Azərbaycanın gənc gimnastları Kalininqradda keçirilən beynəlxalq turnirdə üç medal qazanıblar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, komandanın hesabına birinci medalı ikinci yeri tutan, Bakı Gimnastika Məktəbinin səkkiz yaşlı yetirməsi Vəfa Həsənzadə yazdırıb. O, yarış təşkilatçılarını o qədər heyrətləndirib ki, hətta onu turnirin "Miss Qrasiyası" adına layiq görüblər.
İki bürünc mükafatı isə İlahə Məmmədova (2001-ci il təvəllüdlü) və 12 yaşlı Nülufər Niftəliyeva qazanıblar.
Azərbaycanın digər gimnastları Albina Əliyeva (1995-ci il təvəllüdlü) və Səbinə Hümmətova (1999-cu il təvəllüdlü) 4-5-ci yerləri tutublar.
Minskdə tamblinq və akrobatika gimnastikası üzrə "Bondarev Kuboku" beynəlxalq turnirində çıxış etmiş Hafiz Rzayev də yüksək yerə layiq görülüb.
O, finalda iki dəfə üç qat saltonu yerinə yetirib, lakin yerə düşəndə səhvə yol verib və nəticədə 5-ci olub.
Aynur Hüseynova və Nərmin Ramazanovadan ibarət gənc akrobatlar qadın cütlüyü beşinci yeri tutaraq, yekun protokolda səkkizinci yeri tutan komanda üzrə rəfiqələrini və daha təcrübəli Afaq Məhərrəmli və Pərizad Quliyeva duetini qabaqlayıblar.
Nəhayət, bir ay əvvəl idman gimnastikası üzrə ölkənin mütləq çempionu adını qoruyub saxlayan Elvin Ağadədəyev Bakı çempionatında da dubl edib. O, bütün altı aləti yekunda ikinci və üçüncü olan izləyiciləri Uğur Xəlilbəyli və Rəşad Cəfərli ilə müqayisədə səhvsiz keçib. İdman ustalığına namizədlər arasında qələbəni Mirvaqif Bağırov qazanıb. Birinci dərəcəli gimnastlardan isə Emil Seyidov Bakı çempionu olub.

Young Azerbaijani gymnasts have won three medals at the international tournament held in Kaliningrad.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the first medal was put into our team’s medal box by an 8-year old gymnast of Baku Gymnastics School Vafa Hasanzada who won the “silver”. The competitions’ organizers had been so fascinated by her performance that they gave this little girl the title of the tournament’s “Miss Grace”.
Another 2 bronze medals were won by Ilaha Mammadova (born in 2001) and a 12-year-old Nilufar Niftaliyeva.
Our other gymnasts Albina Aliyeva (born in 1995) and Sabina Hummatova (1999) took the 4-5th places accordingly.
An Azerbaijani jumper Hafiz Rzayev, performing at the “Bondarev’s Cup” international tournament in tumbling and acrobatic gymnastics held in Minsk, was also honored with the highest place.
In the final, he executed a triple somersault two times but there were inaccuracies while he was touching down and he became the 5th as a result.
The fifth place was also won by the junior women’s pair consisting of Aynur Huseynova and Narmin Ramazanova having taken the lead over their team-mates and more experienced duet – Afag Maharramli-Parizad Guliyeva who became the eights.
Finally, Elvin Aghadadayev having defended the title of the country’s all-around champion in artistic gymnastics a month ago, repeated the result at Baku Championship as well. Exercises performed by Elvin on all 6 apparatus were smoother and more accurate in comparison with his followers, Ughur Khalilbayli and Rashad Jafarli, who became the second and third accordingly.
Among the candidates for masters of sports, Mirvagif Baghirov gained a victory, and Emil Saidov became Baku champion among the first-grade gymnasts.