Azərbaycan gimnastı Şakir Şıxəliyev gələn ilin yanvarında Londonda keçiriləcək 2012-ci il Olimpiya Oyunlarının üçün test-turnirində çıxış edəcək!
21 yaşlı gimnast bu hüququ bu günlərdə Tokioda keçirilən idman gimnastikası üzrə dünya çempionatının təsnifat mərhələsində əldə edib. Fərdi çoxnövçülükdə Şıxəliyev 82.632 bal toplayıb və ikinci mərhələdə Olimpiya Oyunlarına lisenziya əldə etmək üçün mübarizə aparacaq 24 idmançı sırasına daxil olub.
Bu nəticə onun idman karyerasında ən yüksək nəticədir. Bu il Berlində keçirilən Avropa çempionatı ilə müqayisədə o, öz nəticəsini 3.5 bal (!) yaxşılaşdırıb.
"Bu, son 20 ildə Azərbaycanda idman gimnastikasında əsl irəliləyişdir", - mütəxəssis Anatoli Yarmovski ilə birlikdə Şıxəliyevi Ştutqartda artıq 3 ildən çoxdur ki məşq elətdirən 1992-ci il Olimpiya çempionumuz Valeri Belenki bildirib. - Şakir yarışa 100 faiz hazır olub və nə öz məşqçilərini, nə də milli federasiyanı məyus etməyib. Nəticədə o, böyük xal fərqi ilə başqa ölkələrin, o cümlədən Niderland, Çexiya, Ermənistan, Argentina və Sloveniya gimnastlarını qabaqlayıb. Test-turnirə qədər 3 ay vaxtınız var və ikiqat qüvvə ilə məşq edəcəyik", - o deyib. Şakir özünün ən yaxşı nəticəsini dayaq tullanışında 15.466 bal toplamaqla göstərib. O, bütün yarış məsafəni düz keçib, alətlərində bir dəfə də yıxılmayıb, paralel qollarda sonuncu növdən sonra Şakir bunları deyib: - Hisslər fantastikdir! Bu, iştirakçısı olduğum üçüncü dünya çempionatıdır və ilk dəfədir ki, bütün alətləri təmiz keçdim və olimpiyaqabağı həftəyə vəsiqə aldım. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına, məşqçilərimə, mütəxəssis Aleksandr Şvarçenkoya və məni dəstəkləyənlərə minnətdarlığımı bildirirəm. Var gücümlə çalışacağam ki, test-turnirdə də maksimum bal toplayım", - Şakir deyib.

Азербайджанский гимнаст Шакир Шихалиев примет участие на предолимпийской неделе в Лондоне в январе будущего года на тест-турнире к Олимпийским играм-2012 в столице Великобритании!
Такого права он добился выступая на квалификационном чемпионате мира по спортивной гимнастике, проходящем в эти дни в Токио. В личном многоборье 21-летний гимнаст набрал 82.632 балла, что позволило ему войти в число 24 спортсменов, которые теперь поборются за олимпийские лицензии во втором раунде.
Этот результат стал самым высоким в его спортивной карьере и по сравнению с чемпионатом Европы этого года в Берлине Шакир улучшил свои показатели аж на 3.5 балла!
- Это самый настоящий прорыв азербайджанской спортивной гимнастики за последние 20 лет!, - заявил олимпийский чемпион Барселоны-92, наш соотечественник Валерий Беленький, который вместе с Анатолием Ярмовским тренируют Шихалиева в Штутгарте вот уже 3 года. Шакир был готов к соревнованиям на все 100 процентов и не подвел ни своих наставников, ни национальную федерацию. В итоге он с большим очковым запасом опередил гимнастов из других стран, в том числе Голландии, Чехии, Армении, Аргентины и Словении. До тест-турнира у нас есть в распоряжении не больше трех месяцев, так что будем тренироваться с удвоенной силой.
Свой самый лучший результат Шакир Шихалиев показал на опорном прыжке - 15.466 балла. Всю дистанцию он прошел ровно, не совершив ни единого падения на снарядах и после последнего вида на брусьях Шакир победно вскинул руки.
- Ощущение фантастическое! Это уже мой третий чемпионат мира и впервые мне удалось пройти все снаряды чисто и квалифицироваться на предолимпийскую неделю. Хочу выразить благодарность моей федерации, моим наставникам, тренеру, который меня выводил на токийский помост Александру Шварченко и всем, кто меня поддерживал. Буду стараться изо всех сил, чтобы и на тест-турнире набрать максимально количество баллов, - сказал он.