Ötən həftəsonu Bolqarıstanın paytaxtı Sofiyada batut gimnastikası üzrə Dünya Çempionatı (9-12 noyabr) öz işinə yekun vurdu. 34 ölkədən iştirakçıların qatıldığı çempionatda Azərbaycan təmsilçiləri Svetlana Makştaryova, Veronika Zemlyanaya, Oleq Piunov, İlya Qrişunin və Ruslan Ağamirov da yer alıb.
Ölkəmizdə 2013-cü ildən inkişaf etdirilən bu idman növü üzrə gimnastlarımız artıq 4-cü dəfədir ki, Dünya Çempionatında öz güclərini sınayıblar. Ən yaxşıların qatıldığı mübarizədə fərqlənmək hər nə qədər çətin olsa da, Svetlana və Veronikadan ibarət qadın cütlüyümüz sinxron proqramda ilkə imza ataraq, finala qədər yüksəlməyi bacarıblar. Qızlarımız həlledici mərhələdə yarışları 7-ci yerdə başa vurublar. Svetlana həmçinin fərdi proqram üzrə də 60 ölkənin iştirakçısı arasından yarım-finala yüksəlmiş və bu mərhələdə 17-ci yerlə kifayətlənmişdir.
Bu turnir ölkəmiz üçün daha bir hadisə ilə əlamətdar olub. Belə ki, məhz batut gimnastikası üzrə Dünya Çempionatında ilk dəfə olaraq Azərbaycan təmsilçisi Kamil Quliyev yarışlarda hakimlik edib.
Çempionatın ardınca Sofiya şəhəri növbəti mötəbər turnirə - Dünya Yaş qrupu Yarışlarına ev sahibliyi etməyə hazırlaşır. 16-19 noyabr tarixlərində keçiriləcək yarışlarda ölkəmizi batut və tamblinq üzrə gimnastlarımız Mixail Malkin, Adil Hacızadə, Tofiq Əliyev, Zeynəb Qasımlı və Selcan Mahsudova təmsil edəcəklər.
Xatırladaq ki, 2018-ci ilin 12-15 aprel tarixlərində batut, ikili mini batut və tamblinq üzrə 26-cı Avropa Çempionatını məhz paytaxtımız - Bakı şəhəri qəbul edəcək.

Завершился 32-й Чемпионат Мира по прыжкам на батуте
В минувшие выходные завершился Чемпионат Мира (9-12 ноября) по прыжкам на батуте в Софии, столице Болгарии. Представители Азербайджана - Свиатлана Макштарова, Вероника Земляная, Олег Пиунов, Илья Гришунин и Руслан Агамиров приняли участие в чемпионате среди 34 стран.
Гимнасты, побороли свои силы на Чемпионате мира по этому виду гимнастики, развитие которого началось в Азербайджане с конца 2013г., уже в 4-й раз выступают. Несмотря на то, что было трудно отличиться на соревновании среди самих лучших, наша женская пара Свиатлана и Вероника впервые смогли попасть в финал в синхронной программе. Наши девушки заняли 7-е место на решающем этапе. Свиатлана, также смогла выйти в полуфинал среди участниц из 60 стран в индивидуальной программе и заняла 17-е место.
Этот турнир заполнился еще одним важным событием для нашей страны. Итак, впервые представитель Азербайджана Камиль Гулиев судил соревнования Чемпионата Мира по прыжкам на батуте.
Вслед за Чемпионатом, город София готовится принять очередной престижный турнир – Всемирные соревнования по возрастным группам. Михаил Малкин, Адиль Гаджи-заде, Тофик Алиев, Зейнаб Гасымлы и Сельджан Махсудова представят нашу страну в соревнованиях по прыжкам на батуте и акробатической дорожке, которые пройдут 16-19 ноября.
Напомним, что именно Баку примет 26-й Чемпионат Европы по прыжкам на батуте, двойном мини-батуте и акробатической дорожке с 12 по 15 апреля 2018 г.