8 və 9 may tarixlərində Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində keçirilən “Aerobika gimnastikası üzrə 9-cu ölkə çempionatı və Bakı birinciliyi” uğurla başa çatıb.
İki gün davam edən yarışda ümumilikdə 55 gimnast çempionluq uğrunda mübarizə aparıb.
Yarışın birinci günündə balacalar (2017-2018), uşaqlar (2014-2016), yeniyetmələr (2011-2013), gənclər (2008-2010) və böyüklər (2007 və daha böyük) yaş kateqoriyaları üzrə fərdi, böyüklər arasında isə qarışıq cütlük çıxışları nümayiş etdirilib.
İkinci günün proqramına uyğun olaraq balacalar, uşaqlar, yeniyetmələr, gənclər və böyüklər arasında üçlük, yeniyetmələr və böyüklər arasında isə qrup və aerodans kompozisiyaları təqdim olunub.
Yarışın sonunda qaliblər medal və diplomla mükafatlandırılıb.
Bu yarış gimnastların yalnız fərdi bacarıqlarını deyil, həm də komanda ruhunu nümayiş etdirdikləri maraqlı və rəngarəng çıxışlarla yadda qalıb. Gənc gimnastlar üçün isə bu yarış, özlərini sınamaq və gələcək uğurlar üçün möhkəm təməl formalaşdırmaq baxımından əhəmiyyətli olub.

The 9th National Aerobic Gymnastics Championship and Baku Championship, held on May 8 and 9 at the Heydar Aliyev Sports and Concert Complex, has successfully completed.
Over the two days, a total of 55 gymnasts competed for championship titles.
On the first day of the competition, performances were presented in the individual category for the following age groups: babies (2017–2018), children (2014–2016), juniors (2011–2013), pre-juniors (2008–2010) and seniors (2007 and older). Additionally, mixed pair routines were performed in the seniors’ category.
According to the second day's program, trio routines were showcased across all age groups, while group and aerodance routines were performed by gymnasts in the pre-juniorsand senior categories.
At the end of the competition, winners were awarded medals and diplomas.
This event was memorable not only for the athletes’ individual skills but also for their strong sense of teamwork, showcased through colorful and engaging performances. For young gymnasts, the competition served as an important platform to test themselves and lay a solid foundation for future success.
We congratulate all participants on their dedication and wish them continued success in upcoming competitions!