Ölkəmiz gimnastika növləri üzrə daha bir beynəlxalq tədbiri uğurla başa vurdu.
Paytaxtımızda, Dənizkənarı bulvarda keçirilən Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş gimnastika hamı üçün növü üzrə 1-ci Bakı Beynəlxalq “Challenge”-i hər kəsin yaddaşında silinməz izlər buraxdı.
“Challenge”-ə 46 komandadan 446 iştirakçının qatılması ölkəmizdə gimnastika hamı üçün növünün populyarlığını bir daha təsdiq etdi.
İyunun 18-də tamaşaçılar 46 komandanın təqdimatında maraqlı kompozisiyalardan ibarət çıxışların şahidi oldular. “Challenge”in final günündə baş tutan qala-şou idmanı, musiqini, rəqsi sevən hər kəs üçün əsl bayrama çevrildi.
“Dio dance” komandasının üzvü, Gürcüstandan olan gənc gimnast Anastasiya İremaşvili qeyd etdi ki, “Challenge” ona inanılmaz emosiyalar bəxş etdi: "Bakıda komandamız 5 nəfərlə çıxış etdi. Tədbir yüksək səviyyədə təşkil olunub. Bu cür tədbirlərin keçirilməsi təkcə çıxış etmək üçün deyil, həm də digər komandaların proqramlarına baxmaq, onlarla görüşmək üçün gözəl imkandır”.
Litvanı isə müsabiqədə 60-88 yaş arası iştirakçıların daxil olduğu “Kiçik payız” komandası təmsil etdi.
Tədbirin ən yaşlı idmançısı da məhz bu komandanı təmsil edən 88 yaşlı Zita Janciauskiene idi.
"Komandamız 2006-cı ildən çıxış edir, heyətimiz 18 gimnastdan ibarətdir, lakin onların hamısı Bakıya gəlməyib. Şadam ki, bu tədbirdə iştirak etmək üçün dəvət almışıq. Azərbaycanın paytaxtında keçirilən "Challenge" iştirak etdiyimiz sayca dördüncü tədbirdi. Bundan əvvəl İtaliya, Yunanıstan, Portuqaliyada çıxışlar nümayiş etdirmişik. Bakı çox gözəl, təmiz, şəhərdir, insanları mehribandır. Biz Azərbaycan komandalarının çıxışlarını gördük, 50 yaşdan yuxarı insanlar da var. Bizim yaşımız çox olsa da, qəlbimizdə həmişə gəncik”,- deyə “Kiçik payız” komandasının üzvü Laimut Radiniene öz təəssüratlarını bölüşərkən bildirdi.
Tədbirin ən gənc iştirakçısı isə Ağdam Olimpiya İdman Kompleksini təmsil edən Rada Məmmədova idi.
İlk beynəlxalq tədbir bir sıra ilklərlə də yadda qaldı. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Ahıl şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsinin sakinləri “70-ci illərin cavanları”, Lənkəran şəhər Osman Mirzəyev adına qarışıq tipli uşaq evinin sakinləri isə “Lənkəran ulduzları” adlı komanda altında ilk dəfə beynəlxalq tədbirdə qüvvələrini sınadılar. “Boney M” qrupunun mahnısının sədaları altında çıxış proqramı təqdim edən “70-ci illərin cavanları” nümayiş etdirdikləri özünəinamlı çıxışları ilə formada olduqlarını sübut etdilər.
"Bizim komandamız "70-ci illərin cavanları" adlanır, hesab edirəm ki, biz əla çıxış etdik. Buradakı ab-hava gözəldir. Gimnastika mənim üçün sağlam həyat tərzinin təcəssümüdür", deyə onlar qeyd etdilər.
Təcrübəli gimnastlarımızın yer aldıqları, “Gənc və gözəl”, “Ay ışığı”, “Alov” komandalarının çıxışları şəhərimizin sakinləri tərəfindən gur alqışlarla qarşılandı.
Qala-şounun xüsusi qonağı “Eurovision 2011” in qalibi, tanınmış ifaçı Eldar Qasımov tamaşaçılara parlaq emosiyalar bəxş etdi. Bir neçə mahnı ifa edən müğənni o cümlədən "Break Free" adlı mahnısını məhz ilk “Challenge”-də təqdim etdi.
"Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təşkilatçılığı ilə müxtəlif yaş qruplarından olan iştirakçıların olduğu belə tədbirlərin keçirilməsi çox gözəldir. Gimnastika sağlamlıq üçün vacib olması ilə yanaşı, həm də gözəlliyi tərənnüm edir. Bu gün beynəlxalq "Challenge"də çıxış etməkdən məmnunam. “Break Free” adlı yeni mahnımı məhz burada təqdim etdim. Bu mahnı insanın ruhunun azadlığından, ruhunun sağlamlığına çağırışdan bəhs edir. Məhz burada yaş fərqindən asılı olmayaraq azad ruhlu insanlar bir araya gəliblər".

Наша страна успешно провела очередной международный турнир по виду гимнастики.
Незабываемый след в памяти каждого оставил, прошедший в нашем Национальном приморском парке, 1-й международный “Challenge” Баку по Гимнастике для всех, посвященный 100-летию со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдар Алиева.
Участие 446-и участников из 46-и команд в “Challenge”-е еще раз подтвердило популярность Гимнастики для всех в нашей стране.
18-го июня зрители стали свидетелями выступлений 46-и команд с интересными композициями. Гала-шоу, состоявшееся в заключительный день “Challenge”-а, стал настоящим праздником для всех, кто любит спорт, музыку и танцы.
Участница команды “Dio dance”, юная гимнастка из Грузии - Анастасия Иремашвили отметила, что “Challenge” подарил ей невероятные эмоции: “Наша команда выступила в Баку в составе 5-и человек. Мероприятие было организовано на высоком уровне. Проведение подобных мероприятий — это отличная возможность не только выступить, но также увидеть программы других команд и познакомиться с ними”.
Литву в мероприятии представила команда под названием “Little Autumn”, в которую вошли участницы в возрастной категории от 60-и до 88-и лет.
Самой взрослой спортсменкой, представившая эту команду была 88-летняя - Зита Янцяускене.
“Наша команда выступает с 2006-го года и состоит из 18-и гимнасток. Но не все они приехали в Баку. Я рада, что мы получили приглашение участвовать в этом мероприятии. “Challenge”, проведенный в столице Азербайджана, стал четвертым мероприятием, в котором мы приняли участие. До этого, мы выступили в Италии, Греции и Португалии. Баку очень красивый и чистый город. Люди - доброжелательны. Мы увидели выступления азербайджанских команд. Среди них также есть пожилые, старше 50-и. Несмотря на то, что мы в возрасте, мы всегда молоды душой”, - поделилась своими впечатлениями член команды “Little Autumn” - Лаймут Радиниене.
Самой юной участницей мероприятия стала - Рада Мамедова, представившая Олимпийский спортивный комплекс Агдам.
Первое международное мероприятие ознаменовалось рядом факторов, имеющих место впервые. Воспитанники учреждения социального обслуживания пожилых людей Агентства социального обслуживания при Министерстве труда и социальной защиты населения (под названием “The Youths of the 70’s”), а также воспитанники детского дома смешанного типа имени О.Мирзаева города Ленкорань (под названием “Lankaran’ s Stars”) впервые испытали свои силы на международном мероприятии. Представив программу выступлений под музыку группы “Boney M”, “Молодежь 70-х” своими уверенными выступлениями доказали, что находятся в форме.
“Наша команда называется “The Youths of the 70’s”. Cчитаю, что мы проделали большую работу. Атмосфера здесь приятная. Гимнастика для меня — это воплощение здорового образа жизни”, - сказали они.
Выступления команд под названиями “Young and Beautiful”, “Moonlight” и “Flame”, в которых приняли участие наши опытные гимнасты, были встречены бурными аплодисментами со стороны жителей нашего города.
Специальный гость Гала-шоу, победитель песенного конкурса “Евровидение”, а также известный певец - Эльдар Гасымов - подарил зрителям яркие эмоции. После исполнения нескольких песен, певец впервые представил свою композицию под названием “Break Free” в “Сhallenge”-е.
“Очень приятно проводить такие мероприятия с участниками разных возрастных групп, организованные Федерацией гимнастики Азербайджана (AGF). Гимнастика не только важна для здоровья, но и воспевает красоту. Сегодня я счастлив выступить на международном “Сhallenge”-е. Здесь впервые я представил свою новую песню под названием “Break Free”. Эта песня говорит о свободе человеческой души, а также о призыве к здоровью духа. Именно здесь собрались свободные духом люди независимо от возраста”.