Azərbaycan gimnastı Anna Qurbanova Qran-pri seriyasının ikinci mərhələsində Çexiyanın Brno şəhərində iki dəfə dördüncü yeri tutmuşdur.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, o, finallarda ip və topla çıxış edərkən hakimlərdən müvafiq olaraq 25.55 və 25.2 xal alaraq 4-cü yeri tuturdu. Digər iki finallarda – halqa və lentlə - o, Qran-prinin səkkiz ən güclü iştirakçılar arasında idi.
Çoxnövçülüyün nəticələrinə görə isə Qurbanova 98.3 xal toplayaraq, 7-ci yeri tutmuşdur.
Qalibə gəldikdə isə, bu adı Pekin Olimpiya çempionu, üç finalda birinci olan Yevgeniya Kanayeva qazanmışdır.
Mərkəzi Avropadakı yarışla paralel olaraq, qitənin şimal-şərqində, Riqada Baltic Hoop beynəlxalq turniri keçirilmişdir. Orada ölkəmizi gimnast Samirə Mustafayeva təmsil etmişdir.
Təsnifatının nəticələrinə əsasən ayrı-ayrı növlərlə iştirak etmək hüququ qazanan gimnast ip və topla finallara çıxmışdır. Həm ip (23.467), həm də topla (23.2) Mustafayeva 5-ci yerləri tutmuşdur.
Beynəlxalq dərəcəli hakim Nurlanə Əlizadənin sözlərinə görə, gimnastımız finallarda layiqincə çıxış etmiş və üçüncü yerləri tutan idmançıdan 0.2 xal geri qalmışdır.
Hələlik gimnastlar müxtəlif turnirlərdə iştirak edərkən və ilk yarımilliyin ən böyük yarışı – Bakıda keçiriləcək Avropa çempionatına hazırlaşarkən, turnirə 2 ay qalmış Avro-2009-un iştirakçılarının sayı və yarışın cədvəli müəyyənləşmişdir.
Beləliklə, birinci gün, mayın 15-i fərdi gimnastların yarışı keçiriləcək və çempionatın təntənəli açılış mərasimi keçiriləcək. Sonrakı gün fərdi gimnastlar ümumkomanda hesabında yarışları yekunlaşdıracaq, və yeniyetmə qrupların təsnifatı keçiriləcək. Nəhayət, mayın 17-i beş final baş tutacaq: dörd fərdi (ip, halqa, top, lent) və bir qrup (5 lent). Avropa çempionatına qitənin ən yaxşı gimnastlarının iştirakı ilə Qala yekun vuracaq.
Ümumilikdə Bakıya, yubiley 25-ci Avropa çempionatına 32 ölkədən 200-ə yaxın gimnast təşrif buyuracaq. Onlardan 31 ölkə fərdi turnirdə, 17 ölkənin komandası isə yeniyetmə qrup yarışlarında iştirak edəcək. Avro-2009 yeni Olimpiya dövründə ilk böyük yarış olacaqdır. Ən yaxşı gimnastların yarışı Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində keçiriləcək.

4-5 МЕСТА ГИМНАСТОК АЗЕРБАЙДЖАНА НА ГРАН-ПРИ В БРНО И ТУРНИРЕ В ЛАТВИИ
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, выступая в финалах со скакалкой и мячом, наша спортсменка, получив от судей соответственно 25.55 и 25.2 балла, занимала 4-е места. В двух других финалах - с обручем и лентой она замыкала восьмерку сильнейших участниц Гран-при.
По итогам же многоборья Гурбанова, набрав 98.3 балла, заняла 7-е место.
Что касается победительницы, то ею стала олимпийская чемпионка Пекина россиянка Евгения Канаева, первенствовавшая также в трех финалах.
Параллельно с турниром в центральной Европе, в северо-восточной части континента, а именно – в Риге проходили международные соревнования Baltic Hoop, в котором участвовала гимнастка страны Самира Мустафаева.
Получив по итогам квалификации право выступать и с отдельными предметами, она вышла в финалы со скакалкой и мячом. И в том (23.467), и в другом (23.2) упражнениях Мустафаева зафиксировала 5-е строчки таблицы.
По словам судьи международной категории Нурланы Али-заде, наша гимнастка очень прилично выступила в финалах и всего 0.2 балла уступила спортсменке, занявшей третьи места.
Пока гимнастки выступают на различных турнирах и готовятся к главному соревнованию первого полугодия – чемпионату Европы в Баку, за 2 месяца до его начала, определились поминутное расписание и количество стран-участниц предстоящего Евро-2009.
Итак, в первый день, 15 мая состоятся состязания индивидуальных гимнасток и пройдет торжественная церемония открытия чемпионата. На следующий день гимнастки-личницы завершат соревнования в общекомандном зачете, а также пройдет квалификация юниорских групповых коллективов. Наконец, 17 мая состоятся пять финалов: четыре у личниц (скакалка, обруч, мяч, лента) и один – у групп (5 лент). Подытожит еврочемпионат Гала с участием лучших гимнасток континента.
В общей сложности в Баку на юбилейный, 25-й чемпионат Европы съедутся около 200 гимнасток из 32 стран. Из них гимнастки 31 страны выступят в индивидуальном турнире, а 17 команд Старого Света померятся силами в соревновании юниорских групповых секстетов. Евро-2009 в Баку станет первым важным соревнованием в новом олимпийском цикле. Соревнования лучших гимнасток Европы пройдут на арене Спортивно-концертного комплекса имени Гейдара Алиева.