Dekabrın 23-də AGF-nin yenidən qurulmasının 20 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbiri keçirilib. Rəsmi nümayəndələrin iştirak etdiyi mərasimdə yubileyə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənov Azərbaycan Gimnastika Ferasiyasının şərəfli bir yol keçdiyini qeyd edib. O bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın AGF-yə rəhbərlik etdiyi vaxtdan gimnastika sahəsində böyük uğurlar əldə edilib: “Gimnastlarımız ötən müddət ərzində beş olimpiadada iştirak edib, dünya çempionatlarında və digər irimiqyaslı mötəbər yarışlarda mükafatlar qazanıblar. Federasiyamızın nümayəndələri Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası və Avropa Gimnastikasında məsul vəzifələrə seçiliblər. Bu il AGF tərəfindən yubiley ilində bir sıra tədbirlər təşkil edilib. Bunlardan ən böyüyü Şəki şəhərində keçirilən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının yenidən qurulmasının 20 illiyinə həsr olunmuş birgə yarışlar olub. Qeyd edim ki, ötən illərdən fərqli olaraq birgə yarışlar ilk dəfə paytaxt Bakıda deyil, məhz bölgədə təşkil edilib”.
Altay müəllim gimnastlarımızın ənənələri davam etdirərək bundan sonra daha da böyük nailiyyətlər əldə edəcəklərinə inandığını bildirib.
Sonra çıxış edən gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov AGF-nin yenidən qurulmasının 20 illiyi münasibətilə gimnastika ailəsini təbrik edib. O qeyd edib ki, bu il Azərbaycan idmanı bir çox yubileyləri qeyd edib.
Gimnastika federasiyasında uzun illər çalışdığını, böyük təcrübə qazandığını deyən nazir AGF-nin Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi altında bu illər ərzində mötəbər uğurlar əldə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə yubiley tədbirində iştirak etməkdən xüsusi məmnunluq duyduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Mehriban xanım Əliyevanın federasiyaya rəhbərlik etdiyi ötən 20 ildə gimnastikanın inkişafı istiqamətində böyük işlər görülüb. “Bu gün AGF dünyanın aparıcı gimnastika federasiyalarından biridir. Bu il Azərbaycan idmanı üçün yaddaqalan il olub. Ölkəmizdə nailiyyətlərlə yanaşı, eyni zamanda çoxlu böyük yarışlar yüksək səviyyədə keçirilib. Bu nailiyyətlərdə gimnastlarımızın da payı var. Həqiqətən də deyərdim ki, idman gimnastika ilə başlayır, atletika ilə davam edir”.
Sonra gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva çıxış edərək ötən illər ərzində gimnastika növündə böyük nailiyyətlərin qazanıldığını deyib: “Gimnastikanın inkişafında böyük işlər həyata keçirən AGF-nin prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür etmək istəyirəm. Ümid edirəm ki, 10 ildən sonra biz Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının yenidən qurulmasının 30 illiyini qeyd edəcəyik”, - deyə Vasileva bildirib.
Daha sonra federasiyanın 20 illik uğurlu inkişaf yolundan bəhs edən “20 il inkişafda” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib.

On December 23, there was held the Anniversary event dedicated to the 20th Anniversary of re-establishment of Azerbaijan Gymnastics Federation. At the ceremony attended by officials, there was demonstrated a video dedicated to the Anniversary.
Vice-president of Azerbaijan Gymnastics Federation – Mr. Altay Hasanov, who made a speech at the event, stated that AGF had passed an honorable path. He emphasized that great success was achieved in Gymnastics since First Vice-President of the Republic of Azerbaijan - Mrs. Mehriban Aliyeva led AGF: “Our gymnasts have participated in five Olympic Games, became the winners of the World Championships and other major competitions. Representatives of our Federation were elected to responsible positions at the International Gymnastics Federation (FIG) and European Gymnastics. During this Anniversary year, AGF organized a number of events. The more important of them were the Joint National competitions dedicated to the 20th Anniversary of re-establishment of AGF held in Shaki. Unlike the previous years, the Joint competitions were organized not in Baku, but in the region for the first time”.
Mr. Hasanov emphasized that he believed that our gymnasts will achieve greater results following the traditions established within these years.
Then, the Minister of Youth and Sports – Mr. Farid Gayibov congratulated the Gymnastics family on the occasion of the 20th Anniversary of re-establishment of AGF. There have been celebrated a number of Anniversary in sports this year.
Having mentioning his work & long-term experience at AGF, the Minister emphasized that Azerbaijan Gymnastics Federation achieved great success under the leadership of Mrs. Mehriban Aliyeva.
The Vice-president of the National Olympic Committee – Mr. Chingiz Huseynzada stated that he was especially pleased to participate in the Anniversary event. He noted that a great work had been carried out in the direction of the development of Gymnastics within 20 years by the federation led by Mrs. Mehriban Aliyeva.
“Today, AGF is one of the world’s leading Gymnastics Federations. This year was a memorable year for Azerbaijani sports. In addition to achievements of our athletes, a number of major competitions were held at high-level in our country. Our gymnasts also contributed to these achievements. I would like to mention that sport really begins with Gymnastics & continues with Athletics”.
Then, the Deputy Minister of Youth & Sports – Mrs. Mariana Vasileva, made a speech, emphasizing great achievements made in Gymnastics over the past years: “I would like to thank AGF President – Mrs. Mehriban Aliyeva, who has done great work in development of Gymnastics. I hope that, we will celebrate the 30th Anniversary of re-establishment of Azerbaijan Gymnastics Federation after 10 years together”, - emphasized Mrs. M. Vasileva.
Later, there was held a presentation ceremony of the book called “20 Years of Progress”, depicting the 20-year successful development path of the Federation.