov Bakı çempionu olub.

Три медали завоевали юные азербайджанские гимнастки на международном турнире, прошедшем в Калининграде.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, первую медаль в копилку нашей команды положила 8-летняя воспитанница Бакинской школы гимнастики Вафа Гасанзаде, взявшая «серебро». Она настолько очаровала организаторов соревнований, что те присвоили малышке еще и звание «Мисс грации» турнира.
Еще две бронзовые награды на счету Илахи Мамедовой (2001 года рождения) и 12-летней Нилуфяр Нифталиевой.
Другие наши гимнастки Альбина Алиева (1995) и Сабина Гюмметова (1999) заняли 4-5 позиции.
Высокого места был удостоен и азербайджанский прыгун Хафиз Рзаев, выступавший на международном турнире по тамблингу и акробатической гимнастике «Кубок Бондарева» в Минске.
В финале он дважды исполнил тройное сальто, однако, при приземлении допустил неточности и в итоге стал 5-м.
Пятое место заняла и юниорская женская пара акробаток Айнур Гусейнова - Нармин Рамазанова, опередив в итоговом протоколе своих подруг по команде и более опытный дуэт Афаг Магеррамли - Пяризад Гулиева, ставших восьмыми.
И наконец, Эльвин Агададаев, месяц назад защитивший титул абсолютного чемпиона страны по спортивной гимнастике, сделал дубль и на чемпионате Баку. Все шесть снарядов он прошел чище и ровно, чем его преследователи Угур Халилбейли и Рашад Джафарли, ставшие в итоге вторым и третьим.
Среди кандидатов в мастера спорта победу одержал Мирвагиф Багиров, а у гимнастов первого разряда чемпионом Баку стал Эмиль Сеидов.