Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ölkəmizdə yeni gimnastika növü olan “TeamGym” üzrə kurslar təşkil edib.
24-26 oktyabr tarixlərində Bakıda yerli gimnast və məşqçilər üçün keçirilmiş kursların məqsədi “TeamGym” komanda gimnastika növünün Azərbaycanda inkişaf etdirilməsidir.
Kurslar İslandiyadan dəvət olunmuş mütəxəssislər İris Svavarsdottir, İris Mist Maqnusdottir və Helqa Svana Olafsdottir tərəfindən keçirilib.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının nümayəndəsi İnara İsrafilbəyova bildirib ki, kurslarda 40 nəfər iştirakçı – gimnastlar, məşqçilər və xoreoqraflar iştirak edib.
“TeamGym” Azərbaycanda yeni növdür və biz bu gimnastika növünü il yarımdır ki, inkişaf etdiririk. Azərbaycan komandası ilk dəfə olaraq ötən il Portuqaliyada keçirilmiş 12-ci Avropa çempionatında iştirak edib. Kurslarda bu növün qaydaları izah olunur və “TeamGym”lə bilavasitə məşğul olan idmançılar təlim keçir,” deyə, İsrafilbəyova bildirib.
O, həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycanın “TeamGym” komandası 2020-ci ildə Danimarkada keçiriləcək Avropa çempionatında iştirak etməyi planlaşdırır.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının digər nümayəndəsi Akif Kərimlinin sözlərinə görə, kurslarda “TeamGym”lə bağlı bütün məsələlər müzakirə olunur.
“Kurs məşqçilik və hakimlik fəaliyyətlərinə həsr olunub. “TeamGym” gimnastikanın bütün növlərindən elementlərin birləşdiyi mürəkkəb və baxımlı idman növüdür. Təkcə sərbəst hərəkətlərdə bədii gimnastika, aerobika və idman gimnastikasından elementlər mövcuddur ki, bu da “TeamGym”i idmançılar üçün mürəkkəb və tamaşaçılar üçün daha maraqlı edir,” deyə, o bildirib.

Azerbaijan Gymnastics Federation has organized courses in a new gymnastics discipline in our country, “TeamGym”.
The purpose of the courses held for national gymnasts and coaches in Baku on October 24-26 is to develop “TeamGym” in Azerbaijan.
The courses were led by the experts invited from Iceland - Iris Svavarsdottir, Helga Svana Olafsdottir and Iris Mist Magnusdottir.
Inara Israfilbayova, a representative of Azerbaijan Gymnastics Federation, said that 40 participants - gymnasts, coaches and choreographers attended the courses.
“TeamGym” is a new gymnastics discipline in Azerbaijan and we have been developing this gymnastics discipline for a year and a half. For the first time, the Azerbaijani team participated in the 12th European Championships held in Portugal last year. The Code of Points for this gymnastics discipline are explained at these courses, and athletes directly involved in TeamGym” are coached”, said Israfilbayova.
She also added that the Azerbaijani team in “TeamGym” planned to participate at the European Championships to be held in Denmark in 2020.
According to another representative of Azerbaijan Gymnastics Federation Akif Karimli, all the issues about “TeamGym” are discussed at these courses.
“The workshop is dedicated to the coaching and judging activities. “TeamGym” is a complicated and spectacular sport comprising the elements of all gymnastics disciplines. Only on Floor, there are elements from Rhythmic gymnastics, Aerobics and Artistic gymnastics, which make “TeamGym” more sophisticated and more appealing to the spectators”, he said.