Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva Portuqaliyanın Portimao şəhərində keçirilmiş Dünya Kubokunun növbəti mərhələsində gümüş medala layiq görülüb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən bildirildiyi kimi, Qarayeva topla yarışın finalında üçüncü yeri tutan israilli gimnast Neta Rivkini bir bal üstələyərək ikinci yeri tutub.
"Ötən həftə Macarıstandakı mərhələdə mən topla yalnız 7-ci nəticəni göstərə bildim, burada, Portimaoda isə 5 bənd yüksəldim", - Qarayeva deyib. - Əlbəttə ki, topla birinci yerə sahib olmaq istərdim, lakin Yevgeniya Kanayeva həmin turnirdə sadəcə olaraq misilsiz ifa nümayiş etdirdi. Düzdür, onunla təskinlik tapmaq olar ki, mənim daha bir medalım var – iplə bürünc medal".
Çoxnövçülükdə Qarayeva 108.6 balla 5-ci yerə sahib olub. Digər gimnastımız Anna Qurbanova 101.8 balla 18-ci, şəxsi turnirdə üçüncü təmsilçimiz Zeynəb Cavadlı isə 42 iştirakçı arasında 97.325 balla 26-cı yerı tutub.
Azərbaycanın qrup komandası, həmçinin, ötən mərhələnin finalında çıxış edib. Hər iki finalda qızlar 5-ci yeri tutub, coxnövçülük üzrə yarışda isə kollektiv 6-cı yeri tutub.
"Burada, həmçinin, yeniyetmələr üçün yarış keçirilib və üç idmançımız həmin turnirin finalında iştirak edib", - milli yığmamızın baş məşqçisi Mariana Vasileva qeyd edib. - "Onlar arasında ən yüksək yeri Lalə Yusifova tutub. Topla yarışların finalında o, 4-cü yeri tutub. Ayşə Mustafayeva iplə yarışlarda 5-ci, Jalə Qaratova isə gürzlə yarışda 7-ci yeri tutub. Ümumi komanda hesabında yeniyetmələr 21 ölkə arasında 5-ci yeri tutub. Əhsən bizim qızlara! Əlavə olunası bir sözüm yoxdur".
Gənc gimnastlarımız da uşaqların müdafiəsi gününə həsr olunmuş "Alina 2010" seçim turniri çərçivəsində Moskvada keçirilmiş bədii gimnastika üzrə festivalda uğurla çıxış ediblər.
Azərbaycan nümunəvi nömrələrlə çıxış edən iki komanda ilə təmsil olunub.
Tərkibində 19 qız olan birinci komanda "Russkoe disko" rəqsi üzrə mümkün 100 baldan 94-ünü toplayaraq 5-ci yeri tutub. Səkkiz idmançıdan ibarət olan ikinci komandamız "Çiçəklərin valsı" rəqsi üzrə 93 bal toplayaraq 6-cı yeri tutub. Hər iki kollektiv mayda "Lujniki"də keçiriləcək festivalın finalında birbaşa iştirak hüququ qazanıb.
Olimpiya çempionu Alina Kabayeva azərbaycanlı gimnastların ifalarını şəxsən qeyd edib. Festivalın təşkilatçısı onun xeyriyyə fondudur.

Aliya Garayeva has become a silver medalist of the regular World Cup series held in Portuguese Portimao city.
According to the press-service of Azerbaijan Gymnastics Federation, Garayeva won the second place in the final of an exercise with a ball, having taken one-point’s lead over Neta Rivkin from Israel who became the third.
“I became only the 7th with a ball at the last week’s series in Budapest, and, now, I have risen for 5 points in Portimao,” Garayeva said. Of course, I wished I would have won the first place with a ball, but Yevgeniya Kanayeva was simply unreachable in this tournament. To say the truth, I can console myself with one more medal – “bronze” for my performance with a rope.”
In the all-around, Aliya took the 5th place with 108.6 points. Another gymnast Anna Gurbanova became the 18th (101.8), and a third representative in the individual tournament Zeynab Javadli – took the 26th place (97.325) among 42 competitors.
An Azerbaijani group team also performed in the final of the series held. The girls took the 5th places in both exercises, and the collective became the 6th in the all-around.
“A tournament among juniors has also been held here. Our three sportswomen performed in separate finals of the juniors’ competition,” the national team’s head coach Mariana Vasileva noted. “Among them, the highest place was taken by Lala Yusifova. She won the 4th place in the final exercise with a ball. Aysha Mustafayeva became the 5th with a rope and Jala Garatova took the 7th place with clubs. In a team competition, the juniors won the 5th place among the 21 countries. And I have nothing to say but “well done, girls!”
Our youngest gymnasts also successfully performed at the rhythmic gymnastics festival held in Moscow within the framework of “Alina 2010” qualification tournament devoted to the Day of Children’s Defense.
Azerbaijan was represented by two teams which demonstrated Gala performances.
The first team consisting of 19 girls received 94 points from possible 100 for their “Russian disco” dance and took the 5th place. Our second team consisting of 8 sportswomen received 93 points for the “Flowers’ waltz” and became the 6th. Both collectives qualified for the festival’s final to be held in “Lujniki” in May.
Azerbaijani gymnasts’ performances were personally noted by an Olympic champion Alina Kabayeva whose fund was the festival’s organizer.