Dekabrın 23-də AGF-nin yenidən qurulmasının 20 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbiri keçirilib. Rəsmi nümayəndələrin iştirak etdiyi mərasimdə yubileyə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənov Azərbaycan Gimnastika Ferasiyasının şərəfli bir yol keçdiyini qeyd edib. O bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın AGF-yə rəhbərlik etdiyi vaxtdan gimnastika sahəsində böyük uğurlar əldə edilib: “Gimnastlarımız ötən müddət ərzində beş olimpiadada iştirak edib, dünya çempionatlarında və digər irimiqyaslı mötəbər yarışlarda mükafatlar qazanıblar. Federasiyamızın nümayəndələri Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası və Avropa Gimnastikasında məsul vəzifələrə seçiliblər. Bu il AGF tərəfindən yubiley ilində bir sıra tədbirlər təşkil edilib. Bunlardan ən böyüyü Şəki şəhərində keçirilən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının yenidən qurulmasının 20 illiyinə həsr olunmuş birgə yarışlar olub. Qeyd edim ki, ötən illərdən fərqli olaraq birgə yarışlar ilk dəfə paytaxt Bakıda deyil, məhz bölgədə təşkil edilib”.
Altay müəllim gimnastlarımızın ənənələri davam etdirərək bundan sonra daha da böyük nailiyyətlər əldə edəcəklərinə inandığını bildirib.
Sonra çıxış edən gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov AGF-nin yenidən qurulmasının 20 illiyi münasibətilə gimnastika ailəsini təbrik edib. O qeyd edib ki, bu il Azərbaycan idmanı bir çox yubileyləri qeyd edib.
Gimnastika federasiyasında uzun illər çalışdığını, böyük təcrübə qazandığını deyən nazir AGF-nin Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi altında bu illər ərzində mötəbər uğurlar əldə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə yubiley tədbirində iştirak etməkdən xüsusi məmnunluq duyduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Mehriban xanım Əliyevanın federasiyaya rəhbərlik etdiyi ötən 20 ildə gimnastikanın inkişafı istiqamətində böyük işlər görülüb. “Bu gün AGF dünyanın aparıcı gimnastika federasiyalarından biridir. Bu il Azərbaycan idmanı üçün yaddaqalan il olub. Ölkəmizdə nailiyyətlərlə yanaşı, eyni zamanda çoxlu böyük yarışlar yüksək səviyyədə keçirilib. Bu nailiyyətlərdə gimnastlarımızın da payı var. Həqiqətən də deyərdim ki, idman gimnastika ilə başlayır, atletika ilə davam edir”.
Sonra gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva çıxış edərək ötən illər ərzində gimnastika növündə böyük nailiyyətlərin qazanıldığını deyib: “Gimnastikanın inkişafında böyük işlər həyata keçirən AGF-nin prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür etmək istəyirəm. Ümid edirəm ki, 10 ildən sonra biz Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının yenidən qurulmasının 30 illiyini qeyd edəcəyik”, - deyə Vasileva bildirib.
Daha sonra federasiyanın 20 illik uğurlu inkişaf yolundan bəhs edən “20 il inkişafda” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib.

Состоялось юбилейное мероприятие, посвященное 20-летию реструктуризации Федерации гимнастики Азербайджана (AGF)
24 Декабрь 2022
23-го декабря состоялось юбилейное мероприятие, посвященное 20-летию реструктуризации AGF. На церемонии с участием официальных представителей был представлен видеоролик, посвященный юбилею.
Выступивший на мероприятии вице-президент федерации - Алтай Гасанов отметил, что Федерация гимнастики Азербайджана (AGF) прошла достойный путь. Он отметил, что с тех пор, как первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиева возглавила AGF, были достигнуты большие успехи в области гимнастики: “Наши гимнасты участвовали в пяти Олимпийских играх, становились призерами на Чемпионатах мира и в других крупно-масштабных престижных соревнованиях. Представители нашей федерации были избраны на ответственные должности в Международной федерации гимнастики (FIG) и Европейской гимнастике. В этом юбилейном году, AGF организовала ряд мероприятий. Самыми крупными из них стали Объединенные соревнования, посвященные 20-летию реструктуризации Федерации гимнастики Азербайджана, прошедшие в городе Шеки. Должен отметить, что в отличие от предыдущих лет, Объединенные соревнования впервые были организованы не в столице Баку, а в регионе”.
Алтай Гасанов сказал, что верит в то, что наши гимнасты добьются еще больших достижений, продолжая эту традицию.
Затем министр молодежи и спорта - Фарид Гаибов поздравил гимнастическую семью с 20-летием реструктуризации AGF. Он упомянул, что в этом году азербайджанский спорт отметил много юбилеев.
Много лет работая в федерации гимнастики и накопив большой опыт, министр отметил, что под руководством Мехрибан ханум Алиевой, Федерация за этот промежуток времени добилась значительных успехов.
Вице-президент Национального олимпийского комитета (NOC) - Чингиз Гусейнзаде также отметил, что ему особенно приятно участвовать в юбилейном мероприятии. Он добавил, что за последние 20 лет, под руководством Мехрибан ханум Алиевой, Федерация гимнастики Азербайджана проделала большую работу на пути развития гимнастики. “Сегодня AGF - одна из ведущих федераций гимнастики в мире. Этот год стал памятным для азербайджанского спорта. Помимо достижений, в нашей стране на высоком уровне были проведены множество крупных соревнований. В этих достижениях есть и доля наших гимнастов. Безусловно можно сказать то, что спорт начинается с гимнастики и продолжается легкой атлетикой”.
Также выступила заместитель министра молодежи и спорта - Мариана Василева, которая отметила, что за последние годы в гимнастике достигнуты большие успехи: “Хочу поблагодарить Президента Федерации гимнастики Азербайджана - Мехрибан ханум Алиеву, которая проделала большую работу в развитии гимнастики. Надеюсь, что через 10 лет, мы отметим 30-летие реструктуризации Федерации гимнастики Азербайджана”, - упомянула М. Василева.
Позже состоялась презентация книги “20 лет в развитии”, рассказывающей о 20-летнем успешном пути развития федерации.