Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti yaydığı məlumatda bildirilir ki, 16 yaşlı idmançı turnikdə olan yarışlarda finalda gümüş mükafat (12.8 bal) qazanıb. Qalib isə təşkilatçıların qərarı ilə digər gimnastlar kimi, gənc idmançılarla birgə yarışlarda iştirak edən belaruslu, Olimpiya oyunlarının iştirakçısı Dmitri Barkalov olub. Beləliklə, Yaşinın "gümüş"ünü asanlıqla qızıl mükafat kimi hesab etmək olar. Bununla yanaşı o, finalda iştirak edən yeganə yeniyetmə idmançı idi.
Digər Azərbaycan gənc gimnastı Kamran Hacıyev (1998-ci il təvəllüdlü) yalnız çoxnövçülük üzrə yarışlarda iştirak edib ki, burada o 68.4 balla 37 iştirakçı arasında 12-ci olub.
Məşqçilər qərargahı öz idmançılarının çıxışlarını qənaətbəxş olaraq qiymətləndirib. Lakin mütəxəssislər anlayırlar ki, 2014-cü il Avropa çempionatında tamhüquqlu iştirak və Çində keçiriləcək Yeniyetmələrin II Olimpiya Oyunlarına bilet uğrunda mübarizə aparmaq üçün bu çox azdır. Bununla əlaqədar olaraq regional və beynəlxalq yarışlarla birgə təlim-məşq toplanışları davam etdiriləcək.
Senior-gimnastlarımıza gəldikdə isə, onlar sentyabrın sonu-oktyabrın əvvəlində Belçikada baş tutacaq dünya çempionatına hazırlıq prosesini davam etdirirlər.

АЗЕРБАЙДЖАНСКИЙ ГИМНАСТ СТАЛ ВТОРЫМ НА КУБКЕ ЩЕРБО
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, 16-летний спортсмен завоевал серебряную медаль, выступая в финале на перекладине (12.8 балла). Победителем здесь стал опытный беларуский гимнаст, участник Олимпийских игр Дмитрий Баркалов, который и как другие сениоры, по решению организаторов, выступал вместе с юниорами. Так что, «серебро» Яшина вполне можно приравнять и к награде высшей пробы, к тому же, он был единственным юниором в этой финальной пульке.
Другой наш юный гимнаст Кямран Гаджиев (1998 года рождения) выступил лишь в многоборье, где с общим результатом 68.4 балла занял 12-е место среди 37 участников.
Тренерский штаб выставил удовлетворительную оценку выступлениям своих подопечных. Однако специалисты понимают, что для полноценного участия на чемпионате Европы-2014 и права бороться за путевку на 2-е Юношеские олимпийские игры в Китае этого крайне мало. В связи с этим будет продолжен курс учебно-тренировочных сборов вкупе с участием на региональных и международных турнирах.
Что до гимнастов-сениоров, то они продолжают процесс подготовки к чемпионату мира, который пройдет в конце сентября - начале октября в Бельгии.