Bədii gimnastika üzrə 15-ci Bakı birinciliyi iştirakçıların sayına görə rekord dərəcəyə çatmışdır. Dörd yaş qrupunda çıxış edən Bakının 87 gimnastı ilə birlikdə Gəncənin 6 yeniyetmə idmançı da yarışda iştirak etmişdir. Bunu hamı – mütəxəssislər, tamaşaçılar, Bakı şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Raqif Abbasov da qeyd etdi. “Bu yarışda iştirakçıların sayının artması ölkəmizdə bədii gimnastikaya artan marağın nəticəsidir.
Son illər Bakıda dünya və Avropa çempionatlarının keçirilməsi isə Azərbaycanda bu idman növünün daha da populyarlaşmasına səbəb olmuşdur”, - deyə, o bildirdi. İyun ayında İtaliyada keçiriləcək Avropa çempionatında ölkənin yeniyetmələrdən ibarət yığma komandasında iştirak etmək iddiasında olan 1993-94-cü il təvəllüdlü idmançıların arasında maraqlı bir mübarizə baş tutdu. Proqnozlara görə, çoxnövçülük üzrə 85.25 xal nəticə ilə Nigar Əbdüsəlimova (Bakı Gimnastika Məktəbi) birinci yerə layiq görüldü. Ondan iki xal geridə eyni klubun üzvü Səidə Abdullayeva və bir xal geridə, həmçinin, paytaxt məktəbinin təmsilçisi Ayelita Xələfova oldu. 1995-96-cı il təvəllüdlü gimnastların turnirində birinci yerə, 80.85 xal toplayan, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasından Ayşə Mustafayeva yüksəldi. Mükafatçılar arasında, həmçinin, Lalə Yusifova (78.6 xal, Respublika Kompleks İdman Məktəbi) və Kamilə Məmmədova da (78.55 xal, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası) var idi. 1997-98-ci il təvəllüdlü gimnastların arasında fəxri kürsü bütünlüklə Respublika Kompleks İdman Məktəbinin təmsilçilərinə verildi. Lider dördnövçülük üzrə 59.75 xal toplayan Yekaterina Prokopenko oldu. Mənsurə Bağıyeva ondan təqribən 4 xal az topladı, üçüncü yerə isə Gülsüm Şəfizadə layiq görüldü – 55.1 xal. Nəhayət, 1999-2000-ci il təvəllüdlü gimnastlardan ibarət ən kiçik yaş qrupunda qalib Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının təmsilçisi, 34.25 xal toplayan Cənnət Məmmədova oldu. Onun komanda yoldaşı Mehbarə Mənsurova ikinci yerə (33.65 xal), üçüncü yerə isə Nərminə Hüseynova (30.7 xal, Bakı Gimnastika Məktəbi) layiq görüldü. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti, həmçinin, bildirir ki, 5-7 mart tarixlərində Olimpiya İdman Kompleksində bədii gimnastika üzrə 15-ci açıq Azərbaycan çempionatı keçiriləcək. Turnirdə bizim aparıcı gimnastlarla yanaşı Rusiya və Gürcüstanın idmançıları da çıxış edəcək. Çıxışları qiymətləndirən hakimlər arasında isə xarici arbitrları da görmək mümkün olacaq.

The 15th Baku championship in rhythmic gymnastics happened to be record-breaking due to the number of participants. 6 young gymnasts from Ganja competed in the tournament together with 87 Baku gymnasts, which performed in four age groups.
It was noticed by specialists, audience, as well as by the head of Baku Central Administrative Board of Youth and Sport, Ragif Abbasov. “The increase in number of participants in this competition is the result of the growing interest in rhythmic gymnastics in our country. And running of the World and European championships in Baku for the last years facilitated to the further popularization of this kind of sports in Azerbaijan,” he said. An interesting contest developed for awards among sportswomen born in 1993-94, pretending to participation in the composition of the country’s junior national team in the European championships to be held in Italy in June. According to forecasts, the first place was taken by Nigar Abdusalimova from Baku Gymnastics School who received 85.25 points in the all-around. Her club-mate Saida Abdullayeva lost to her two points and Ayelita Khalafova, also representing one of the capital schools, lost to her only a point. In the tournament of gymnasts born in 1995-96, Aysha Mustafayeva from “Trade Unions” took the first place, having received 80.85 points. Lala Yusifova (78.6, Republican Complex Sports School) and Kamila Mammadova (78.55, “Trade Unions”) were among the prize-winners as well. Among gymnasts born in 1997-98, the whole pedestal was given to the representatives of the Republican Complex Sports School. Yekaterina Prokopenko became the absolute leader, having received from the judges in the total of the all-around 59.75 points. Mansura Baghiyeva received almost less than 4 points, the third place was taken by Gulsum Shafizada – 55.1 points. Finally, Jannat Mammadova from the “Trade Unions” having received 34.25 points became the winner in the youngest age group consisting of gymnasts born in 1999-2000. Her team-mate Mehbara Mansurova took the second place (33.65), the third place – Narmina Huseynova (30.7, Baku Gymnastics School). The press-service of Azerbaijan Gymnastics Federation also informs that the 15th Open Azerbaijan Championship in rhythmic gymnastics will be held at the Olympic Sports Complex on the 5-7th of March. Rhythmic gymnasts from Russia and Georgia will also take part in the tournament along with our leading gymnasts. And it will also be possible to see foreign referees among the judges estimating performances.